Daugeliui žmonių giedros, šaltos žiemos dienos ne tik nurausvina skruostus, bet ir sukelia įvairių odos problemų. Šiuo metų laiku neretai išsausėja tiek veido, tiek rankų, tiek pėdų ir kitų kūno vietų oda. Kai kuriems oda gali pradėti pleiskanoti, skilinėti, net suintensyvėti egzema ir kitos uždegiminės odos ligos.

 

"oda žiemą"

Iš karto po to, kai įjungiamas namų šildymas, oda pradeda sausėti. Nesvarbu, kaip gyvenamosios patalpos yra šildomos: medžio granulėmis, suskystintomis dujomis, elektra ar kt., poveikis odai visada toks pats. Oda ilgainiui išsausėja.

 

10 patarimų, kaip rūpintis oda žiemą:

 
  • Pasikonsultuoti su specialistu. Dermatologas ar grožio specialistas išanalizuos odos tipą, padės pasirinkti tinkamiausias odos priežiūros priemones. Ne tik brangūs produktai yra veiksmingi. Svarbiausia, kaip į tam tikrą priemonę reaguoja oda.
 
  • Daugiau drėkinti. Žiemą reikėtų naudoti kitokį drėkiklį negu pavasarį ar vasarą. Jo pagrindą turėtų sudaryti aliejai, o ne vanduo. Aliejus sukuria apsauginę plėvelę ir užrakina drėgmę odos viduje. Natūralių priemonių mėgėjai gali rinktis paprasčiausią, pirmo spaudimo alyvuogių aliejų. Viduržemio auksu vadinamame produkte gausu antioksidantų, kurie puoselėja ir saugo odą nuo atšiaurių klimato sąlygų.
 
  • Dar apie odos drėkinimą. Aliejus rinktis tokius, kurie neužkimštų odos porų, leistų jai kvėpuoti. Pavyzdžiui, avokadų, mineralinį, nakvišų ir migdolų aliejų. Sviestmedžio arba taukmedžio sviestas tinka ne visiems, nes gali kimšti poras. Jei reikia labai gilaus drėkinimo, galima naudoti humektantus, kurie įsiskverbia į epidermio raginį sluoksnį.
 
  • Nepamiršti apsaugos nuo saulės. Nereikia manyti, kad apsauga nuo saulės reikalinga tik vasarą. Giedrą dieną saulės spinduliai atsispindi sniege ir gali stipriai nudeginti odą. Apsauginiu kremu reikėtų išsitepti neuždengtas kūno vietas, 30 minučių prieš išeinant į lauką. Ilgai būnant lauke, tepti pakartotinai. Šis patarimas ypač aktualus tiems, kurie mėgsta žiemos pramogas, vyksta slidinėti arba dirba lauke.
 
  • Vengti mūvėti šlapias pirštines ir kojines. Drėgmė gali suerzinti odą ir sukelti niežulį, skilinėjimą, pleiskanojimą, bėrimą, net paskatinti egzemos atsinaujinimą.
 
  • Naudoti oro drėkintuvą. Šaltymečiu, kai visur įjungtas centrinis šildymas, oras namuose, biuruose ir kitose vietose, yra labai sausas. Oro drėkintuvai drėkina odą, neleidžia jai išsausėti. Rekomenduojama namuose skirtingose vietose laikyti keletą nedidelių oro drėkintuvų, kurie palaikys optimalią drėgmę namuose.
 
  • Drėkinti iš vidaus. Vanduo – tai tikrasis jaunystės eliksyras. Jis apsaugo organizmą nuo dehidratacijos ir neleidžia išsausėti odai. Kita vertus, nereikėtų vandens gerti ir per daug. Kartais labai sausą odą gali turėti ir daug vandens išgeriantys asmenys. Tai priklauso nuo daugelio faktorių: ligų, bendros sveikatos būklės, genetikos ir pan.
 
  • Pasirūpinti pėdų oda. Ir vėl ta pati taisyklė – tai, kas tiko vasarą, netiks šaltuoju metų laiku. Vasarą kojas maloniai gaivina mėtiniai kojų balzamai, tačiau šaltymečiu reikėtų rinktis intensyviau drėkinančias kosmetikos priemones. Būtų gerai, kad jų sudėtyje būtų natūralių aliejų, vazelino ar glicerino. Be to, suragėjusią pėdų odą reikėtų reguliariai nušveisti, kad kremai ar kitos priemonės geriau įsigertų ir turėtų geresnį poveikį.
 
  • Rūpintis oda švelniai. Kai oda labai išsausėjusi, reikėtų vengti šiurkščių ir stipriai valančių šveitiklių, kaukių, tonikų ir kitų kosmetikos priemonių su alkoholiu arba kitomis odą sutraukiančiomis medžiagomis. Rekomenduojama naudoti valomuosius pienelius arba švelnius, kreminius prausiklius ir naudoti juos rečiau nei įprastai.
 
  • Vengti maudynių labai karštame vandenyje. Nors sušalus karšta vonia atrodo kaip viliojantis pasirinkimas, tačiau ja piktnaudžiauti nereikėtų. Karštas vanduo sunaikina apsauginį odos lipidų sluoksnį, todėl oda dar labiau išsausėja. Rekomenduojama praustis po šiltu vandeniu ir trumpiau nei įprastai. Į šilto vandens vonią galima įpilti avižų dribsnių, pieno arba sodos. Šie produktai švelniai valo odą, mažina niežulį ir drėkina odą. Be karšto vandens, dar rekomenduojama vengti kosmetikos priemonių su dirbtiniais kvapais. Šaltymečiu gali tekti keletą kartų per dieną odą tepti drėkinamosiomis priemonėmis. Tačiau, jeigu tai nepadeda, reikėtų kreiptis į dermatologą.
 

Natūralus maitinamasis kremas žiemai

 
  • 50 ml saldžiųjų migdolų aliejaus
  • Šaukštas vitamino E
  • Šaukštas bičių vaško
  • Šaukštas simondsijų aliejaus
  • Šaukštas kokosų riešutų aliejaus
  • Šaukštelis medetkų aliejaus
  • 2 – 4 lašai ramunėlių ir pelargonijų eterinių aliejų
 

Gaminimas

 

Migdolų aliejų sumaišyti su vitaminu E. Pašildyti, bet neužvirinti. Maišant sudėti bičių vašką, pamažu supilti simondsijų, paskui kokosų aliejus. Nukelti nuo ugnies ir sumaišyti su medetkų aliejumi bei ramunėlių ir pelargonijų eteriniais aliejaus, kad masė būtų tolygi. Kai masė atvės, supilti į tamsaus stiklo indelius ir sandariai uždaryti. Laikyti šaldytuve.