Didėjant sergamumu cukriniu diabetu, aukštu kraujospūdžiu, kepenų ligomis, gydytojai vis dažniau skambina pavojaus varpais ir rekomenduoja jei ne visai atsisakyti cukraus, tai bent jau gerokai sumažinti jo vartojimą. Neįsivaizduojantiems rytinės kavos ar arbatos be saldumo, cukraus pakaitalas tampa tikru išsigelbėjimu. Diskusijos apie cukraus pakaitalų naudą ir žalą mokslo bendruomenėje nesiliauja, todėl reikėtų žinoti, kodėl jie gali būti pavojingi ir kokių cukraus pakaitalų rekomenduojama vengti.

 

cukrus_800x533

Kas yra cukraus pakaitalai?

 

Svarbu suprasti, kad cukrų valgome ne tik gryną, dedant į arbatą ar kavą, bet ir su daugybe parduotuvėje pirktų maisto produktų bei gėrimų. Cukraus pakaitalai yra cheminiai junginiai ir medžiagos, kurios turi saldų skonį ir gali būti natūralios arba dirbtinės. Natūralūs cukraus pakaitalai gaunami iš natūralių žaliavų ir yra naudingesni organizmui, nes jų skaidymas kasoje užtrunka ilgiau nei cukraus, todėl insulino kiekis kraujyje smarkiai nepadidėja. Dirbtiniai saldikliai dažniausiai nekaloringi, tačiau turi nemažai pavojingų savybių.

 

Kodėl cukraus pakaitalai pavojingi?

 

Nors ir ne visi, bet tiek natūralūs, tiek dirbtiniai saldikliai turi savų kontraindikacijų, todėl atsisakydami cukraus, įvertinkite kiekvieno saldiklio pliusus ir minusus. Daugelyje saldiklių yra daug fruktozės, kuri, vartojama per didelėmis dozėmis, neigiamai veikia smegenų veiklą, lėtina atmintį ir gebėjimą analizuoti informaciją. Taip pat saldikliai provokuoja širdies ir kraujagyslių ligas ir skatina riebalų kaupimąsi.

 

Fruktozė yra natūralus cukrus, randamas gėlių nektare, vaisiuose, uoguose, meduje ir augalų sėklose. Didelis fruktozės suvartojimas padidina riebalų kiekį kepenyse, sumažindamas jų jautrumą insulinui. Be to, jos kalorijų kiekis yra toks pat kaip ir cukraus, o per dieną galima suvartoti ne daugiau kaip 30 g.

 

Sorbitolis (E420) taip pat priklauso natūraliems cukraus pakaitalams, jo yra abrikosuose, obuoliuose, kituose vaisiuose ir uogose, o daugiausiai – šermukšniuose. Pagrindinis sorbitolio trūkumas yra jo kalorijų kiekis, kuris yra tik šiek tiek mažesnis nei cukraus. Gausus šio saldiklio vartojimas gali sukelti pykinimą, pilvo pūtimą ir virškinimo sutrikimus, todėl per dieną nerekomenduojama suvartoti sorbitolio daugiau nei 45 g.

 

Ksilitolis (E967) gaunamas iš medvilnės sėklų ir kukurūzų burbuolių, naudojamas kramtomosios gumos ir dantų pastos gamyboje. Vartojant dideliais kiekiais jis gali skatinti dujų kaupimąsi ir pilvo pūtimą, todėl ksilitolio rekomenduojama suvartoti iki 50 g per dieną.

 

Aspartamas (E951) – populiariausias dirbtinis saldiklis, kurio pagrindinis trūkumas yra tas, kad kaitinant jis skyla į aminorūgštis ir metanolį, kuris yra nuodas. Be to, aspartamas prasiskverbia per placentą, todėl nerekomenduojamas nėščiosioms, kaip ir, beje, vaikams iki 6-erių metų. Dideliais kiekiais jis gali sukelti nemigą, galvos skausmą, neryškų matymą, depresiją, padidėjusį apetitą. Bandant šį cukraus pakaitalą su gyvūnais buvo pastebėti smegenų vėžio atvejai.

 

Saugiausia cukraus pakaitalai, pasak sveikatos specialistų, yra stevija, eritritolis ir sukralozė. Kalbant apie šių produktų minusus, galima pastebėti, kad ne visiems patinka stevijos skonis, todėl skoniui pagerinti stevija dažnai maišoma su eritritoliu. Kalbant apie eritritolį, pagrindinė problemą yra ta, kad jį sunku rasti.

 

Shutterstock nuotrauka