Akių pasitrynimas laikinai gali padėti sumažinti akių nuovargį ar sudirginimą, jei, pavyzdžiui, vargina kokia nors alergija arba tenka visą dieną sėdėti prie kompiuterio. Vis dėlto medikai to nerekomenduoja daryti, nes tokia praktika taip pat gali sukelti akių ligas, pabloginti dabartinę akių būklę ir ligas, padidinti infekcijos riziką.

 

akys

7 dalykai, kurie gali nutikti, jei trinsite akis:

 
  • Didesnė rimtų akių ligų rizika. Dažnas akių trynimas gali susilpninti rageną ir prasidėti keratokonusas, kai suplonėja ir išsigaubia akies ragena. Jeigu ragenoje pastebimi labai dideli pažeidimai, gali prireikti ragenos transplantacijos.
 
  • Ragenos nusidraskymo rizika. Kai akis dirgina blakstienos ar dulkelės, labai norisi patrinti akis. Tačiau tai gali būklę dar labiau pabloginti. Tokiu atveju galima nusidraskyti rageną. Paprastai tokios traumos sugyja per 1 – 2 dienas, bet laiku nepradėjus gydymo gali atsirasti opų. Tokiu atveju akis reikėtų praskalauti vandeniu arba specialiu tirpalu akims.
 
  • Glaukomos pablogėjimas. Jeigu glaukoma jau yra diagnozuota, svarbu nepamiršti, kad akių pasitrynimas nėra nekaltas įprotis. Glaukomą dažniausiai sukelia spaudimo padidėjimas akies viduje (akispūdis). Spaudimas gali pakenkti regos nervui ir ilgainiui žmogus gali netgi netekti regėjimo. Tyrimai rodo, kad trinant akis, gali padėti akispūdis. Glaukomos tyrimų fondas pacientams pataria netrinti akių, net, jei dėl vartojamų vaistų akys ima niežtėti ir vaizdas tampa neryškus.
 
  • Trumparegystės pablogėjimas. Žmonės, kuriems nustatyta progresuojanti trumparegystė, ilgainiui gali pastebėti, kad jų regėjimas pablogėjo dėl nuolatinio akių trynimo. Pastaruosius kelis dešimtmečius ši būklė nustatoma vis dažniau.
 
  • Infekcijos rizika. Nepriklausomai nuo to, kaip dažnai plaunate rankas, ant jų vis tiek kasdien patenka tūkstančiai bakterijų. Liesdami rankomis akis perkeliate šias bakterijas ant jų, o tai gali sukelti konjunktyvitą. Pajutus, kad kilo akių uždegimas, reikėtų ne trinti akis, o užsidėti šiltą kompresą.
 
  • Suglebę akių vokai. Akių trynimas gali pažeisti ne tik pačius akių obuolius. Akių vokai ilgainiui gali prarasti elastingumą ir stangrumą. Tai labiau estetinė problema, bet vis tiek juk nenorime, kad taip nutiktų, ar ne? Specialistai sako, kad akių vokus galima švelniai paspausti, šluostant veidą rankšluosčiu – nieko blogo nenutiks, bet jų netrinti.
 
  • Paraudusios akys ir tamsūs ratilai aplink akis. Kaip ir suglebę akių vokai, taip ir kraujagyslės, išryškėjusios akyse, yra labiau kosmetinė problema, kuri nutinka stipriai trinant akis (tada gali trūkti smulkios kraujagyslės akyse). Tamsūs ratilai gali atsirasti dėl uždegimo, kilusio dėl nuolatinio akių trynimo.