Vis daugiau profesijų ir užsiėmimų perima robotai, mašinos. Rinkos ekonomika reikalauja efektyvumo, todėl verslo ir parduotuvių savininkai pakeičia žmogų automatais, už kuriuos nereikia mokėti ir kurie neklysta. Tiesą sakant, tai nieko naujo – tobulėjant technologijoms kai kurios profesijos tiesiog pakeičia kitas. Tad prisiminkime, kokios profesijos jau išnyko arba greitu laiku nebebus reikalingos.

 

profesijos

6 išnykusios profesijos

 

Žmogus žadintuvas

 

Žmogaus žadintuvo (knocker upper) profesija egzistavo Anglijoje ir Airijoje per pramonės revoliuciją ir išnyko tik 1920 m. Verslininkai tuo metu samdė tokius žmones, kurie pažadintų darbininkus prieš naują pamainą: žmogus žadintuvas vaikščiojo po miestą ir beldė ilga lazda (dažniausiai pagaminta iš bambuko) į namų langus. Paprastai šį darbą atliko senjorai, kurie už tai gaudavo vos kelis pensus per savaitę. Nesunku atspėti, kokia technologija šią profesiją padarė beprasmiška – žadintuvo atsiradimas.

 

Lektorius

 

Daugumai lektorius yra žmogus, dėstantis universitete ar skaitantis viešas paskaitas. Tačiau XX a. pradžioje šis žodis buvo vartojamas keistai darbininkų pramogai apibūdinti. Lektoriai dirbo cigarų fabrikuose – garsiai skaitė laikraščius ir kitus tekstus, kad darbininkams nebūtų nuobodu. Cigarų gamyba buvo monotoniška: diena iš dienos darbininkai rankomis iš tabako lapų vyniojo cigarus, todėl juos reikėjo kaip nors prablaškyti. Ši profesija atsirado Kuboje, tačiau populiariausia buvo Niujorke. Lektoriai palankiai vertino kairiųjų politinius manifestus ir tekstus apie darbininkų sąjungas. Gamyklų savininkams tai nepatiko, tad 1920-aisiais lektorius pakeitė radijas.

 

Ledo vežėjas

 

Prieš 1940-uosius, kai atsirado pirmieji šaldytuvai, žmonės maistą laikė ledaunėse – ledo pilnose spintelėse. Tam reikėjo ledo, todėl atsirado dvi veiklos, kurias dažniausiai vykdė tas pats darbininkas. Pirmiausia ledą reikėjo išpjauti iš užšalusių upių ir ežerų, tada kelis kartus per savaitę į namus buvo pristatomi ledo luitai: žmonės ant savo namų pakabindavo ženklus, kad ledo vežėjas tiksliai žinotų, kiek jiems reikia ledo. Atsiradus šaldytuvams ši profesija išnyko, visgi ledas kartais pristatomas, pvz., į restoranus.

 

Sielininkas

 

XIX a. miško kirtėjų nukirsti medžiai buvo plukdomi upėmis į lentpjūves. Žiemą nukirstus medžius palikdavo ant užšalusio upės paviršiaus, kad pavasarį, kai ledas ištirpsta, rąstai pradėtų plaukti pasroviui. Sielininkai eidavo palei krantą ir ilgomis lazdomis nukreipdavo rąstus, pašalindavo kliūtis iš kelio. XX a. pradžioje, išsiplėtus geležinkeliui ir atsiradus kilnojamoms lentpjūvėms, profesija beveik išnyko, tačiau išliko žmonių atmintyje. Apie sielininkų darbą 1979 m. Kanadoje buvo sukurta daina ir animacinis filmas „Rąsto vairuotojo valsas“ („The Log Driver’s Waltz“).

 

Gatvės žibintų įžiebėjas

 

Iki elektrinių žibintų atsiradimo daugelis didžiųjų miestų buvo apšviesti dujiniais žibintais, ir juos turėjo įžiebti žmogus, todėl atsirado gatvės žibintų įžiebėjo profesija. Jie ilgomis kopėčiomis lipdavo į žibintą ir uždegdavo degtukais arba žibaline lempa. Pvz., XX a. pradžioje Niujorke įžiebėjai per valandą uždegdavo 200–300 žibintų. Profesija ėmė nykti, kai dujų įmonės sugalvojo mechanizmą, kuris tam tikru metu automatiškai, be žmonių pagalbos, uždegdavo žibintus.

 

Telefonistė

 

XIX a. pabaigoje, kai buvo įjungta pirmoji komercinė telefono linija, iš pradžių operatoriais samdė paauglius berniukus. Tačiau jie mėgo išjuokti ir apgauti skambinančiuosius, todėl įmonės pradėjo samdyti moteris. Nuo tada telefono operatoriaus profesija ilgą laiką laikyta moteriška. Telefonistės turėjo sėdėti prie specialios laidinės plokštės ir sujungti su skirtingomis linijomis skambinančiuosius. Telefonistės dirbo rankiniu būdu iki 9-ojo dešimtmečio, iki sistema buvo pritaikyta tarptautiniams skambučiams.

 

6 profesijos, kurios netrukus išnyks

 

Kasininkas prekybos centre

 

Galingiausi ir greičiausi robotai visų pirma perims žmonių darbo vietas ne gamyklose, o mažmeninėje prekyboje. Kam laikyti žmogų už prekystalio, jeigu už prekes galima atsiskaityti parduotuvės automatuose? Pirmieji prekybos centrai be pardavėjų, turintys tik savitarnos ir elektroninius kasos aparatus, atsirado 2000-ųjų pabaigoje. Pvz., Didžiojoje Britanijoje pirmoji tokia parduotuvė atsidarė 2009 m., o dabar kas šeštas šalies prekybos centras samdo tik vieną žmogų, kuris stebi robotizuotų kasų darbą ir prireikus juos pataiso.

 

Konvejerio darbininkas

 

Darbui gamykloje irgi gresia pavojus. Surinkimo linijos darbuotojus keičia mašinos, nes jos viską daro efektyviau ir tiksliau. Tai geriausiai iliustruoja puslaidininkių procesorių gamyba. Jie dedami į beveik visus elektronikos prietaisus, tačiau šiuolaikiniai tranzistoriai yra tokie maži (100 000 kartų mažesni už plauką), kad žmonės negali su jais susidoroti, todėl buvo įdiegta automatizuota ir tiksliai sureguliuota mašina. Pagal skaičiavimus, per 5 metus žmonių, dirbančių surinkimo linijų gamyboje, sumažės 32 %, o maždaug pusė jų gamyklose, kurios gamina procesorius.

 

Ūkininkas

 

Daugelis žmonių romantiškiausias idėjas sieja su žemės ūkiu: kad maistas būtų skanus, jį būtinai turi auginti žmonės, dirbti žemę rankomis, kad viskas būtų sava, ekologiška. Deja, technologijos ir čia įveikia mus. Vis daugiau darbų atlieka mašinos, pramonę valdo dideli, automatizuoti ūkiai, o šių savininkai gali sutaupyti lėšų, pirmiausia – darbininkų sąskaita. Nors ūkininkavimas toli gražu nenyksta, o maži privatūs ūkiai, tiekiantys maistą mažam ratui pirkėjų, visada bus populiarūs. Visgi vien JAV per ateinančius 5 metus ūkininkų sumažės 10–20 %.

 

Kelionių agentas

 

Pagal dar 2013 m. „Tradedoubler“ atliktą apklausą, 62 % žmonių savarankiškai planuoja kelionę ir ieško lėktuvų bilietų nesinaudodami kelionių agentūrų paslaugomis. Kelionių agentūros neabejotinai nukentėjo nuo interneto plėtros – vis daugiau žmonių naudojasi virtualiomis paslaugomis planuodami atostogas. Kam patikėti savo atostogas, jei pigių lėktuvo bilietų galima patiems rasti internete, gyventi ne viešbutyje, o išsinuomoti būstą per „Airbnb“ internetinę platformą? JAV darbo statistikos biuro duomenimis, iki 2022 m. kelionių agentūrų sumažės 12 %. Net buvęs JAV prezidentas Barackas Obama prieš keletą metų sakė, kad kelionių agento profesija prarado prasmę ir yra pasenusi.

 

Paštininkas

 

Popierinis paštas kenčia dėl kelių priežasčių. Pirmiausia dėl augančio elektroninių laiškų srauto: 2012 m. pasaulyje buvo 3 mlrd. el. pašto paskyrų, dabar jų dar daugiau. Nuo 2006 m. išsiųstų popierinių laiškų skaičius sumažėjo 500 mln. Antra – pats pašto darbas jau automatizuotas, pvz., tokia veikla kaip rankinis pašto rūšiavimas praranda prasmę. Kai kurios organizacijos, tarkime, JAV pašto tarnyba, sugalvojo būdų, kaip efektyviau pristatyti siuntą ir sumažinti išteklius: iš pradžių tik kai kuriuose Amerikos miestuose ištisi rajonai naudojo bendras pašto dėžutes, kad paštininkams nereikėtų vienu metu apeiti daugybės namų. Dabar jau ir Lietuvoje sėkmingai veikia panaši paštomatų sistema.

 

Vaizdo įrašų nuomos punkto darbuotojas

 

Paprasta, bet daugeliui nostalgiją kelianti XX a. profesija – vaizdo įrašų nuomos punkto darbuotojas (asmuo, nuomojęs vaizdajuostes, o vėliau ir DVD diskus), anot popkultūros, turėjo turėti daug žinių apie kiną. Quentinas Tarantino, prieš tapdamas režisieriumi, dirbo vaizdo įrašų platinimo srityje. Ši profesija girta daugelyje popkultūros kūrinių, pvz., 1994 m. filme „Klerkai“ arba animaciniame seriale „Simpsonai“. Dabar akivaizdu, kad ši profesija visiškai praras aktualumą – kasečių ir kompaktinių diskų jau senokai niekas nenuomoja, nes filmus siunčiasi ir žiūri asmeniniuose kompiuteriuose. Prieš kelerius metus Amerikoje užsidarė didžiausias sėkmingas nuomos tinklas, tačiau ekspertai mano, kad prireiks nemažai laiko, kol vaizdo įrašų nuoma visiškai išnyks. Bet galiausiai tai įvyks.