9 darnių santykių požymiai
2024-04-26 07:15Moksliniai tyrimai rodo, kad darnūs romantiški santykiai – vienas svarbiausių geros psichinės bei fizinės sveikatos veiksnių. Tie žmonės, kurie puoselėja sveikus santykius, yra labiau patenkinti bendra gyvenimo kokybe ir netgi pasižymi ilgesne gyvenimo trukme. Kaip žinoti, ar jūsų santykiai darnūs? Aptarkime svarbiausius jų požymius.
1 Atvirumas ir buvimas savimi
Atviras ir nuoširdus bendravimas – bet kokių santykių pagrindas. Būdami su mylimuoju turėtume jaustis laisvai, nebijoti būti savimi, negalvoti, ką pamanys kita pusė. Kokybiškus santykius puoselėjantys partneriai geba ne tik išsakyti savo mintis, bet ir išklausyti bei priimti kitos pusės sakomus žodžius. Net jeigu jie nepatinka – švelniai, be kritikos, įsiklausant.
2 Abipusė pagarba
Kiekvienas turi tam tikras asmenines ribas ir jos galioja net pačiuose intymiausiuose santykiuose. Sveikame tarpusavio ryšyje ta riba neperžengiama ir taip išsaugoma pagarba vienas kitam. Mylintys žmonės vertina vienas kito unikalumą, palaiko saviraišką, asmeninį augimą, leidžia partneriui skleistis lyg gėlės žiedui – savu tempu, savu laiku, palaikant, o ne kritikuojant.
3 Pasitikėjimas ir sąžiningumas
Santykiai be pasitikėjimo – lyg namas be tvirtų pamatų. Viskas griūna papūtus stipresniam vėjui. Darniuose santykiuose partneriai pasitiki vienas kitu pačia įvairiausia prasme ir įvairiausiose situacijose. Tai apima tiek įsipareigojimus vienas kitam, tiek mintis, ketinimus bei realius veiksmus. Ne mažiau svarbu tai, kad tokioje poroje vyrauja sąžiningumas, net tada, kai išlikti sąžiningiems itin sunku, kai būtų lengviau pameluoti, kai ką nutylėti. Tai skatina pasitikėjimą, stiprina tarpusavio ryšį.
4 Palaikymas ir padrąsinimas
Sveikuose santykiuose žmonės vienas kitą skatina tobulėti, augti, o ne tempia žemyn ir stabdo. Mylintys partneriai švenčia vienas kito sėkmę, o ne jos pavydi ar juo labiau mėgina jai užkirsti kelią. Susidūrus su sunkumais pakeliui į tą sėkmę jie vienas kitą palaiko, guodžia, drąsina ir motyvuoja. Sukuriama saugi erdvė, kurioje pažeidžiamumas yra ne yda, o natūrali žmogiška, netgi sveikintina savybė, nes ji atspindi augimą.
5 Bendros vertybės ir tikslai
Nors santykiuose turi būti gerbiamos vienas kito skirtybės ir individualumas, tai pat būtinas bendras pagrindas – tos pačios pamatinės vertybės, tikslai, prioritetai. Kad ir kaip stipriai vienas kitą mylėtų du žmonės, jeigu vienas jų trokšta siekti vien tik karjeros aukštumų, o kitas svajoja apie didelę šeimą, vargu ar šiuos du siekius bei skirtingas vertybes pavyks suderinti taip, kad pilnatvę ir laimę jaustų abi pusės. Bendri įsitikinimai bei siekiai kuria gilesnį ryšį ir supratimą tarp asmenų, vienija net sudėtingiausiose situacijose.
6 Sklandus konfliktų sprendimas
Darnūs santykiai yra ne tie, kuriuose nekyla konfliktų, o tie, kuriuose jie sprendžiami sklandžiai. Net liaudies išmintis byloja, kad nėra namų be dūmų, tad viską lemia tai, kaip valdoma susiklosčiusi nepalanki situacija. Sveikuose santykiuose nesutarimai sprendžiami konstruktyviai, daugiausia dėmesio skiriant sprendimų paieškai, vienas kito požiūrių supratimui, o ne kaltinimui bei kritikai. Net konfliktinėje situacijoje sugebama išlaikyti pagarbų bendravimą, aktyviai klausomasi, o ne vien peršama asmeninė nuomonė.
7 Nepriklausomybė
Mylimieji puikiai jaučiasi vienas kito draugijoje, trokšta kartu leisti laiką, drauge keliauti, išbandyti naujų dalykų. Taip pat vienas kitam pasakoja dienos įspūdžius, dalijasi idėjomis, baimėmis, emocijomis… Kad ir koks būtų artimas ryšys, jame privalo būti sveikos ribos. Darniuose santykiuose partneriai išlaiko savarankiškumą ir nepriklausomybę vienas nuo kito, siekia ne tik bendrų, bet ir asmeninių tikslų, turi savų interesų, draugų, laiko sau. Myliemieji mėgsta leisti laiką kartu, bet taip pat gerbia vienas kito erdvės poreikį ir individualumą.
8 Emocinis intymumas
Kalbant apie intymumą, poroje dažniausiai įsivaizduojamas fizinis ryšys. Jis svarbus, bet kur kas svarbiau, kad poroje pirmiausia egzistuotų emocinis intymumas. Tai gilus tarpusavio ryšys, kai nebijoma atskleisti savo pažeidžiamumo. Darnius santykius kuriantys partneriai vienas kito draugijoje jaučiasi emociškai saugūs ir palaikomi, nebijo išreikšti giliausių minčių, jausmų, baimių, troškimų. Nebijo atstūmimo, kritikos.
9 Augimas ir evoliucija
Sveiki santykiai yra dinamiški ir besivystantys. Asmenys auga ir tobulėja kartu, priimdami pokyčius ir įveikdami gyvenimo iššūkius kaip komanda. Jie pasiryžę nuolat augti tiek individualiai, tiek kaip pora. Prie gyvenimo vingių prisitaiko su optimizmu, vienas kito palaikymu. Kur veda konkretūs santykiai ir koks turėtų būti jų galutinis taškas, sprendžia tik patys – čia negalioja jokie visuomenės stereotipai.
Kada reikalinga pagalba?
Kiekvieni santykiai savo kelyje turi nelygumų. Tai gali būti susiję su finansiniais iššūkiais, sveikatos problemomis, vaikų auklėjimu ir kt. Visiškai natūralu ir tai, kad bėgant laikui santykiuose atsiranda daugiau rutinos, kartais net nuobodulio. Dauguma porų per vieną ar kitą stadiją ima abejoti savo pasirinkimu ir tyliai mintyse, o kartais garsiai kelia klausimą, ar jiems tikrai lemta kartu nugyventi visą gyvenimą? Tai nereiškia, kad santykiai nedarnūs, tiesiog jie pereina įvairius etapus, kurie absoliučiai normalūs. Žinoma, būna išties nedarnių, toksiškų santykių, kurie grįsti ne tikra meile ir pagarba, o priklausomybe ir valdymu. Štai įspėjantys ženklai, kad santykiams reikia rimtos pagalbos:
- Partneriai bando kontroliuoti vienas kito elgseną, net mąstyseną.
- Partneriai vengia vienas kito.
- Bijo tarpusavyje dalintis jausmais, mintimis, nuomone.
- Dažnai girdima nekonstruktyvi kritika.
- Jaučiamas spaudimas pakeisti savo asmenybę.
- Buvimas kartu tampa pareiga, o ne malonumu.
- Sprendžiant konfliktus trūksta pagarbos vienas kitam, sąžiningumo.
- Pažeidžiamas privatumas, taikoma kontrolė, spaudimas dalintis viskuo, net tuo, ką norima pasilikti tik sau.
- Neigiami savi poreikiai, kad tik būtų patenkinti partnerio.
- Skurdi tarpusavio komunikacija.
- Psichinė ar / ir fizinė prievarta, smurtas.
Savarankiškai išspręsti rimtus santykių iššūkius itin sunku ar net neįmanoma. Tuomet vienintelė išeitis, rodos, lieka skyrybos. Yra situacijų, kai jos tikrai neišvengiamos, net būtinos. Visgi galima išmokti darniai sutarti, jeigu tik yra abipusis noras. Tam padeda santykių psichoterapeutai, kurių paslaugos gali būti derinamos su individualia psichoterapija. Jeigu yra ką saugoti, visuomet verta bandyti tai padaryti. Skyrybos – lengviausias kelias.
Autorius Jūratė Survilė