9 dalykai, kurie skiria vienus žmones nuo kitų
2016-02-22 12:00Pasaulio gyventojų skaičius nuolat didėja. Dabar jų jau – apie 7 milijardus. Visi jie vienu metu yra panašūs ir labai skirtingi. Kiekvienas žmogus turi ypatingų bruožų, kurie išskiria juos iš jų. Tai ne vien tik pirštų antspaudai, bet ir ausys, kojų pirštai ir kitos kūno dalys. Visi šiek bruožai padeda atskirti pažįstamą žmogų minioje.
9 dalykai, kurie skiria vienus žmones nuo kitų:
- Akių rainelės. Akys – tai žmogaus sielos veidrodis ir tapatybės identifikavimo dokumentas. Rainelė – tai raumuo, kuris sutraukia ir išplečia vyzdį, kontroliuoja, kiek šviesos patenka į akį. Kiekvieno žmogaus rainelė yra šiek tiek kitokia. DNR lemia akių rainelės spalvą ir struktūrą. Tačiau jos unikali tekstūra ir raštas atsiranda dar tuomet, kai vaisius vystosi motinos įsčiose. Kiekviena rainelė yra skirtinga, net to paties žmogaus akys turi kitokias. Akių rainelės raštas atsiranda, kai vaisius atmerkia ir užmerkia savo besivystančias akis ir rainelės audiniai įsitempia ir susiraukšlėja.
- Ausys. Įdėmiai apžiūrėkite savo ausų kontūrus. Apčiuopkite jų linkius ir briaunas. Kiekvienas žmogus turi unikalią ir vienintelę ausų formą visame pasaulyje. Britų mokslininkai nustatė, sukūrė algoritmą, pagal kurį galima kiekvieną individą identifikuoti iš 250 kitų su 96,6 % tikslumu, išanalizavus, kaip šviesa atsispindi nuo ausų linkių. Ausis gali būti efektyvi identifikavimo priemonė, todėl JAV kompiuterinių paslaugų bendrovė „Yahoo!“ kuria technologiją, kuri leistų atrakinti išmaniuosius telefonus su ausų skaitytuvu. Norėdamas priimti skambutį ir atrakinti ekraną reikėtų išmaniųjų telefoną tik prispausti prie ausies.
- Lūpų antspaudas. Detektyvai galėtų rasti vertingų įrodymų, išanalizavę bučinį. Žurnale „Journal of Forensic Dental Sciences“ publikuotas tyrimas, kuriame nustatyta, kad lūpų pakilimai ir įdubimai yra tokie pat unikalūs kaip pirštų antspaudai. Tačiau čia susiduriama su viena problema: nors lūpų antspaudas galėtų būti naudojamas kaip tapatybės nustatymo priemonė teisme, tačiau dėl asociacijų su bučiniu ir meilės aktu atrodyti nesolidžiai.
- Liežuvis. Kaip ir pirštų antspaudai, liežuvis turi unikalią formą ir tekstūrą. Gumbeliai ir kiti nelygumai yra išsidėstę ant liežuvio unikalia tvarka. Tekstūra retai keičiasi per gyvenimą, nes liežuvis yra apsaugomas burnoje nuo aplinkos veiksnių (priešingai nei pirštų antspaudai, kuriuose gali atsirasti randų). Tyrėjai kuria liežuvio 3D ultragarso skaitytuvą, kuris padėtų nustatyti tapatybę.
- Balsas. Žinoma, tai nėra kūno dalis, tačiau jūsų balsas yra kaip niekieno kito. Kai kurias vokalines savybes lengva atpažinti, pavyzdžiui, dažnį (aukštas ar žemas), intensyvumą (garsus ar švelnus). Kitos savybės (įtampa, rezonansas, nosinis tarimas) yra sunkiau nustatomos. Individo unikalus vokalinis traktas yra paveldimas genetiškai ir iš dalies išmokstamas. Balsui įtakos turi kaklo ilgis ir ryklės plotis ir tokie išmokti dalykai, kaip lūpų suapvalinimas ir stipresnis balsių artikuliavimas.
- Kojų pirštų antspaudai. Kūdikio motinos įsčiose pirštų antspaudai vystosi tuo pačiu metu kaip ir pirštų antspaudai. Nusikaltėliai nusikaltimo vietoje dažniausiai palieka pirštų antspaudų. Viso pasaulio duomenų bazėse saugomi milijonai rankų pirštų antspaudų, bet nėra kojų pirštų antspaudų. Gali būti, kad tai yra didelė klaida. Pavyzdžiui, vienoje Škotijos kepykloje įsilaužėlis ant miltuotų grindų paliko pėdsakus, kurie vėliau buvo panaudoti teisme, suimant nusikaltėlį. Nors tai buvo vienintelis įrodymas, prisiekusiųjų žiuri jį nuteisė per 15 minučių.
- Dantys. Dantys ne tik atskleidžia tiesą apie žmogaus DNR (štai kodėl dantų duomenys dažnai naudojami atpažinti kūnus), bet ir asmeninius įpročius. Pavyzdžiui, jie gali išduoti polinkį sukąsti žandikaulius, griežti dantimis, grojimą tam tikru muzikos instrumentu arba tai, kad eidami link automobilio, jeigu rankos užimtos, įsikandate raktus. Dėl aplinkos veiksnių dantys nusidėvi, todėl net identiškų dvynių dantys gali būti skirtingi.
- Akių tinklainė. Galinėje akies dalyje yra tinklainė – tiksli nervų sistemos kopija, kuri tokia yra vienintelė. Joje matomas kraujagyslių raštas, pagal kurį akių gydytojai gali aptikti pirmuosius diabeto, aukšto kraujo spaudimo ir net silpstančių smegenų funkcijų simptomus. Žmogaus akių tinklaines apžiūri tik optometristai, tačiau gyvūnų pasaulyje ji plačiai naudojama nustatyti ligų protrūkius.
- Eisena. Tai ne tik pėdos, bet ir tai, kaip jos statomos. Gal šiek tiek velkama viena koja? Gal einama tarsi pasišokinėjant? Net jei neatrodo, kad jūsų eisena yra kažkuo išskirtinė, šiuolaikinės technologijos gali parodyti net mažiausius nukrypimus nuo normos. Eisena gali padėti atpažinti nusikaltėlį arba vengtiną žmogų iš tolo.