7 saugos taisyklių maudynėms vasarą, kurios gelbsti gyvybes
2021-07-12 08:50Vasara – tai laikas, kai galima maudytis įvairiuose vandens telkiniuose. Tik, deja, kartais šios pramogos baigiasi liūdnai: kone kiekvieną dieną girdime ir skaitome naujienas apie tragiškus įvykius ant vandens. Kad ir kaip būtų gaila, bet koks vandens telkinys yra padidintos rizikos sritis. Tačiau yra kelios paprastos saugaus elgesio taisyklės, kurios gali padėti sumažinti šią riziką iki minimumo.
7 saugos taisyklių maudynėms vasarą, kurios gelbsti gyvybes:
- Oficialus paplūdimys. Ne visi mūsų šalies vandens telkiniai yra saugūs maudytis. Pirma, tai gali būti užteršti vandens telkiniai, kuriuose galima užsikrėsti kokia nors skrandžio ar žarnyno infekcija, gali prasidėti stiprios alerginės reakcijos. Antra, tai gali būti rezervuarai, kurių dugnas nėra ištirtas, o tai reiškia, kad yra didelė rizika įstrigti ar įsipainioti į ką nors, o tai net gali baigtis mirtimi. Paplūdimiai, kurie yra oficialiai patvirtinti, kaip tinkami žmonėms plaukioti ir maudytis, yra saugūs, kalbant apie vandens ir dugno kokybę. Tokių paplūdimių teritorijoje turi būti bent vienas gelbėtojas. Tad, ruošdamiesi išvykai prie vandens, būtinai pasižiūrėkite į naujausią jūsų mieste leistinų maudyklų sąrašą.
- Kūnas į vandenį panardinamas palaipsniui. Kad ir kaip karšta bebūtų, negalima staiga nerti į šaltą vandenį, ypač po ilgesnio laiko, būnant saulėje, nes staigus temperatūrų kritimas sukelia kraujagyslių susitraukimą, kuris gali sukelti šoką kūnui ir sukelti nemalonių pasekmių: nuo alpimo iki širdies priepuolio. Į vandenį įeikite palaipsniui ir lėtai, leiskite kūnui pamažu priprasti prie pasikeitusios temperatūros.
- Plūdurai. Jeigu maudotės patvirtintoje maudykloje, greičiausiai ten yra plūdurų. Daugelis žmonių mano, kad plaukimas už jų rodo jų didelę drąsą, tačiau toks elgesys iš tikrųjų yra labai lengvabūdiškas ir gali kelti pavojų gyvybei. Net jei ežere, upėje ar jūroje nėra plaukiojančių plūdurų, galite patekti į pavojingą srovės zoną arba išnykti iš gelbėtojų regėjimo lauko. Plūdurai įrengti ne veltui!
- Laikas vandenyje. Per ilgas laikas vandenyje gali sukelti hipotermiją. Nesimaudykite ilgiau nei 20 minučių, o šį laiką padidinti taip pat reikėtų palaipsniui: pirmas nardymas – iki 7 minučių ir t. t.
- Apsauga nuo saulės smūgio. Jeigu nenardote, maudytis reikėtų eiti su kepuraite. Plaukiokite su kepure, nepamirškite jos ant kranto. Saulės smūgis gali įvykti jums nepastebimai ir jūs rizikuojate prarasti sąmonę tiesiog vandenyje. Jei ketinate nerti, ilgiau nei 5 minutes nebūkite vandenyje be galvos apdangalų.
- Pavojingi žaidimai. Šokimas į nerimą keliantį vandenį, taip pat iš rankų, nuo pečių, ypač nuo pontonų, gumų ir tiltų yra rizikingos veiklos, nors tokie vandens žaidimai kai kuriuos labai masina. Atsiminkite, kad niekada negalite žinoti, kas gali būti apačioje, todėl nardymas, prieš tai gerai neištyrinėjus vietovės vandenyje, gali būti pavojingas sveikatai ir gyvybei.
- Pagrindinė taisyklė: jokio alkoholio. Alkoholis sutraukia kraujagysles ir silpnina budrumą, todėl nesuderinamas su maudynėmis. Beveik 90 % tragiškų atsitikimų vandenyje nutiko, kai asmuo buvo neblaivus. O per karščius net mažiausia alkoholio dozė gali būti mirtina. Jei labai norisi, geriau po maudynių, kai jau nebeketinate lipti į vandenį, atsigaivinti taure vyno ar alaus.