12 patarimų, kaip palikti gerą pirmąjį įspūdį
2015-11-20 14:45Pirmąjį įspūdį palikti galima tik vieną kartą. Ką daryti, kad tas įspūdis visada būtų geras? Žmonių elgsenos tyrėjai nustatė, kad pirmasis įspūdis lieka po 5 sekundžių, pirmą kartą susitikus. Akimirksniu įvertinama eisena, šypsena, rankos paspaudimas ir savęs pateikimas. Nuo to, kokį pirmąjį įspūdį žmogus palieka, priklauso, ar kiti juo pasitikės, norės kartu dirbti ar bendradarbiauti. Nesvarbu, ar tai tiesa, ar ne, bet jau nuo pirmųjų sekundžių priklauso, kaip viskas klostysis toliau. Žmonės iš pradžių vertina išvaizdą ir kaip ji priverčia juos jaustis.
„Žmonės pamirš, ką jūs sakėte. Žmonės pamirš, ką jūs darėte. Bet žmonės niekada nepamirš, kaip jūs privertėte juos jaustis“, – sakė garsi JAV rašytoja ir pilietinių teisių aktyvistė Maya Angelou. Šie žodžiai nuramina ir padeda nebebijoti palikti blogą pirmąjį įspūdį. Faktas yra tas, kad daug svarbiau už pirmąjį įspūdį yra gebėjimas palaikyti pokalbį, kuris trunka toli gražu ne kelias sekundes.
12 dalykų, kuriuos žmonės pastebi ir vertina pirmosiomis pažinties akimirkomis:
- Aprangos spalvų pasirinkimas. Dalies psichologų nuomone, dėvimų drabužių spalvos apie žmogų pasako daugiau negu kitos išorinės ypatybės. Asmenys, kurie renkasi tamsesnių, žemiškų atspalvių (juodą, pilką) aprangą dažniausiai būna jautresni ir labiau artistiški, meniškesni. Raudonos spalvos mėgėjai apibūdinami kaip energingi.
- Nagų kramtymas. Kai kurie blogi įpročiai, pavyzdžiui, nagų kramtymas, gali rodyti, kad žmogus yra nekantrus, nusivylęs, dažnai patiria nerimą ir nuobodulį.
- Avalynė. Kartais manoma, kad pagal batus asmenybę vertina tušti žmonės, materialistai. Tačiau jie iš tiesų gali atskleisti daug įdomių dalykų apie asmenybę. Įvertinus asmens batų kainą, stilių, spalvą ir būklę neretai galima atspėti žmogaus gaunamas pajamas, politinis pažiūras, lytį ir net amžių.
- Rankos paspaudimas sveikinantis. Tikriausiai nieko nestebina, kad rankos paspaudimas atskleidžia pagrindines charakterio savybes: stiprumą, pasitikėjimą savimi arba silpnumą ir drovumą. Taip pat iš rankos paspaudimo galima įspėti, aržmogus pagal prigimtį yra ekstravertas, ar introvertas.
- Rašysena. Žmonės, kurie rašo labai smulkmeniškai ir mažomis raidėmis yra drovūs, o tie, kurių rašysena plati yra draugiški, mėgstantys bendrauti ekstravertai. Tie žmonės, kurie stengiasi rašyti dailyraščiu, neretai yra jautresni ir empatiškesni negu tie, kurie pernelyg nesistengia.
- Akys ir žvilgsnis. Neveltui sakoma, kad akys – tai sielos veidrodis. Akys gali pasakyti daug apie žmogų, apie tai, ką jis galvoja ir jaučiasi, ar jis yra linkęs apgaudinėti, ar yra lojalus. Remiantis kai kuriais tyrimais mėlynakiai yra suktesni ir dažniau linkę į alkoholizmą negu tamsesnių akių savininkai. Žmogui, kuris vengia arba nesugeba išlaikyti akių kontakto, greičiausiai trūksta savikontrolės ir stiprios valios.
- Punktualumas. Nuo to, kaip anksti ar kaip vėlai pasirodo žmogus sutartoje vietoje, priklauso, kokią nuomonę (neigiamą ar teigiamą) apie jo asmenybę susidarys kiti. Vėlavimas į svarbų susitikimą kuria neigiamą įspūdį, o atvykimas šiek tiek anksčiau – teigiamą, nes žmogus gerbia kitų susirinkusių laikas. Punktualūs žmonės atrodo labiau motyvuoti ir turintys geresnius organizacinius įgūdžius.
- Kūno kalba. Norint palikti gerą pirmąjį įspūdį rekomenduojama stebėti savo kūno siunčiamus ženklus. Nuoširdi šypsena, tvirtas rankos paspaudimas ir tyčinis akių kontaktas padeda pelnyti gerą įspūdį. Stovėti reikėtų tiesiai, bet per daug neįsitempus, pasitikėti savo jėgomis ir jaustiems užtikrintiems.
- Pozityvumas. Pozityvūs žmonės palieka geresnį pirmąjį įspūdį. Pirmojo susitikimo metu nereikėtų prisiminti visų nelaimių ir nemalonių incidentų, kurios nutiko gyvenime ar prieš pat susitikimą.
- Dėmesys pašnekovams. Viena svarbiausių taisyklių – mokėti išklausyti kitą. Žmonės mėgsta būti išgirsti ir jausti susidomėjimą iš aplinkinių. Norint palikti gerą pirmąjį įspūdį reikėtų pasistengti neatrodyti nuobodžiaujančiu, įdėmiai klausytis pašnekovų žodžių ir savo kūno kalba parodyti, kad esate susidomėję.
- Geros manieros. Norint palikti gerą pirmąjį įspūdį labai svarbu būti mandagiems, nepamiršti sakyti: „Ačiū“, „Prašau“, „Jums pirmenybė“ ir pan. Geros manieros ir nuoširdus kuklumas padeda pelnyti naujų pažįstamųjų palankumą.
- Atsipalaidavimas. Mokėjimas atsipalaiduoti ir būti savimi. Verta atsiminti, kad daugelis žmonių per pirmąjį susitikimą jaučiasi nepatogiai ir nerimauja. Reikėtų labiau pasitikėti savimi ir pagalvoti, ką galima padaryti, kad kitas žmogus jaustųsi maloniau ir labiau atsipalaiduoti. Jeigu pašnekovai jausis atsipalaidavę, tai ir jūs patys jausitės geriau ir mažiau nerimausite. Prieš pirmąjį susitikimą rekomenduojama porą kartų giliai įkvėpti, atsipalaiduoti ir tiesiog būti savimi.