Rūkymas kenkia sveikatai. Tai beveik visiems aišku. Ypatingais atvejais tai net gali būti mirtina – ir vis dėlto daugiau nei 20 % suaugusiųjų Lietuvoje rūko. Daugelis rūkančiųjų nori pagaliau mesti rūkyti. Deja, atsikratyti šio blogo įpročio nėra taip paprasta. Tai padaryti sunku ne tik dėl priklausomybę sukeliančios medžiagos – nikotino, bet ir dėlto, kad labai sunku keisti įsisenėjusius įpročius. Laimei, yra keletas naudingų patarimų, kaip mesti rūkyti lengviau ir maloniau.

 

rūkymas

1) Neatidėlioti. Rytoj tampa poryt, tada kitą savaitę, kitą mėnesį ir taip be galo. Jei norite mesti rūkyti, turite nustatyti konkrečią datą. Ji neturi būti per daug toli, kitaip vėl pateksite į tą patį užburtą ratą. Priėmus gerą sprendimą, reikia jį nedelsiant įgyvendinti.

 

2) Rasti gerą laiką. Ypatingo streso, didelio krūvio ar nerimo laikas nėra tinkamiausias, norint mesti rūkyti. Užtenka surūkyti vieną cigaretę, kad vėl pradėtumėte reguliariai tai daryti. Mesti rūkyti dažnai yra lengviau, kai gyvenimas klostosi gerai. Žinoma, tai negali būti argumentas atidėti ir laukti geresnių laikų.

 

3) Viskas arba nieko. Daugelis tikisi palaipsniui mesti rūkyti pamažu mažindami nikotino paros dozę ir apribodami rūkymą tam tikru laiku ir progomis. Tačiau patirtis rodo, kad tai neveikia. Keletas cigarečių per dieną greitai vėl tampa daugiau, o kartais pasitaikanti proga netrukus vėl tampa kasdieniu rūkymu. Netgi vienos išimties vakarėlyje reikėtų vengti bet kokia kaina. Daugeliu atveju vienkartinė cigaretė greitai tampa norma. Mesti rūkyti reiškia mesti šimtu procentų – be išimties.

 

4) Koreguoti abstinencijos simptomus. Mesti rūkyti kartais reiškia būti blogos nuotaikos. Ir tai yra viskas gerai, kol jūs ir jūsų kolegos prie to prisitaikys. Neramumas, dirglumas, bloga savijauta, miego sutrikimai, didelis noras valgyti – tai tipiški abstinencijos simptomai, kurių galima tikėtis. Tačiau, laikui bėgant, jie išnyksta. Daugeliui rūkalių iš pradžių laukia sunkūs laikai. Vienintelė taisyklė yra tokia: stovėkite tvirtai ir nuolat priminkite sau, kad tai laikina situacija. Vėliau didžiuositės, kad ištvėrėte.

 

5) Rasti pakaitalą, kuris kelia pasitenkinimą. Geras priešnuodis nuo potraukio rūkyti yra kokio nors pakaitalo, kuris taip pat kelia pasitenkinimą, radimas. Tam tikru mastu tai gali kompensuoti rūkymo malonumo praradimą. Kad metę rūkyti, nepriaugtumėte per daug svorio, geriausia užkandžiams rinktis vaisius ir daržoves. Užkandžiavimas atitraukia dėmesį ir ramina. Žinoma, galima ir kažką kito skanaus ar saldaus suvalgyti. Gali padėti arbatos, vandens ar sulčių gėrimas, tik reikėtų vengti alkoholio, nes kitaip galite pereiti nuo vienos priklausomybės prie kitos.
6) Jei reikia, ieškoti paramos ir griebtis pagalbinių priemonių. Mesti rūkyti gali būti lengviau, pradėjus vartoti nikotino pakaitalus. Jei absitencijos simptomai tampa labai stiprūs, nėra nieko blogo ieškoti pagalbos. Nikotino pleistrai, tabletės ar kramtomoji guma gali padėti mesti rūkyti ir neleisti vėl tiesti rankos link cigaretės. Sunkiais atvejais gali padėti sisteminga terapinė pagalba. Jokiu būdu nereikėtų bandyti įprastų cigarečių keisti elektroninėmis cigaretėmis, nes pasirodo, šie prietaisai kenkia sveikatai labiau nei manyta iš pradžių. Tai tikrai nepadės atprasti nuo nikotino ir įpročio rūkyti. Hipnozės ir akupunktūros poveikis yra vertinamas prieštaringai. Nėra aiškių tyrimų, kad šiek gydymo būdai tikrai padeda tai padaryti. Tačiau kai kurie pranešimai rodo, kad kai kuriems rūkaliams tai padėjo. Nieko blogo būti pabandyti.