30-ojo „Kino pavasario“ atidarymas LNDT: ko nepraleisti?
2025-02-04 09:51Ne vienerius metus savo jubiliejui ruošęsis atsinaujinęs festivalis „Kino pavasaris“ šiemet atidarymą kviečia švęsti ne vieną vakarą, bet visą savaitgalį. Atidarymo renginys vaikams, paties pirmojo „Kino pavasario“ filmo seansas, gyvo įgarsinimo lydimi nebyliojo kino kūriniai, tarptautiniuose festivaliuose įvertinti filmai – kovo 7–9 d. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) ką veikti ras visų skonių kino ir muzikos gerbėjai. Kokių šventinių seansų reikėtų nepraleisti?
Skambantys nebyliojo kino šedevrai
Jau tampa tradicija, kad festivalyje rodomi nebyliojo kino filmai, lydimi gyvo įgarsinimo. Šiemet tokių seansų bus trys: Jean’o Epstein’o „Ašerio namų griūtis“, kuriam specialiai sukurtą garso takelį atliks Jimo Jarmusho filmo „Išgyvena tik mylintys“ kompozitorius Jozefas van Wissemas, Kanų kino festivalyje apdovanotas „Auksine palmės šakele“, Roberto Wiene’o „Daktaro Kaligario kabinetas“ bei Teinosuke Kinugasa „Beprotybės puslapis“.
Pastarąjį įgarsins prodiuseris, „Radio Vilnius“ vienas iš įkūrėjų Manfredas Bajelis ir kompozitorius Marijus Aleksa su bendru projektu „Santaka“. Pasak M. Bajelio, prie jų prisijungs fleitistas, garso menininkas ir manipuliatorius Kristupas Gikas, o užuot vien tik įgarsinę filmą, kūrėjai papasakos ir savo istoriją.
„Filmą įgarsinimui rinkomės tiesiog klausydami savo muzikos. Pirmosios „Beprotybės puslapio“ minutės atrodo kaip mūsų svajonių video klipas. Paskui jau sekė kiti niuansai – esame dideli klasikinio japonų kino mėgėjai, ne kartą esame viešai sakę, kad japonų tradicinė Gagaku muzika „Santakai“ yra padariusi labai didelę įtaką. Na, ir galiausiai kažkada teko girdėti, kad „Beprotybės puslapis“ – vienas mėgstamiausių Bjork filmų“, – pasakoja M. Bajelis.
Vokiečių režisieriaus Roberto Wiene’o filmui „Daktaro Kaligario kabinetas“ muzikinį foną kursiančios psichodelinio roko grupės „Garbanotas“ vokalistas Šarūnas Joneikis sako, kad filmas pirmiausia patraukia savo vizualumu: „Filmo šviesa, dailė yra neįtikėtinai graži. Ir nors šie dalykai sužavi pirmiausia, ne mažiau svarbi ir filmo „Daktaro Kaligario kabinetas“ tema, kuri, tikriausiai, aktuali įvairiems laikotarpiams – apie laisvos valios klausimą, viduje tūnančią jėgą, kuri verčia daryti tam tikrus dalykus.“
Pasak Š. Joneikio, kol kas kiekvienas grupės narys filmą žiūri ir ruošiasi atskirai, dalijasi mintimis, bando įsivaizduoti tam tikrus fragmentus. „Norime padėti sustiprinti filmą, leisti suskambėti jo vizualumui, o garsais – pridėti nuotaikų“, – pasakoja jis.
Ir vaikams, ir suaugusiems skirtas atidarymo filmas bei apdovanojimais įvertinti kūriniai
Šiemet „Kino pavasarį“ atidarys pirmuoju Baltijos šalyse „Auksiniu gaubliu“ už geriausią animaciją apdovanota ir dviems „Oskarams“ nominuota latvių režisieriaus Ginto Zilbalodžio drama „Potvynis“. Pasak festivalio programos sudarytojų, šis filmas unikalus tuo, jog tinka įvairaus amžiaus žiūrovui, tad pirmą kartą „Kino pavasario“ atidarymo filmas ir vaikams, ir suaugusiems bus tas pats.
Todėl jau kovo 8 d. tėvų ir mažųjų festivalio žiūrovų lauks „Kino pavasario“ atidarymo šventė vaikams, kurioje – smagus šurmulys, žaidimai, vaišės ir du animaciniai filmai – „Potvynis“ bei režisierės Urtės Oettinger lietuviško animacinio serialo apie draugystę „BFF. Turbo lokys“ serija, režisuota kartu su Ignu Meilūnu.
Žiūrovai išskirtinėse teatro erdvėse pirmieji galės pamatyti ir trilerišką prancūzų dramą „Suleimano istorija“ (rež. Boris Lojkine), kurioje kurjeriu Paryžiuje dirbantį nelegalų imigrantą įkūnijęs aktorius iš Gvinėjos Abou Sangare savo debiutu akimirksniu sužavėjo žiūrovus ir kritikus. Iki šio filmo mechaniku dirbęs Abou Sangare iškart po pasaulinės premjeros pelnė geriausio aktoriaus apdovanojimą Kanų kino festivalio „Ypatingo žvilgsnio“ programoje ir Europos kino apdovanojimuose.
Šventinio savaitgalio repertuare žiūrovai taip pat atras patį pirmąjį pirmojo „Kino pavasario“ filmą Leos’o Carax’o „Pont Neuf meilužiai“, didįjį žiuri prizą Venecijos kino festivalyje laimėjusią kino kūrėjos Mauros Delpero dramą „Vermiljas“, tamsiai komišką režisieriaus Bernardo Wengerio pasakojimą „Povas“, norvegų kūrėjo Halfdano Ullmanno Tøndelio – kino legendų Ingmaro Bergmano ir Liv Ullmann anūko – Kanuose prestižiniu „Auksinės kameros“ apdovanojimu įvertintą debiutą „Armandas“.
Filmo apie M. Kalas seanse – operos solistės Aistės Pilibavičiūtės pasirodymas
Dar vienas išskirtinis seansas – Čilės režisieriaus Pablo Larraín filmo „Marija Kalas“ nacionalinė premjera. Operos žvaigždės Marijos Kalas, kurią įkūnija aktorė Angelina Jolie, istoriją pasakojantis filmas festivalyje bus rodomas tik vieną kartą. O jį paryškins operos solistės Aistės Pilibavičiūtės atliekamas klasikinio Marijos Kalas repertuaro kūrinys „Un bel di vedremo“ iš Giacomo Puccini operos „Madam Baterflai“. Solistei akompanuos koncertmeisterė Nijolė Baranauskaitė-Matukonienė.
„Apie Mariją Kalas pirmą kartą sužinojau būdama LMTA studente“, – prisimena A. Pilibavičiūtė. – Pirmieji klausyti jos balso įrašai buvo neįtikėtinai paveikūs. Galbūt tas įspūdis buvo stiprus dėl to, kad buvau susipažinusi su jos gyvenimo istorija. Labai gerai dainininkę apibūdina frazė iš spektaklio: „Jau geriau metus dainuoti taip, kaip Kalas, nei 10 metų kaip bet kas kitas.“
Visus „Kino pavasario“ seansus LNDT galima rasti čia: https://kinopavasaris.lt/repertuaras/. Visa festivalio programa bus skelbiama vasario 13 d. 30-asis Vilniaus miesto kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks kovo 7-23 d. Festivalį palaiko didieji partneriai „ERGO“ ir „Telia Play“, iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, „Kūrybiška Europa“ MEDIA.