Televizijos laidos „Švarūs miestai – švari Lietuva“ vedėja Justė Zinkevičiūtė nors ir yra kilusi iš Nidos – gražiausio Lietuvos pajūrio kampelio, nuvykusi į šalia esantį uostamiestį, sužinojo daug iki šiol jai naujų dalykų.  Jos kelionės tikslas buvo pasidomėti, kaip švariai ir tvariai gyvena klaipėdiečiai, kokius sprendimus priima ir kokius projektus įgyvendina, kad jų aplinka būtų švari ir tausotų žmogų bei gamtą.

 

Screenshot 2022-03-25 at 12.05.31

Ar teko girdėti, kad Klaipėdos miestas pirmasis Lietuvoje dar 2006 metais savo keleivius ėmė vežioti autobusais, kurie yra varomi ekologiniu kuru – suslėgtomis gamtinėmis dujomis, o vos prieš porą metų į Klaipėdos gatves išriedėjo ekologiškiausios pasaulyje transporto priemonės – elektra varomi autobusai.  Iki šiol Klaipėdos miestas yra vienintelis Lietuvoje savo keleivius vežiojantis dviem dideliais elektra varomais autobusais, kuriuose gali keliauti net 93 keleiviai. Įrengtos 32 sėdimos vietos ir viena vieta neįgaliojo vežimėliui. Klaipėdos autobusų parke įrengta ir greitojo autobusų įkrovimo stotis, leidžianti autobusą įkrauti vos per 10 minučių.

 

„Keičiasi ir miestiečių įpročiai. Tie, kas išmėgina miesto transportą, dažnai persėda į jį iš savo automobilių. Miesto autobusai labai pasikeitė. Juose tylu, švaru, saugu, veikia bevielis ryšys, dirba vaizdo stebėjimo kameros. Autobusų kokybė labai aukšta“, – patirtimi dalinosi „Klaipėdos autobusų parko“ generalinis direktorius Vaidotas Ramanauskas.

 

Ir tai dar ne viskas. Ar žinojote, kad uostamiestis pirmasis Lietuvoje įsirengė išmaniąją nuotekų valymo sistemą, kuri yra valdoma tiesiai iš debesų. Justė Zinkevičiūtė teiravosi, kokie įsipareigojimai gula ant įmonės  „Klaipėdos vanduo“ pečių ir kokie reikalavimai keliami uostamiesčio gyventojams. „Pagrindinis mūsų įsipareigojimas yra visiškai išvalyti buitines nuotekas, kad galėtume vandenį išleisti tiesiai į gyvąją aplinką – Kuršių marias. Į Dumpių nuotekų valyklą per parą atkeliauja 40 tūkstančių kubinių metrų nuotekų arba 17-18 olimpinių baseinų. Mums kiekvieną dieną pavyksta sulaikyti net 800 kilogramų šiukšlių. Tai pačios įvairiausios higienos priemonės, kurios turėtų būti šalinamos su mišriomis atliekomis ir nepatekti pas mus. Pavyzdžiui, buitiniai popieriniai rankšluosčiai nuotekų tinkluose nesuyra. Priešingai – jie sudaro kamščius. Esant aukštesnei temperatūrai, prasideda puvimo procesas ir atsiranda daug nemalonių kvapų“, – pasakojo įmonės „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

 

„Klaipėdos vanduo“ naudojasi biologinio valymo įrenginiu, kuris, remiantis išmaniaisiais algoritmais, valdomas tiesiai iš debesijos. Čia suinstaliuoti  deguonies, amonio, bendrojo azoto davikliai, pagal kurių veikimą tiek stabdomi, tiek paleidžiami kiti įrenginiai, tokie kaip maišyklės arba recirkuliaciniai siurbliai. „Klaipėdos vanduo“ yra vienintelė įmonė Lietuvoje, kuri pradėjo naudoti ozono įterpimo į nuotekas sistemą, kurios dėka ozonas panaudojamas ne tik kvapų šalinimui, bet ir nuotekų valymui“, -  patirtimi dalinosi „Klaipėdos vandens“ technologinių procesų priežiūros tarnybos vadovė Kristina Bereišienė.

 

O savo kelionę Justė Zinkevičiūtė baigė Vilniuje, lankydama „Gamtos ateities“ suburtą „Ateities pakuotės“ klubo narę „Auga group“ – didžiausią vertikaliai integruotą ekologiško maisto bendrovę Europoje. Bendrovės veikla apima ir augalininkystę, ir gyvulininkystę, ir paukštininkystę, ir net grybų auginimą. „Auga group“ misija yra tiekti maisto produktus be žalos gamtai. Pasitelkusi savo kuriamas technologijas, „Auga group“ sprendžia pagrindines šiltnamio dujų emisijų problemas žemės ūkyje, atsirandančias dėl dirvožemio tręšimo, galvijų virškinimo procesų ir dėl iškastinio kuro naudojimo.

 

„Mes ėmėmės lyderystės ir sukūrėme pirmąjį pasaulyje biometanu ir elektra varomą hibridinį traktorių, skirtą profesionaliam naudojimui ūkiuose. Kita technologija, kuria didžiuojamės, yra specializuota pašarų technologija, kuri padės spręsti emisijos problemas gyvulininkystėje. Trečiasis unikalus projektas – regeneracinė sėjomaina, kurios pagrindu taps žoliniai augalai. Įgyvendinus šį projektą, galėsime ženkliai sumažinti emisijas augalininkystės ūkiuose“, – sako Gediminas Judzentas, „Auga group“ rinkodaros ir tvarumo vadovas.

 

„Auga group“ tikslai yra platūs – įmonė ketina ne tik apsirūpinti naujausiomis technologijomis, bet ir tiekti jas visam pasauliui, kuris galės gaminti maistą be žalos gamtai.

 

Apie tvarų gyvenimą, naujas technologijas ir sprendimus, kurie leis mums kurti švaresnį pasaulį, žiūrėkite laidoje „Švarūs miestai – švari Lietuva“ šeštadienį 11 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

 

Laidos rengėjų nuotr.