19 Velykų kiaušinių marginimo būdų
2017-04-12 13:20Tradicija dažyti kiaušinius siekia priešistorinius laikus. Štai Asirijos griuvėsiuose archeologai rado net 5000 metų amžiaus margučių. Lietuvoje dažytas kiaušinis nuo pagonybės laikų vadinamas gyvybės, gamtos, derlingumo simboliu. Įvedus krikščionybę – tapo Kristaus prisikėlimo simboliu. Šiandien įprasta per šv. Velykas dažyti kiaušinius, jais dalytis su artimaisiais ir nešti į bažnyčią pašventinti. Būdų, kaip marginti kiaušinius yra begalė, tad kiekvienas gali rasti tokį, kuris patiktų labiausiai.
19 Velykų kiaušinių marginimo būdų:
- Vienas paprasčiausių ir žinomiausių kiaušinių marginimo būdų – su svogūnų lukštais. Kelias saujas svogūnų lukštų užpilti vandeniu ir virti pusę valandos, kad įgautų tamsią, rudai rausvą atspalvį. Tada sudėti žalius kiaušinius ir išvirti. Kuo daugiau svogūnų lukštų, tuo tamsesnė spalva.
- Kiaušinius taip pat galima virti vandenyje su špinatais ar dilgėlėmis – tada jie taps žalsvos spalvos (intensyvumas priklauso nuo žalumyno kiekio).
- Geltoni kiaušiniai tampa, išvirus vandenyje su ciberžole. Violetinai – išvirus kartu su žibuoklių žiedais. Žibuoklių žiedus užpilti verdančiu vandeniu, palaukti, kol pritrauks ir sudėjus kiaušinius mirkyti per naktį. Į vandenį įlašinus šiek tiek citrinų sulčių, margučiai įgaus švelnų levandų atspalvį.
- Kiaušinus išvirus graikinių riešutų kevalų nuovire, jie taps smėlio arba rudos spalvos. Panašią spalvą galima išgauti išvirus ir vandenyje su malta kava.
- Rožinę spalvą galima išgauti išvirus kiaušinius spanguolių sultyse.
- Mėlyni kiaušiniai arba kiaušiniai su mėlynomis dėmelėmis gausis išvirus juos kartu su raudonųjų kopūstų lapais.
- Kiaušinius išmarginti taškeliais nesunku: tereikia šlapią kiaušinį pavolioti po ryžius, grikius ar kitas kruopas. Tada suvynioti į marlę, tvirtai užrišti ir įmerkti į dažus. Gausis gražus ir neįprastas margutis.
- Margučiai su abstrakčiais piešiniai gaunasi kiaušinius suvyniojus į kiaušinio lukštus, aprišus marle ir išvirus svogūnų lukštų nuovire.
- Šilko tapyba yra madingas būdas dekoruoti velykinius kiaušinius, bet nėra visai nekenksmingas. Baltus žalius kiaušinius reikia suvynioti į šilkinės medžiagos atraižą (pavyzdžiui, senus kaklaraiščius). Tada suvynioti į medvilninės medžiagos skiautę, tvirtai užrišti ir virti vandenyje su actu.
- Ant kiaušinių užmauti gumelių ir pamerkti į dažus. Nuėmus gumeles kiaušiniai atrodys raštuoti.
- Ant kiaušinio uždėti petražolių ar krapų šakelių, įdėti į nailoninę kojinę, tvirtai užrišti ir virti svogūnų lukštų nuovire. Gausis margutis su gražiu raštu.
- Baltus raštus ant kiaušinio galima su milteliniu cukrumi. Miltelinį cukrų sumaišyti su vandeniu, kad gautųsi tiršta masė ir tepti ant margučio su konditeriniu švirkštu ar teptuku.
- Kiaušinius galima marginti vašku. Dažyti jau virtus kiaušinius. Uždegti žvakę ir palaukti, kol pradės tirpti vaškas. Tada pamirkyti jame teptuką, metalinį vinį ar kt. ir piešti įvairius raštus. Tada sumerkti į dažus ir, kai nusidažys, nugramdyti vašką.
- Kiaušinius galima drožinėti įvairiais raštais, naudojantis peiliuku ar kitu aštriu daiktu.
- Kiaušinius taip pat galima puošti tradiciniais dekoro elementais. Pavyzdžiui, naudoti plonas popieriaus juosteles, vadinamąją kvilingo techniką.
- Su akriliniais dažais galima marginti kiaušinius taškučiais. Užtepti šiek tiek atskiestų dažų ant teptuko ir apšlakstyti juo kiaušiniu. Dažų ant kiaušinio pateks minimaliai, bet pakankamai, kad atsirastų originalus raštas ir būtų saugu valgyti.
- Kiaušinius galima dekoruoti ir spalvotais tortų pabarstukais. Virtą kiaušinį aptepti valgomais klijais ir aplipdyti spalvotais žirneliais.
- Kiaušinius marginti galima ir vaikams skirtais flomasteriais, pagamintais vandens pagrindu. Taip pat galima naudoti vaikams skirtą akvarelę. Teptuku piešti įvairius raštus. Beje, prieš tai galima ant kiaušinio nusibraižyti eskizą.
- Kiaušinius galima ir apmegzti ar apnerti. Knygose ir internete galima rasti pavyzdžių, kaip apnerti kiaušinį. Kiaušinis gali atrodyti net kaip zuikutis ar viščiukas.