Siekiant atsikratyti papildomų kilogramų, ieškome efektyviausių dietų ir fizinių pratimų. Vis dėlto, sulieknėti gali padėti ir nesudėtingi, netikėti triukai. Kas tai per gudrybės ir kodėl verta jas išbandyti?

 

Atkreipkite dėmesį į indusKitchen,Scales,With,Broccoli,And,Measure,Tape,On,A,Green

 

Galbūt nuskambės keistai, bet lėkštės dydis turi įtakos mūsų suvalgomo maisto kiekiui. Studijos parodė, kad žmonės yra linkę apie 70 % savo lėkštės užpildyti maistu. Mes taip elgiamės nepaisant to, lėkštė yra didelė ar maža. Tad jei vietoje 20 cm skersmens lėkštės naudojame 25 cm lėkštę, suvalgome net 52 % daugiau maisto. Todėl siekiant sulieknėti, ekspertai pataria rinktis mažesnius indus. Maisto porcija mažesnėje lėkštėje atrodys didesnė, o ją suvalgę, jausimės sotesni. Ir atvirkščiai – didelėje lėkštėje net ir milžiniška maisto porcija atrodo maža. Todėl mums kyla noras įsidėti dar ir atsiranda rizika persivalgyti.

 

Įtaką mūsų valgymo įpročiams daro ir indų spalva. Vokiečių ir šveicarų mokslininkų atlikta studija parodė, kad žmonės iš raudonų ir mėlynų lėkščių suvalgo net 40 % mažiau maisto. Kodėl? Manoma, kad raudona spalva mums pasąmoningai asocijuojasi su žodžiu ,,stop“. Tuo tarpu mėlyna spalva yra raminanti. Todėl ji numalšina ir mūsų apetitą, neleisdama persivalgyti. Kita studija parodė, kad žmonės suvalgo mažiau, kai tarp maisto ir lėkštės spalvos yra didesnis kontrastas. Pavyzdžiui, jei valgysite šviesius makaronus iš tamsios lėkštės, suvalgysite mažiau, nei juos valgant iš baltos lėkštės. Taip greičiausiai yra todėl, kad ryškus spalvų kontrastas porciją optiškai paverčia didesne.

 

Venkite kelių darbų vienu metu

 

Pietų ar vakarienės metu dažnas mūsų tuo pačiu rašo žinutes telefonu, naudojasi kompiuteriu ar žiūri televizorių. Tačiau tokios papildomos veiklos trukdo mums susikoncentruoti į maistą. Tad ne tik atimame iš savęs galimybę nuoširdžiai pasimėgauti pietumis. Tuo pačiu nejaučiame, kiek iš tikrųjų suvalgėme ir laiku nepajuntame sotumo jausmo. Todėl neatkreipiame dėmesio į organizmo signalus, kad jau būtų metas nustoti valgyti, ir persivalgome. Tad norint sulieknėti, reikėtų valgyti ramybėje, pašalinus visus trukdžius. Ne vienas tyrimas parodė, kad atidus valgymas, susikoncentruojant į maistą ir išjaučiant kiekvieną kąsnį, padeda numesti svorio net ir be dietų pagalbos. Įdomią studiją atliko amerikiečių mokslininkai. Jos metu kelios šeimos valgė visiškoje ramybėje. O kitos – esant triukšmui ir kitiems trukdžiams. Pastebėta, kad antroji šeimų grupė visų valgymų metu suvalgydavo kur kas daugiau už pirmąją.

 

Pakeiskite rutiną

 

Dažnai sulieknėti trukdo įprotis užkandžiauti prie televizoriaus. Tad svarbu jį įveikti. Tai padaryti iš tikrųjų nėra labai sudėtinga. Žiūrint televizorių, mums kyla noras užkandžiauti, nes esame taip įpratę, o ne todėl, kad iš tikrųjų norime valgyti. Todėl jums tereikia užimti rankas ir mintys apie užkandį atsitrauks. Pavyzdžiui, galite megzti ar nerti vąšeliu, gurkšnoti stiklinę vandens ar arbatos, pieštuku ką nors piešti užrašų knygelėje, minkyti pirštų treniruoklį ar pan. Noras užkandžiauti neretai kyla ir vakare pajutus nuobodulį. Tad užuot ieškojus skanėsto, verta išsimaudyti vonioje, nusilakuoti nagus, susitvarkyti rašomojo stalo stalčių ar paskambinti draugei.

 

Rinkitės užkandžius, kurie reikalauja pastangų

 

Užkandžiams gera idėja rinktis tokius produktus, kurie reikalauja šiokių tokių pastangų. Pavyzdžiui, negliaudytas saulėgrąžas, pistacijas ar kitus riešutus. Taip pat tinka vaisiai ar uogos su kauliukais. Riešutų gliaudymas ar kauliukų išėmimas jūsų valgymo procesą kiek sulėtins ir privers valgyti sąmoningai. Be to, šalia besikaupianti kauliukų ar lukštų krūvelė padės labai aiškiai pamatyti, kiek iš tikrųjų suvalgėte. Blogiausias užkandis – didelis maišas traškučių ar saldėsių, trukdantis suprasti, kiek maisto jau suvartojote.

 

Planuokite savo apsipirkimus

 

Moksliškai įrodyta, kad alkani pirkėjai prisiperka daugiau maisto. Be to, produktai, kuriuos perkate, greičiausiai turės daugiau kalorijų ir cukraus. Tad po ,,alkano“ apsipirkimo rizikuojate persivalgyti nesveiko maisto. Todėl, jei tik galite, neikite į parduotuves išalkus. Jei jau taip nutiko, griežtai laikykitės išankstinio pirkinių sąrašo. Atminkite, kad būtiniausius produktus dažniausiai būna galima rasti parduotuvės pakraščiuose. O jos vidurinės lentynos būna užpildomos užkandžiais, saldumynais ir kitomis ne tokiomis reikalingomis prekėmis. Tad jei norite išvengti nereikalingų pirkinių, stenkitės eiti tiesiai į jums reikalingą skyrių, venkite saldumynų ir kito kaloringo maisto lentynų.

 

Autorius Gintarė Vasiliauskaitė