7 priežastys, kodėl nesibaigia kosulys
2016-11-10 11:59Kartais kosėja visi žmonės. Dažniausiai tai laikina problema. Tačiau net trumpalaikis kosulys gali įspėti apie rimtus sveikatos sutrikimus, todėl apsilankymo pas gydytoją nereikėtų atidėlioti. Kokios dažniausios kosulio priežastys?
7 priežastys, kodėl nesibaigia kosulys:
- Peršalimo virusas. Tris savaites arba trumpiau trunkantys kosulys greičiausiai kilo dėl peršalimo. Kartais sausas kosulys su skaidriomis gleivėmis gali tęstis mėnesį ir ilgiau, kai visi kiti peršalimo simptomai yra išnykę. Virusas dirgina nervų galūnėles kvėpavimo takuose, todėl gali likti jautrios ilgą laiką. Vaistų nuo virusinių infekcijų nėra, tiesiog reikia išlaukti, kol praeis. Jeigu kosulys labai stiprus ir varginantis galima naudoti kosulį slopinančių preparatų. Gydytojas gali išrašyti vaistų, kurie slopina kosulio refleksą. Gali padėti ir nereceptiniai atsikosėjimą lengvinantys vaistai, skystinantys gleives.
- Užnosinis varvėjimas ryklėn. Jeigu kosulys (sausas ar šlapias) tęsiasi 8 savaites ar ilgiau, gali pradėti varginti vadinamasis užnosinis varvėjimas ryklėn. Taip nutinka, kai gleivės kaupiasi sinusuose ir varvėdavos dirgina ryklę, sukeldamos kosulio refleksą. Gali varginti sloga ir nosies užgulimas (dėl alergijos ar peršalimo), krenkštimas ir gerklės skausmas. Gali padėti nosies skalavimas jūros vandeniu. Kartais uždegimui mažinti skiriami steroidiniai arba antihistamininiai vaistai. Jeigu nosies išskyros yra geltonos spalvos, tai greičiausiai sinusitas.
- Astma. Astma dažniausiai pasireiškia kaip švokštimas ir dusulys. Tačiau kartais astmą gali išduoti vienintelis simptomas – sausas, nuolatinis kosulys. Dažniausiai pablogėja naktį, sporto metu arba iš karto po jo, kvėpuojant šaltu oru ar, kai aplinkui yra žiedadulkių ir gyvūnų plaukų. Sergantiems astma rekomenduojama naudoti inhaliatorius. Gali padėti vaistai nuo alergijos ir imunoterapija.
- Gastroezofaginis refliuksas. 25 % lėtinio kosulio atvejų yra susiję su refliuksu. Kai rūgštis pakyla į stemplę, ji gali dirginti nervų galūnėles ir sukelti kosulį. Refliuksą diagnozuoti nelengva. Ne visiems, varginamiems refliukso, griaužia rėmuo. Jį galima įtarti, jei kosulys kyla po valgio, gulint lovoje naktį arba tik pabudus rytą, balsas yra labai užkimęs. Refliuksas dažniausiai gydomas antacidiniais vaistais, rekomenduojama iš mitybos pašalinti rūgštingumą didinančius maisto produktus, numesti antsvorį.
- Plaučių uždegimas. Kartais kosulys – rimtos ligos simptomas. Plaučių uždegimas gali išsivystyti, kai kvėpavimo takų infekcija išplinta į plaučius ir pripildo plaučių alveoles pūlių. Sergant plaučių uždegimu būna sunku kvėpuoti, kosulys gali būti šlapias ir skausmingas. Negydant plaučių uždegimas gali net būtina mirtinas. Jeigu pasirodo žalsvų skreplių ar kraujo, reikia nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Gali pakilti aukšta temperatūra ir drebulys.
- Kokliušas. Ši labai užkrečiama liga grįžta. 2015 metais vien JAV užregistruota 18 tūkst. atvejų. Lietuvoje taip pat registruota dvigubai daugiau atvejų. Net skiepai nuo šios ligos ne visada apsaugo. Kokliušas gydomas antibiotikais. Svarbu atsiminti, kad būtina gydymą pradėti kuo anksčiau, kol liga neįsenėjusi. Liga grasina sunkiomis komplikacijomis ir net mirtimi. Ypač pavojinga kūdikiams.
- Kitos priežastys. Kosulys gali būti lėtinės obstrukcinės plaučių ligos arba plaučių vėžio simptomas. Dažnai kosulį sukelia įvairūs alergenai – pelėsis, oro tarša ar dūmai. Sausą kosulį gali sukelti net vaistai, skirti kraujo spaudimo mažinimui. Taip pat tai gali būti kosulio receptorių hiperjautrumas. Tai reiškia, kad jums kosulį gali sukelti tokie veiksniai, kurie paprastai žmonėms jokios įtakos nedaro. Dažniau kosulio receptorių hiperjautrumas vargina moteris negu vyrus. Svarbiausia išsiaiškinti priežastį, kad būtų galima rasti geriausią gydymą.
4 naminės priemonės nuo kosulio:
- Medus.
- Geriamieji lašai nuo kosulio.
- Garinis dušas.
- Kava malšina kosulį, kilusį dėl astmos.