Nors pasaulyje gyvena daugiau nei 7 milijardai žmonių, bet kiekvienas iš jų unikalus ir nepakartojamas. Kai kurie bruožai būdingi tik tam vieninteliam asmeniui, kokie jie?

 

kuno dalys

9 kūno dalys, tokios unikalios kaip pirštų antspaudai:

 
  • Akies rainelė. Akys – tai langas į sielą ir asmens tapatybę. Rainelė – raumuo, nuo kurio priklauso vyzdžio išsiplėtimas ir susitraukimas, ir kiek šviesos pateks į akį – turi unikalų tekstūrinį raštą. DNR lemia akių rainelės spalvą ir struktūrą, bet vagelės, sūkuriai, taškeliai, plyšeliai yra unikalūs kiekvienam žmogui. Jie atsiranda vystantis vaisiui, todėl kiekvieno žmogaus akies rainelė unikali (išties net to paties žmogaus abiejų akių rainelės nėra vienodos). Manoma, kad raštas atsiranda, kai vaisius užmerkia ir atmerkia akis ir audiniai įsitempia bei susilenkia.
 
  • Ausis. Ausies kraštelio forma yra unikali ir būdinga tik vienam Žemės gyventojui. Britų mokslininkai sukūrė algoritmą, kuris gali identifikuoti vieną individą iš daugiau nei 250 žmonių su 99,6 % tikslumu pagal tai, kaip šviesa atsispindi nuo ausų išlinkimų. JAV interneto paslaugų bendrovė „Yahoo“ šiuo metu kuria technologiją, pagal kurią išmaniuosius telefonus galima būtų atsirakinti, nuskenavus įrenginio savininko ausį. Taigi, kai kas nors skambina, telefoną būtų galima atrakinti, vos pridėjus prie ausies.
 
  • Lūpų antspaudas. Moksliniame žurnale „Journal of Forensic Dental Sciences“ buvo publikuotas tyrimas, parodęs, kad lūpų iškilimai ir įdubimai, sudarantys raštą, yra unikalūs. Yra atvejų, kai lūpų antspaudai buvo naudojami teisme kaip nusikaltimo įrodymai, tačiau tai reti atvejai, nes, priešingai nei pirštų antspaudų, lūpų antspaudų nusikaltėliai paprastai nepalieka.
 
  • Liežuvis. Kaip ir pirštų antspaudai liežuvis turi unikalų raštą, formą ir tekstūrą, ant jo esantys iškilimai ir nelygumai yra unikalūs. Liežuvio raštas retai pasikeičia, nes liežuvis yra apsaugotas burnos viduje, priešingai nei pirštai, ant kurių gali ilgainiui atsirasti randų ir taip pasikeisti antspaudai.
 
  • Balsas. Be abejo, tai ne kūno dalis, bet verta paminėti, kad balsą kiekvienas iš mūsų turime unikalų. Kai kurie balso bruožai gali būti bendri, pavyzdžiui, balso dažnis (aukštas ar žemas), intensyvumas (garsus ar švelnus), bet kitos balso ypatybės (rezonansas, nosinis balsas ir pan.) yra unikalūs. Individualus vokalinis traktas yra iš dalies paveldėtas genetiškai arba išmoktas. Koks bus balsas priklauso nuo kaklo ir ryklės pločio bei tokių išmoktų dalykų, kaip lūpų sudėjimas, tariant žodžius ir balsių tarimo. Mokslininkai jau yra sukūrę sistemų, kaip automatiškai atpažinti žmogaus balsą, jeigu duomenų bazėje yra išsaugotas senesnis jo balso įrašas.
 
  • Kojų pirštų antspaudai. Vaisiaus kojų pirštų antspaudai atsiranda taip pat, kaip ir rankų pirštų anspaudai, todėl yra unikalūs.
 
  • Dantys. Mūsų dantys išduoda ne tik mūsų DNR (dėlto dantys dažnai naudojami, kai reikia atpažinti kūną), bet ir asmeninius įpročius – ar žmogus linkęs suspausti žandikaulį, griežti dantimis, ar groja tam tikru muzikos instrumentu, kartais laiko įsikandęs burnoje automobilio raktelius ir pan.
 
  • Akių tinklainė. Sunku patikėti, bet, regis, akių tinklainė yra tikslus nervų sistemos atspindys, unikalus kiekvienam žmogui. Pagal kraujagyslių tinklą akių tinklainėje gydytojai gali pastebėti pirmuosius diabeto ženklus, aukštą kraujo spaudimą, silpstančią smegenų funkciją. Gyvūnijos pasaulyje pagal akių tinklainę galima nustatyti, pavyzdžiui, ar žirgas yra veislinis, atsekti kokių nors ligų protrūkius.
 
  • Eisena. Be abejo, tai priklauso ne tik nuo pėdų ir kojų, bet ir nuo to, kaip žmogus jas naudoja. Galbūt šiek tiek velka vieną koją. Šiek tiek šokinėja ant kitos. Išmaniosios sistemos jau gali atpažinti unikalią kiekvieno žmogaus eiseną ir pagal tai nustatyti konkretų asmenį.