21 įdomus faktas apie Voltą Disnėjų
2016-12-05 13:59Šiandien garsiam animacinių filmų kūrėjui, Waltui Disney‘ui (1901 – 1966), būtų sukakę 115 metų. Jis sukūrė vieną garsiausių animacinių filmukų personažų – peliuką Mikį, pramogų parką Disneilendą ir kino kompaniją „The Walt Disney Company“. Jo pieštą animaciją pasaulis atsimena geriau negu patį genijų. Štai keletas W. Disney‘aus gyvenimo faktų, kurie padės užpildyti spragas.
21 įdomus faktas apie Voltą Disnėjų:
- Waltas Disney‘us pradėjo piešti animacinių filmų siužetus, dar būdamas vaikas. Neturėdamas, ką veikti, berniukas tėvų fermoje pradėjo piešti kaimynų arklius.
- W. Disney turi prancūziškų šaknų. Originali šeimos pavardė buvo D‘Isigny, tačiau ilgainiui pakeista į anglams lengviau ištariamą Disney.
- W. Disney metė mokyklą 16 metų, kad galėtų eiti į kariuomenę. Deja, dėl per jauno amžiaus vaikino ten nepriėmė, tad jis įsidarbino greitosios pagalbos automobilio vairuotoju Raudonajame kryžiuje Prancūzijoje.
- Pirmojo W. Disney animacijos studija vadinosi „Laugh-O-Gram“, kur jis pradėjo kurti šiuolaikines pasakas, savaip interpretuodamas Ezopo pasakėčias. Tačiau netrukus studija bankrutavo.
- Peliukas Mikis nebuvo pirmasis išgarsėjęs W. Disney‘aus personažas. Jo pirmtakas buvo vardu laimingasis triušis Osvaldas. Personažą animatorius sukūrė, pasirašęs sutartį su kino kompanija „Universal Pictures“. Nutraukęs sutartį su kino kompanija, W. Disney‘us nebegalėjo naudoti to paties personažo naujuose kūriniuose, todėl sukūrė naują herojų – visų pamėgtą peliuką Mikį.
- Originalus peliuko Mikio vardas turėjo būti Mortimeris, tačiau tam paprieštaravo W. Disney‘aus žmona, sakydama, kad Mortimeris yra per daug pompastiškas vardas ir pasiūlė jį pakeisti į mielą graužiko vardą – Mikis. O Mortimerio vėlesnėse „Peliuko Mikio“ serijose buvo pavadintas Mikio priešininkas.
- Nuo 1928 iki 1947 metų W. Disney‘us pats įgarsindavo peliuką Mikį.
- W. Disney‘us kūrė karo propagandinius animacinius filmus ir vaizdinę mokamąją medžiagą JAV kariniams daliniams.
- W. Disney‘aus paskutiniai žodžiai prieš mirtį buvo „Kurtas Russelas“. Jis mirė nuo plaučių vėžio. Iki šiol spėliojama, ką tai galėjo reikšti. Tuo metu Kurtas Russelas buvo vaikas ir vaidino Disnėjaus kompanijoje. Jis buvo ką tik pasirašęs 10 metų kontraktą su studija.
- „Džiunglių knyga“ buvo paskutinis filmas, kurį W. Disney‘us peržiūrėjo prieš numirdamas 1966 metais nuo plaučių vėžio.
- Prieš savo mirtį W. Disney‘us planavo atidaryti slidinėjimo kurortą, tačiau galiausiai buvo nuspręsta įkurti Volto Disnėjaus pasaulį – pramogų ir atrakcionų parką.
- Kai W. Disney‘us mirė, 25 % viso jo turto atiteko Kalifornijos menų institutui, privataus universiteto miesteliui statyti.
- W. Disney‘aus apartamentai, kuriuose jie dažnai dirbdavo, vis dar yra virš gaisrinės pagrindinėje Disneilendo gatvėje.
- Prieš keletą metų sklandė gandai, kad W. Disney‘aus palaikai buvo kriogeniškai užšaldyti. Tokie gandai neturi jokio realaus pagrindo. Iš tikrųjų jo palaikai buvo sudeginti ir palaidoti „Forest Lawn“ memorialiniame parke Glendeile, Kalifornijoje.
- W. Disney‘aus darbuotojai turėjo kodinę frazę, kurią naudodavo, kai kažkur netoli pasirodydavo jų viršininkas. Įspėjimas, kad laikas kibti į darbus, kol nepamatė valdžia, skambėjo maždaug taip: „Vyras yra miške“.
- W. Disney‘us manė, kad „moterys nedirba kūrybinio darbo“. Taigi, jo studijoje moterų animatorių nebuvo.
- W. Disney‘us išmatavo atstumą nuo dešrainių kioskelių iki šiukšlių dėžių. Kūrybingas vyras buvo itin atidus detalėms. Šiukšlių dėžės buvo pastatomos lygiai už 25 žingsnių nuo dešrainių kioskelių, nes jam tiek prireikė žingsnių, kad suvalgytų dešrainį.
- Pirmieji animacinio personažo peliuko Mikio žodžiai buvo „Dešrainis!“ 1929 metų serijoje „The Karnival Kid“.
- Nors pats W. Disney‘us nuo 25-erių metų augino ūsus, savo darbuotojams liepdavo į darbą ateiti švariai nusiskutus. Kartais dėlto net kildavo kurioziškų situacijų. Pavyzdžiui, kartą jis neįleido muzikos grupės „The Byrds“ įkūrėjo Jimo McGuinno, vien dėlto, kad jam nepatiko jo ekscentriška barzda ir ūsai.
- 1938 metais W. Disney‘us gavo vieną įprastą (garbės) Oskarą ir septynias miniatiūrines statulėles už animacinį filmą „Snieguolė ir 7 nykštukai“.
- Garsusis W. Disney‘aus parašas, kurį ir šiandien naudoja kino kompanija, iš tiesų nieko neprimena tikrojo animatoriaus parašo. Jį sukūrė visai kitas žmogus.
Walto Disney‘aus nuotrauką galite pamatyti PASPAUDĘ ČIA.