Ar žinojote, kad suaugusiam žmogui per dieną rekomenduojama išgerti bent dvi stiklines daržovių sulčių? Sultys iš šviežių daržovių padeda aprūpinti organizmą reikalingas mikroelementais bei antioksidantais. Esant galimybei, sultis reikėtų spausti patiems, nes tuomet galima patiems kontroliuoti ingredientus, saldumą ir kaloringus priedus. Daržovių sultys turi tik vieną minusą – jose yra mažiau skaidulų negu grynose daržovėse.

 

sultys

10 sveikiausių daržovių sulčių:

 
  • Pomidorų sultys. Sodraus, aštroko skonio, raudonos ar oranžinės spalvos sultys ne tik patraukliai atrodo, bet ir yra labai skanios. Jose gausu likopeno – stipraus antioksidanto. Antioksidantai padeda valyti, detoksikuoti organizmą. Be to, padeda išsaugoti odos jaunystę ir švytėjimą. Gali net apsaugoti nuo vėžio, ypač vyrus nuo sėklidžių vėžio. Vis dėlto pomidorų sultimis nereikėtų piktnaudžiauti, nes yra žinoma, kad jos skatina inkstų akmenų susidarymą.
 
  • Morkų sultys. Skaisčiai oranžinės spalvos morkų sultys yra vienos sveikiausių pasaulyje. Jose apstu beta karoteno arba vitamino A provitamino. Natūraliai saldžias morkų sultis galima maišyti su ne tokio malonaus skonio špinatais, brokoliais, kviečių želmenimis. Beta karoteno turtingos morkų sultys sveikos ne tik akims, odai ir smegenims, bet ir gerai arterijai būklei palaikyti, norint išvengti infekcijų ir sustiprinti imuninę sistemą. Morkos padeda pašalinti puvimo bakterijas iš storosios žarnos ir žarnyno parazitus. Morkų ir obuolių sultys – maistingas, energijos suteikiantis gėrimas.
 
  • Špinatų sultys. Tamsiai žalios spalvos lapinės daržovės yra vitaminų A, K, C, B2, B6, folio rūgšties, , magnio, mangano, kalcio, geležies, kalio šaltinis. Be to, juose yra augalinių baltymų, vitamino E, dietinių skaidulų, vario, cinko, seleno ir omega 3 riebalų rūgščių. Nenuostabu, kad špinatai vadinami žalių daržovių karaliais. Špinatų sultys naudingos odai, plaukams. Tačiau sultyse yra kenksmingos oksalo rūgšties, todėl jų nerekomenduojama vartoti dažniau nei 3 kartus per savaitę.
 
  • Kopūstų sultys. Rekomenduojamos žmonės, turintiems skrandžio problemų, ypač turinti skrandžio opų. Kopūstų sultys valo organizmą ir mažina vėžio riziką. Padeda išlaikyti estrogenų pusiausvyrą ir reguliuoja metabolizmą. Tačiau kopūstų sultys vienos nėra skanios, todėl jas rekomenduojama maišyti su pomidorų, morkų ar apelsinų sultimis.
 
  • Brokolinių kopūstų sultys. Jos padeda papildyti vitamino C atsargas organizme, tinka kaip profilaktinė plaučių, gaubtinės žarnos ir krūties vėžio priemonė. Chlorofilas šiose daržovėse padeda išlaikyti stabilų cukraus lygį kraujyje ir insuliną. Dėl geresnio skonio galima maišyti su pomidorų sultimis.
 
  • Batatų sultys. Beta karoteno turtingi batatai taip pat tinka sultims spausti. Tokios sultys padeda papildyti vitaminų C, B6, mangano, kalio, vario ir geležies atsargas. Priešuždegiminių savybių turinčių daržovių sultys rekomenduojama sergantiems artritu ir kitomis uždegiminėmis ligomis.
 
  • Salierų sultys. Jos padeda pašalinti šlapimo rūgšties perteklių iš organizmo. Gali sumažinti kraujo spaudimą, padėti atsikratyti pilvo pūtimo dėl vandens kaupimosi organizmo. Šalina toksinus, papildo kalio atsargas. Reguliuoja natrio kiekį organizme.
 
  • Petražolių sultys. Daug chlorofilo turintys žalumynai yra sveika kraujui. Suteikia energijos ir naikina žarnyno parazitus. Padeda gydyti inkstų ir tulžies akmenliges. Valo kepenis ir saugo širdį. Naudingos sergantiems artritu. Naikina nemalonų svogūnų ir česnakų kvapą. Sultys beskonės, todėl geriausia maišyti su kitomis.
 
  • Kiaulpienių sultys. Turi daug chlorofilo, todėl naudingos kepenims, kasai, žarnynui. Yra nestiprus diuretikas, tinka sergantiems diabetu, anemija, hipoglikemija. Padeda atkimšti poras asmenims, sergantiems akne. Turi nemažai kalcio, kalio, geležies ir mangano.
 
  • Burokėlių sultys. Burokėliai turtingi magnio, kalcio, kalio, natrio ir fosforo. Daržovėse taip pat yra geležies, vario, cinko, seleno ir mangano. Stiklinė burokėlių sulčių padeda mažinti kraujo spaudimą, pagerinti smegenų kraujotaką, apsaugoti nuo atminties sutrikimų ir demencijos. Sultys padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir padeda išvengti vėžio bei auglių. Valo kepenis ir inkstus. Folio rūgštis naudinga nėščiomis moterims, nes padeda išvengti apsigimimų.