Daugelis, sutikdami Naujuosius metus, pasižada ką nors naudingo padaryti ateinančiais metais. Ko gero, vieni iš dažniausių tokių pažadų – numesti svorio ir pradėti sportuoti, mesti rūkyti, išmokti ko nors naujo, sveikai maitintis, atsisakyti arba bent mažiau vartoti alkoholio, daugiau uždirbti, sumokėti skolas ir labiau taupyti, praleisti daugiau laiko su šeima, aplankyti naujas vietas, susirasti naujų draugų, mažiau dėl visko nervintis, savanoriauti ir pan. Tačiau pažadai dažniausiai ir lieka tik pažadais. Realybė yra tokia, kad 1 iš 10 žmonių pavyks įgyvendinti šiuos gražius naujametinius pažadus…

 

"nauji metai"

Psichologų nuomone, žmonėms tai padaryti pavyksta dažniau, jei jie pagrindinį tikslą išskaido į keletą mažesnių, specifinių, išmatuojamų ir tiksliai suplanuotų.

 

D. Britanijos Hertfordšyro universiteto profesorius Richardas Wisemanas stebėjo 5000 žmonių, bandančių laikytis Naujųjų metų pažadų. Profesoriaus komanda pastebėjo, kad tie, kuriems nepavyko, neturėjo jokio konkretaus plano, tad laikytis pažadų jiems buvo lyg kaip įkopti į aukštą kalną be specialios įrangos.

 

Kai kurie asmenys sutelkė per daug dėmesio į neigiamus aspektus, kurie iškiltų, jei nepavyktų pasiekti tikslų, arba per daug fantazavo apie savo tikslus ir per daug tikėjo jų galiomis. „Savipagalbos specialistai dažnai rekomenduoja tokius metodus, tačiau mūsų rezultatai parodė, kad tie paprasčiausiai nėra veiksmingi. Jeigu norite numesti svorio, neužtenka prisiklijuotą lipduką su idealios figūros modeliu ir įsivaizduoti, kaip sulieknėjate“, – aiškino prof. R. Wisemanas. Profesorius teigė, kad 10 % tyrimo dalyvių pasiekė tikslą, nes jį suskaidė į keletą mažesnių etapų. Jie taip pat jautė didesnį pasitenkinimą kiekvieną kartą, kai pavykdavo pasiekti vieną iš tų mažų tikslų. Todėl, norint sulaukti sėkmės, svarbiausia susidaryti planą ir jo laikytis.

 

10 trumpų patarimų, kaip pasiekti Naujųjų metų tikslus:

 
  • Išsikelti tik vieną tikslą. Didesnė tikimybė, kad pavyks įgyvendinti Naujųjų metų pažadą, jei tikslų bus nedaug. Tada bus galima nukreipti į jį visą savo energiją ir keisti elgesį.
 
  • Planuoti iš anksto. Geriausia būtų nelaukti iki pat Naujųjų metų vakaro ir sugalvoti tą tikslą keliomis dienomis anksčiau.
 
  • Neišsikelti tokių pačių tikslų kaip praėjusiais metais. Pakartotiniai tikslai kelia tik nusivylimą ir žlugdo morališkai, o juk turėtų įkvėpti! Tad reikėtų nepatingėti sugalvoti naujų ir aktualių šiems metams. Žmonės juk keičiasi ir jų tikslai – taip pat.
 
  • Nesekti kitų pėdomis. Neišsikelti visiems aktualių ir įprastų tikslų naujiems metams. Pagalvoti, ko iš tikrųjų norėtumėte.
 
  • Tikslą padalinti į keletą mažesnių etapų. Tikslą suskaidyti į daug mažų žingsnelių, mažesnių, konkrečių, išmatuojamų tikslų, kuriuos reikia atlikti iki tam tikro laiko.
 
  • Apie savo tikslus pasakyti draugams ir šeimos nariams. Greičiausiai jie palaikys ir padės išvengti nesėkmių.
 
  • Reguliariai priminti sau privalumus, kurių atsiras, pasiekus tikslus. Galima net sudaryti sąrašą dalykų, kaip gyvenimas pasikeis ir pagerės, pasiekus tikslą.
 
  • Pasiekus kiekvieną mažą tikslą apdovanoti save. Tai padės išsaugoti motyvaciją ir toliau progresuoti.
 
  • Planus ir jų vykdymą aprašyti dienoraštyje ar kompiuterio tekstiniame dokumente. Galima braižyti lenteles ir grafikus, kurie vaizdžiai atspindės tikslų siekimą.
 
  • Nesmerkti savęs, jei trumpam grįšite prie senų įpročių. Reikia nepamiršti numatyti, kad kartais grįšite prie senų įpročių. Nereikėtų dėlto griaužti savęs ir nuleisti rankų. Maži nuklydimai – ne priežastis atsisakyti svajonės.
 

Ir pabaigai – tikslus naujiems metams nebūtina išsikelti sausio 1-ąją. Tiesiog visuomenėje taip yra įprasta, kad tada žmonės išsikelia tikslus naujiems metams. Tačiau iš tikrųjų, jei norite keistis patys arba keisti savo gyvenimą, galite pasirinkti bet kurio mėnesio bet kurią dieną. Dažniausiai kažką keisti, kurti naujus planus norisi, kai žmogus jaučiasi pailsėjęs, kupinas entuziazmo, apsuptas pozityviai mąstančių žmonių.

 

Kartais apskritai nereikia nusistatyti konkrečios datos. Tiesiog reikia sukoncentruoti savo mintis ir kūną, ir bandyti pasiekti svajonę. Žmogus pats intuityviai jaučia, kada ateina metas didiesiems pokyčiams ir naujiems tikslams kurti.

 

8 lengvų tikslų naujiems metams, kuriems nereikia strategijos (gali laikytis visi):

 
  • Pasitikrinti sveikatą.
  • Kasdien bent 10 minučių praleisti lauke.
  • Dažniau gaminti maistą namuose.
  • Susitvarkyti elektroninį paštą.
  • Mažiau naudotis telefonu.
  • Naudoti mažiau plastikinių maišelių.
  • Padėkoti.
  • Paaukoti nereikalingus, bet dar gerus daiktus labdarai arba tiesiogiai tiems, kuriems jų labiau reikia.