6 priežastys, kodėl asmenukių darymas – mirtinai pavojingas
2016-07-08 13:41Kiek šiandien pasidarėte asmenukių? Vieną, dvi, tris ar daugiau? Amerikos psichiatrų asociacija ir daugelis kitų mano, kad kai kuriais atvejais asmenukių darymas gali būti vienas iš psichinių sutrikimų simptomų. Šiandien visi turime pažįstamų, kurie fotografuoja kiekvieną savo žingsnį ir kelia į socialinius tinklus.
Norėdami pasidaryti asmenukę, žmonės pasiryžę save statyti į pavojų. Asmenukes žmonės darosi paskutiniuose dangoraižių aukštuose, šokdami su parašiutu, skriedami per bangas, ant namų stogų ir pan. Dėl gero kadro žmonės kartais paaukoja net savo gyvybes. Atrodo, nerealu, kad taip gali būti, bet taip iš tikrųjų vyksta.
Tiesa yra ta, kad net paprastos, iš pirmo žvilgsnio nekaltos asmenukės gali kelti pavojų mūsų psichinei būklei.
6 priežastys, kodėl asmenukių darymas gali būti mirtinai pavojingas:
- Asmenukių darymas gali sukelti depresiją ir tapti valgymo sutrikimų priežastimi. Sutelkę dėmesį į savęs fotografavimą, žmonės atitrūksta nuo aplink juos verdančio gyvenimo ir netenka daugybės mažų gyvenimo džiaugsmų. Savęs sudaiktinimas arba savęs vertinimas pagal išvaizdą dar labiau sustiprėja, darantis asmenukes. Neveltui mūsų senoliai vengdavo žiūrėti dažnai į veidrodį, nes ilgas žiūrėjimas į save mažina energijos ir jėgų atsargas. Nuolatinis savęs apžiūrinėjimas fotoaparato ekrane veikia panašiai. Nenuostabu, kad asmenukių darymasis gali privesti net iki depresijos ar valgymo sutrikimų, ypač jei vaizdas nelabai džiugina. Pastebėta, kad maždaug du iš trijų pacientų, turinčių kūno dismorfinį sutrikimą, reguliariai darosi asmenukes. Šiandien nieko nebestebina tai, kad žmonės ryžtasi plastinėms operacijoms, kad atrodytų geriau nuotraukose.
- Asmenukių darymas gali tapti priklausomybe. Devyniolikmetis Danas Bowmanas iš D. Britanijos laikomas pirmuoju asmeniu, priklausomu nuo asmenukių. Kiekvieną dieną jis skirdavo 10 valandų asmenukių darymuisi ir iš viso jų pasidarydavo per 200 su savo išmaniuoju telefonu. Dėlto, kad galėtų daryti asmenukes, vaikinas metė mokyklą, 6 mėnesius buvo priverstas praleisti namuose ir numetė 13 kg, kad nuotraukose atrodyti idealiai. Bandydamas atitikti nerealius standartus jis susirgo depresija ir net bandė nusižudyti ir išgėrė per didelę dozę vaistų. Laimei, viskas baigėsi gerai – jaunuolis laiku sulaukė medikų pagalbos ir dabar gydosi nuo obsesinio kompulsinio ir kūno dismorfinio sutrikimų. „Tai rimta problema. Ne tuštybė. Tai psichinės sveikatos sutrikimas, dėl kurio kyla itin daug savižudybių“.
- Asmenukių darymas gali kenkti draugystei. Socialinių medijų problema yra ta, kad žmonės pradeda vaikytis fantazijos, virtualūs draugai tampa svarbesni negu tie, kurie yra šalia ir kurie juos myli tokius, kokie jie iš tikrųjų yra. Tikri draugai domisi tuo, kas vyksta jūsų gyvenime, o ne tuo, kaip jūs atrodote vienoje ar kitoje nuotraukoje.
- Asmenukės skatina narcizišką elgesį. Užtenka užmesti akį į populiarius socialinius tinklus, kad pamatytumėme begalę asmenukių. Narciziškumas neatsiejamas nuo tuštybės ir nuo jausmo, kad esate geresni nei kiti. Ar tai tikrai tokia visuomenė, kurioje norite gyventi?
- Asmenukės mažina intymumą. Trejose verslo mokyklose Europoje buvo atliktas tyrimas, parodęs, kad tos poros, kurios į socialinius tinklus keldavo daugiausiai asmenukių, turėjo prasčiausius, paviršutiniškus santykius. Tyrėjai išsiaiškino, kad dažnesnis dalijimasis asmeninėmis nuotraukomis yra tiesiogiai susijęs su intymumo sumažėjimu.
- Asmenukių darymas siejamas su psichopatinėmis savybėmis. Dar viena priežastis, kodėl prieš einant į pirmą pasimatymą, reikėtų patikrinti dominančio asmens profilį internete. Ohajo valstijos universitete, atlikus tyrimą, nustatyta, kad vyrai, kurie skelbia daug asmenukių, pasižymi psichopatams būdingais bruožais, empatijos trūkumu ir pasižymi kai kuriomis antisocialiomis savybėmis. Pagrindinis psichopatijos bruožas – impulsyvumas. Jiems gali šauti į galvą pasidaryti nuotraukų ir tuojau pat jas paskelbti socialiniuose tinkluose. Jie nori pamatyti save ir nenori dar gaišti laiką jas redaguojant. Taip pat jie nenori gaišti laiką tikriems santykiams.