Pastaruosius keletą metų vis dažniau kalbama apie fenomeną, žinomą kaip „sergančių namų sindromas“. Šio sindromo varginami gyventojai skundžiasi galvos skausmais, pykinimu, čiauduliu, sloga, odos bėrimais ir kai kuriais atvejais – astmos priepuoliais. Gali būti sunku tiksliai pasakyti, ar blogos savijautos kaltininkai slypi namuose, ar, pavyzdžiui, darbo vietoje. Tačiau, jeigu nemalonūs simptomai išlieka, reikėtų pirmiausiai patikrinti savo namus, ar juose nėra kažko, kas galėtų pabloginti savijautą. Štai keletas dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį.

 

namai

10 ženklų, rodančių, kad namai gali kenkti sveikatai:

 
  • Per daug drėgmės. Drėgmė namuose, ypač žiemą, kai rečiau vėdinamos šildomos patalpos, gali atsirasti palankios sąlygos pelėsiui atsirasti ir daugintis bakterijoms. Visiškai išnaikinti pelėsių sporų namuose yra neįmanoma, bet, prevencinės priemonės, mažinančios drėgmę namuose, gali padėti jų kiekį sumažinti.
 
  • Nešvarumai ventiliacinėse angose. Ventiliacinėse angose kaupiasi oru sklandančios dulkės, o, kai namuose yra įjungtas šildytuvas ar oro kondicionierius, dulkės išsisklaido po visus namus ir dažnai yra įkvepiamos į plaučius. Šalto ir šilto oro judėjimas skatina namuose kauptis drėgmei ir sudaro palankias sąlygas pelėsiui daugintis. Todėl ventiliacines angas būtina reguliariai valyti.
 
  • Sena vonia. Vonioje aplink senas sandarinimo siūles aplink vonią ir plytelių tarpuose susidaro palankios sąlygos vandeniui nutekėti ant grindų ir daugintis bakterijoms. Todėl rekomenduojama pašalinti ir pakeisti sandarinimo juostas naujomis.
 
  • Prasta vonios kambario ventiliacija. Reikia patikrinti, ar ventiliacinė sistema tinkamai veikia visuose namų vonios kambariuose. Labai svarbu, kad ventiliacinės sistemos būtų tinkamai įrengtos (išleistų drėgmę ir nerinktų dulkių).
 
  • Dulkių perteklius. Dulkes reguliariai reikėtų valyti su drėgna šluoste, pradedant nuo viršaus link apačios.
 
  • Priplėkęs miegamasis. Patalynę ir pagalvių užvalkalus būtina reguliariai skalbti. Čiužinį bent kas porą mėnesių gerai išvėdinti. Be to, čiužinį reikėtų dažnai siurbti dulkių siurbliu, ypatingą dėmesį skiriant toms vietoms, kur yra siūlės.
 
  • Kaminas ir dūmtraukiai. Dūmų ventiliacija turėtų būti tinkamai įrengta. Kaminus ir dūmtraukius reguliariai turėtų išvalyti profesionalai.
 
  • Asbestas. Reikėtų patikrinti namus, ar juose nėra asbesto likučių. Nors šiuolaikinėje statyboje asbestą naudoti draudžiama, bet senesnės statybos namuose jo vis dar gali būti. Asbesto gali būti izoliacinėse medžiagose, sandarinimo siūlėse, grindų plytelėse ir pan.
 
  • Radonas. Tai bekvapės, bespalvės, bet mirtinai pavojingos, natūraliai susidarančios dujos. Gali sukelti plaučių vėžį. Kilus įtarimams apie radono dujas namuose, būtina atlikti specialų patikrinimą.
 
  • Buitinė chemija. Alergiją gali sukelti asmeninės higienos ir valymo priemonės, pradedant nuo dezodorantų, vonios ir dušo priemonių, baigiant chloru vandenyje, indaplovių tabletėmis ir t. t. Visiškai išvengti šių priemonių namuose neįmanoma, bet rekomenduojama jų naudoti mažiau ir rinktis natūralesnes ir mažiau kenkiančias sveikatai.Pavyzdžiui, namų valymui galima naudoti actą, citrinų sultis, sodą.