10 priežasčių, kodėl naudingos ežiuolės
2015-11-16 09:36Ežiuolė tampa vis populiaresnė ir naudojama kaip natūrali priemonė nuo peršalimo ligų. Ar ji iš tikrųjų yra tokia veiksminga ir stiprina imuninę sistemą?
Ežiuolė (lot. k. Echinacea) – augalinis vaistas, dažniausiai vartojamas kaip tinktūros, kovojančios su peršalimo ligas ir gripą sukeliančiomis bakterijomis ir virusais.
Ežiuolės nelepios, lengvai auginamos gėlės. Žiedų viduriukas kūgio formos, oranžinės spalvos, padengtas dygliukais. Viduriuką juosia nuo švelniai rožinės ir purpurinės spalvos žiedlapiai. Medicinoje naudojamos ežiuolių šaknys ir žiedai.
Kaip vartoti ežiuoles? Rinkoje yra daugybė paruoštų ežiuolių preparatų – tinktūrų, miltelių, arbatų, kapsulių ir pan. Skirtinguose produktuose naudojami skirtingos augalo dalys ir net skirtingos ežiuolių rūšys.
JAV Konektikuto universiteto tyrėjai išanalizavo 5 ežiuolių tyrimus ir nustatė, kad skystasis ekstraktas išgaunamas iš šviežių, antžeminių rausvažiedės ežiuolės (lot. k. E. purpurea) dalių sumažina tikimybę pasigauti peršalimo ligų virusą. Vartojant ežiuolių ekstraktą reikia atidžiai laikytis instrukcijų ant pakuotės.
Ežiuolės ir iš jų pagaminti preparatai netinka žmonėms, alergiškiems astrinių šeimos augalams (chrizantemoms, serenčiams ir saulutėms).
Prieš pradedant naudoti ežiuolių ekstraktą rekomenduojama atlikti šviežumo testą – užlašinti lašelį ant liežuvio. Dilgčiojimo ir tirpimo pojūtis rodo, kad preparatų galiojimo laikas nepasibaigęs ir jis tinkamas vartoti. Mokslininkai teigia, kad dilgčiojantį pojūtį suteikia izobutilamidai. Jų randama ežiuolių lapuose, žieduose ir šaknyse – tai aukštos kokybės medžiagos, padedančios baltiesiems kraujo kūneliams sunaikinti į organizmą patekusius virusus ir bakterijas.
Prieš antibiotikų atsiradimą, buvo naudojama ežiuolė. Šį iš Šiaurės Amerikos kilęs prerijų augalą vietiniai naudojo gydyti peršalimo ligoms, gripui, žaizdoms, skausmingoms dantenoms ir net venerinėms ligoms. Tačiau XX amžiaus viduryje jis prarado populiarumą, nes buvo atrasti stipriau veikiantys sulfonamidų grupės vaistai. Ežiuolių preparatai iki šiol liko kaip viena iš gydymo alternatyvų, ypač mėgstamų natūralistų.
Prerijų augalas gana nuodugniai ištirtas. 1990 metų tyrimas parodė, kad ežiuolė gali apsaugoti nuo peršalimo ligų, slogos, užgulimo jausmo ir nuovargio, kuris atsiranda, pasigavus infekciją. Daugelį tyrimų atliko suinteresuoti žolelių pardavimu gamintojai, todėl mokslininkai turėjo atlikti naujus, nepriklausomus tyrimus.
2002 metais JAV sveikatos institute buvo atlikta keletas tyrimų, kurie parodė, kad dvejų rūšių augalų (rausvažiedžių ir siauralapių ežiuolių) džiovintos šaknys nepalengvino suaugusiųjų simptomų, o rausvažiedžių ežiuolių sultys nepagerina vaikų ligų būklės.
2005 metais Virdžinijos universitete buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 437 savanoriai, sutikę, kad jiems į nosį būtų įlašinta peršalimo ligų infekciją sukeliančių virusų, siekiant išsiaiškinti, ar ežiuolių vartojimas tada, kai liga jau prasidėjusi gali padėti greičiau išgyti. Pusė savanorių ežiuoles vartojo savaitę prieš užkrečiami virusu, o kita pusė vartojo placebą. Visi savanoriai 5 dienas praleido viešbutyje, kur mokslininkai stebėjo jų simptomus ir imuninės sistemos atsaką. Verdiktas: ežiuolė nepadėjo panaikinti peršalimo ligų simptomų ir sustiprinti imuninę sistemą.
Tačiau kiti tyrimai parodė, kad didesnės ežiuolių ekstraktų dozės veikia efektyviau. Be to, kuo anksčiau pradedami vartoti šie preparatai, tuo geresnių rezultatų galima tikėtis. Viskonsino universitete buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 719 savanorių, jaučiančių peršalimo ligų simptomus, parodė, kad sergantieji nepajuto jokio žymaus pagerėjimo, nors mokslininkai pabrėžia, kad ne visi ežiuolių produktai veikia vienodai.
Iš tiesų aktyvių, imuninę sistemą stiprinančių sudedamųjų dalių kiekis labai skiriasi nuo ežiuolių rūšies, skirtingų augalo dalių ir to, ar preparatai ruošiami iš džiovintų, ar iš šviežių augalų dalių. Taip pat poveikis priklauso nuo dozių. Tai reiškia, kad skirtingų ežiuolių produktų gydomoji galia gali labai skirtis. Atlikus dar 14 tyrimų paaiškėjo, kad ežiuolių vartojimas peršalimo ligų pradžioje gali sutrumpinti sirgimo trukmę 1,4 dienos, o jeigu jie vartojami reguliariai visą šaltąjį sezoną, tai apskritai sumažėja rizika pasigauti peršalimo infekciją maždaug per pusę.
10 priežasčių, kodėl verta vartoti ežiuoles:
- Ežiuolės gali apsaugoti nuo virusinių ir bakterinių ligų.
- Ežiuolės gali apsaugoti nuo odos infekcijų, greitina odos žaizdų gijimą.
- Ežiuolės gali sumažinti vėžio riziką ir net padėti pasveikti juo susirgus.
- Ežiuolės stiprina imuninę sistemą.
- Ežiuolės gerina odos būklę, rekomenduojamos sergant žvyneline ir egzema. Mažina patinimą, paraudimą, pleiskanojimą, uždegimą, paūmėjimą.
- Ežiuolė gydo odos nudegimus.
- Ežiuolės sumažina infekcijų atsinaujinimo riziką.
- Ežiuolės padeda malšinti skausmą.
- Ežiuolės švelniai laisvina vidurius.
- Ežiuolės gerina psichinę žmogaus sveikatą. Gali padėti asmenims, kenčiantiems nuo įvairių fobijų, nerimo, depresijos ir net aktyvumo ir dėmesio sutrikimų (angl. ADHD), dėl kurių asmuo tampa hiperaktyvus.