Šiandien pasaulis mini tarptautinę tropikų dieną. Be abejo, bent jau šiais metais daugeliui tikriausiai nepavyks aplankyti egzotiškųjų atogrąžų klimato kraštų, bet tai nereiškia, kad tropikų negalima susikurti savo namuose. Egzistuoja aibė skirtingų augalų, kuriuos galima auginti kambariuose. Reikės tik truputėlio meilės ir rūpesčio augalams…

 

tropikai

12 tropinių augalų, kuriuos galima auginti namuose:

 
  • Alokazija „Dramblio ausis” (Alocasia amazonica). Dideli, strėlės formos žali lapai su sidabrinėmis gyslomis atrodo išties karališkai. Šios rūšies alokazijas auginti lengviausia. Augalą reikia sodinti į derlingą, greitai džiūstančią žemę ir reguliariai tręšti. Alokazija yra kilusi iš pietryčių Azijos.
 
  • Anturis (Anthurium). Žavi įspūdingais, ryškiais žiedais. Augalas mėgsta derlingą, purią žemę ir nemėgsta būti perlaistytas. Anturių veislių yra daug, bet, jei ieškote su rožiniais žiedais ir lapais, rekomenduojame rinktis taškuotąją justiciją (Justicia brandegeeana).
 
  • Strelicija (Strelitzia). Vadinamasis Rojaus paukštis yra vienas populiariausių tropinių augalų pasaulyje. Laimei, šį išskirtinius žiedus kraunantį augalą gana paprasta auginti ir namie. Šį augalą reikia kas savaitę tręšti ir neleisti, kad augalo šaknys pradėtų lipti per vazono kraštus. Rojaus paukščiai gali užaugti iki 1,8 metro, o žiedus sukrauna 3 – 5 augimo metais.
 
  • Bromelija (Bromeliaceae). Tai, ko gero, lengviausiai auginami tropiniai augalai, kurie yra epifitai. Jų būna įvairių spalvų ir tekstūrų. Geriausiai auga greitai džiūstančioje žemėje, kurios pagrindą sudaro durpės ir smėlis. Vazonai su bromelijomis gali būti kabinami ant sienų.
 
  • Kordilina (C. terminalis). Bet kas apsilankęs Havajuose pasakytų, kad kordilina praktiškai yra tropikų sinonimas. Būna įvairių spalvų. Vazoną su augalu statyti šiltoje, nuo skersvėjų apsaugotoje vietoje, derlingoje, greitai  džiūstančioje žemėje, kurios pH yra 6 – 6,5.Tręšti kas savaitę.
 
  • Difenbachija (Dieffenbachia). Tai toks įprastas kambarinis augalas, kad daugelis pamiršta, kad jis kilęs iš tropikų. Jį taip pat reikėtų sodinti į derlingą, greitai džiūstančią žemę ir tręšti trąšomis su formule 20:20:20. Vazoną statyti šiltoje vietoje (šiltesnėje nei 16°) ir saugoti nuo skersvėjų.
 
  • Fikusas (Ficus benjamina). Jie gana lepūs, bet augalas su dideliais, blizgančiais ir impozantiškais lapais yra vertas pastangų. Fikusas numeta lapus šaltoje vietoje, jei yra veikiamas skersvėjų. Jiems nepatinka būti perkeltiems į kitą vietą. Jiems reikia pakankamai šviesos, šilumos, drėgmės. Fikusus dažnai užpuola erkutės, miltuotieji skydamariai, baltasparniai ir amarai.
 
  • Forsterio hovėja (Howeia). Šios kambarinės palmės gali būti statomos prieškambaryje arba saulėto kambario kampe. Šį augalą labai mėgo karalienė Viktorija – hovėjų privalėjo būti daugelyje jos rezidencijų. Sodinti į derlingą, greitai džiūstančią žemę, tręšti kas mėnesį ir laikyti šiltoje vietoje (virš 13°).
 
  • Vėzdūnė (Spathiphyllum). Šį augalą nesunku prižiūrėti, o žiedais jie džiugina ilgus mėnesius. Žiemą augalams prireikia kiek daugiau priežiūros. Apsaugoti augalą nuo tiesioginių saulės spindulių ir laikyti šiltoje vietoje (virš 4°).
 
  • Filodendras (Philodendron). Egzistuoja laipiojančių ir nelaipiojančių filodendrų veislės. Naujai išvesti filodendrų hibridai yra dar lengviau prižiūrimi namų sąlygomis.
 
  • Nėrūnė (Schefflera). Lapai platūs, blizgantys, gausūs. Vazoną su augalu laikyti šviesaus kambario šiltame kampe. Šviesa, šiluma ir drėgmė – trys dalykai, kurių reikia, kad nėrūnės vešėtų. Sodinti derlingoje, purioje žemėje su drėgnu kompostu ir tręšti du kartus per mėnesį.
 
  • Orchidėjos (Orchidaceae). Šios grupės augalai auga visame pasaulyje – nuo dykumų iki miškų, bet mėgstamiausi yra kilę iš tropinių ir subtropinių kraštų. Vengti sauso oro, tiesioginio karšto ir skersvėjų, tiesioginės saulės šviesos. Auginti šiltoje, drėgnoje aplinkoje.