Retkarčiais norisi pabūti tyloje, grįžti į gamtą ir kuriam laikui pabėgti nuo šurmulio. Šiuo atveju į pagalbą ateina parkai. Tiesa, jų Vilniuje tiek daug, kad norint juos visus išvardyti prireiktų ne vieno straipsnio. Čia rasite populiariausius parkus sostinėje, kurie neabejotinai patiks ieškantiems užuovėjos gamtoje.
 
parkaivilniuje

 

Bernardinų sodas

 

B. Radvilaitės g. 8A

 

Pačiame Vilniaus senamiesčio centre yra Bernardinų sodas, bene mėgstamiausia vilniečių vieta. Tai – vienas reikšmingiausių miesto parkų. Iš įvairių jo vietų atsiveria patrauklios Vilnelės upės ir Trijų kryžių kalno perspektyvos. Čia auga ir seniausias sostinės ąžuolas – jį galima pamatyti prie Šv. Brunono Bonifacijaus gatvės vartų. Šiam medžiui, paskelbtam botaniniu gamtos paveldo objektu, jau 400 metų!

 

Bernardinų sodo istorija siekia XVI a., kai atvyko bernardinų vienuoliai. Jie sukultūrino nesvetingą teritoriją ir sukūrė įspūdingus sodus su tvenkiniais. Netrukus čia buvo įrengta oranžerija ir bitynas. Kitoje Vilnios vingio pusėje įsikūrė pilies kiemas, vėliau pavadintas Sereikiškių priemiesčiu.

 

2013 m. Bernardinų sodas buvo atkurtas į XIX a. aplinką. Dėl to šiandien čia galime išvysti atvirų ir uždarų erdvių sistemą su pievomis, dailininko Aleksandro Štrauso suprojektuotą aikštę, rožių veją ir XX a. alpinariumą su tvenkiniu. Fontanas, kuris groja ir šviečia, įrengtas pačiame parko centre. Šiuo laikotarpiu parkas atgavo savo senąjį pavadinimą – iš Sereikiškių parko virto Bernardinų sodu.

 

Vingio parkas

 

M. K. Čiurlionio g. 100

 

Vingio parkas – tai 162 hektarų ploto žalia teritorija, esanti didmiestyje. Parkas yra ideali vieta laisvalaikiui praleisti: pasivaikščioti, pabėgioti ar tiesiog pasėdėti ant suoliuko. Čia taip pat stūkso legendinė koncertų estrada, kurioje vyko daugybė pasirodymų, o juose dalyvavo pasaulinio garso žvaigždės. Šalia estrados esantis stadionas tapo 1988 m. Sąjūdžio mitingų vieta, o 1993 m. popiežius Jonas Paulius II čia laikė mišias.

 

Vasarą parkas atgyja su vaikų atrakcionais, kavinėmis ir sporto inventoriaus nuoma. Šiltuoju metų laiku čia netgi veikia nedidelis zoologijos sodas.

 

Į Vingio parką yra 2 įėjimai: iš Mikalojaus Konstantino Čiurlionio gatvės ir iš Birutės gatvės. Netoliese, M. K. Čiurlionio gatvės pusėje, yra klasicistinė koplytėlė ir vokiečių karių kapai.

 

Vilniaus universiteto botanikos sodas

 

Kairėnų g. 43 / M. K. Čiurlionio g. 110

 

Jau daugiau nei 240 metų Vilniaus universiteto Botanikos sodas yra svarbi universiteto ir sostinės bendruomenės mokslinės, akademinės ir socialinės egzistencijos dalis. Jis įsikūręs, priima lankytojus ir pristato paslaugas dviejose Vilniaus vietose: Kairėnuose ir Vingio parke.

 

Bendras Botanikos sodo plotas – 199 ha. Kiekvieną šiltąjį sezoną čia žydi išskirtinė augalija: rūšys ir veislės, atvežtos iš tolimų ir artimų vietovių, taip pat vietinės žolės ir medžiai. Tai yra fantastiški Vilniaus parkai vaikams ir visai šeimai.

 

Pirmasis VU Botanikos sodas buvo įkurtas 1781 m. senamiestyje, tačiau vėliau uždarytas ir vėl atidarytas 1919 m. Vingio parke. Nuo 1974 m. pagrindinis VU Botanikos sodo skyrius perkeltas į Kairėnų dvaro sodybą. Šiandien tai yra didžiausia botanikos erdvė Lietuvoje su keliais sodais, tvenkiniais ir laboratorija. Milžiniška 10 000 augalų kolekcija laikoma viena turtingiausių Baltijos šalyse.

 

parkai Vilniuje

 

Verkių regioninis parkas

 

Žaliųjų ežerų g. 53

 

Verkių regioninis parkas įsikūręs dešiniajame Neries upės krante. Jame gausu religinių brangenybių, apie kurias galima sužinoti keliaujant Kryžiaus keliu. Vilniaus Kalvarijos pritraukia daug užsienio lankytojų ir piligrimų. Juk tai – unikalus architektūrinis ansamblis, atkartojantis Kryžiaus kelią ir natūraliai įsiliejantis į kraštovaizdį. Jeigu jus sudomino šis išskirtinis maršrutas, kelione pasirūpins „Ingrida Tours“.

 

Parkas įrengtas 1992 m. siekiant apsaugoti Žaliųjų ežerų teritoriją, XVIII a. neoklasicistinį Verkių rūmų kompleksą, Vilniaus Kalvarijas ir Trinapolio trinitorių vienuolyno kultūrinį kompleksą. Legenda byloja, kad teritorijai pavadinimą suteikė tai, kad viename iš čia augančių ąžuolų buvo aptiktas verkiantis kūdikis. Jis tapo gerai žinomu pranašu Lizdeika, kuris išpranašavo Vilniaus įkūrimą.

 

Verkių regioniniame parke, vaikštinėjant palei Neries upę, akį patraukia senovinis malūnas, gyvuojantis jau daugiau nei 150 metų. Čia įsikūręs restoranas „Vandens malūnas“, kuriame patiekiamas ypatingas kulinarinis paveldas, o interjere yra naudojama išsaugota senovinė malūno įranga. Restorano lankytojai ypač vertina stulbinančio grožio vandens malūno krioklio reginį.