Valgyti pasibaigusio galiojimo maisto produktus gali būti pavojinga. Tačiau yra tokių maisto produktų, dėl kurių galiojimo laiko galima nesukti galvos, nes juos galima valgyti net ir po labai daug metų. Štai keletas tokių produktų, kurie niekada nesugenda.

 

produktai

9 maisto produktai, kurie neturi galiojimo laiko:

 
  • Ryžiai. Geriausiai ryžius laikyti 4,5° temperatūroje. Saugiausiai laikyti plastikiniuose induose, pagamintuose iš PETE (polietileno tereftalato) plastiko. Pavieniai tyrimai rodo, kad tokiomis sąlygomis ryžius galima išlaikyti šviežius iki 30 metų ir jie nepraras nei aromato, nei maistinės vertės. Verta paminėti, kad tyrimuose buvo naudojami dviejų rūšių ryžiai – apvirti ir poliruotų grūdų.
 
  • Pieno milteliai. Laikantis atitinkamų sveikatos standartų pagaminti pieno milteliai gali būti laikomi labai ilgą laiką ir neprarasti savo maistinės vertės. Svarbiausia, kad pieno milteliai būtų laikomi sandariuose induose ar pakuotėse.
 
  • Sojų padažas. Sojų padažą galima saugiai laikyti ne mažiau nei 3 metus, net, jei butelis buvo atidarytas. Neatidaryto sojų padažo galiojimo laikas yra dar ilgesnis, bet priklauso nuo tokių sąlygų, kaip kokia tai yra sojų padažo rūšis, kaip jis buvo pagamintas, jo kokybės ir laikymo temperatūros. Pavyzdžiui, aukštos kokybės sojų padažas gali būti pagaminamas tik natūralios fermentacijos būdu. Šis procesas užtrunka nuo kelių mėnesių ir kelių metų. Tik šio tipo sojų padažas galioja ilgiau nei 3 metus. Todėl rekomenduojama vengti pirkti sojų padažą, kurį gaminant dedama chemikalų, pagreitinančių fermentacijos procesą.
 
  • Klevų sirupas. Pasak Masačiusetso klevų produktų gamintojų asociacijos, neatidarytas klevų sirupo butelis gali būti laikomas amžinai. Ir net jį atidarius, klevų sirupą galima vartoti kelerius metus, jeigu butelis laikomas šaldytuve.
 
  • Pupelės. Tyrėjai iš Birgamo Jango universiteto (JAV) nustatė, kad po 30 metų laikymo džiovintos pupelės pakeitė savo prekinę išvaizdą, bet buvo tinkamos vartoti, kilus ekstremalioms situacijoms. Mokslininkai padarė išvadą, kad raudonosios ir baltosios pupelės (kaip ir kitos ankštinių daržovių džiovintos sėklos) gali galioti iki 30 metų.
 
  • Druska. Tai iš tikrųjų yra mineralas, o ne produktas, todėl ir nesugenda. Be abejo, mineralas gali greitai sugerti vandenį ir ilgainiui virsti uoliena. Tačiau druska bet kokiu atveju lieka druska. Kita vertus, druska su jodu galioja apie metus. Per šį laiką jodas išgaruoja ir druska praranda savo naudingąsias savybes, nors ją vis dar galima naudoti kaip stalo druską.
 
  • Actas. Baltasis actas yra kitas produktas, neturintis galiojimo laiko, bet jį reikia laikyti tinkamomis sąlygomis. Norint išlaikyti actą labai ilgai, geriausiai jį laikyti originaliame sandariame butelyje vėsioje, tamsioje vietoje, toliau nuo šilumos šaltinių.
 
  • Cukrus. Kaip ir druska, cukrus galioja neįtikėtinai ilgą laiką, ypač, jei yra laikomas sandariame inde. Tačiau, jeigu cukrus sugeria vandenį iš oro, virsta kietu akmeniu, bet maistinės kokybės nepraranda. Beje, miltelinis cukrus ir rudasis cukrus taip pat gali būti laikomas tiek pat ilgai kiek paprastas baltasis cukrus.
 
  • Medus. Tai labai unikalus maisto produktas, kuris gali galioti amžinai, nes dėl jo cheminės sudėties meduje labai sudėtingos sąlygos daugintis bakterijoms. Taigi, įsigijus sandariai užsuktus stiklainius su natūraliu medumi, galite būti visiškai tikri, kad produktas nesuges, jeigu neturės kontakto su oru ir vandeniu. Archeologai vienoje senovės Egipto piramidėje buvo radę kelis medaus stiklainius. Vidutinis jų amžius – 2000 – 3000 metų. Neįtikėtina, bet medus buvo vis dar valgomas (mokslininkai netgi jo paragavo). Šiek tiek vėliau Gruzijoje buvo rasta 5500 metų senumo medaus.