Remiantis statistika, kas ketvirtą žmogų Žemėje kamuoja mentaliniai arba elgesio sutrikimai. Štai keletas pačių keisčiausių psichikos sutrikimų, kurie privers dar kartą nusistebėti tuo, kokios paslaptingos ir neprognozuojamos kartais yra žmogaus smegenys.

 

psichika

10 paslaptingiausių psichinių sutrikimų:

 
  • Kvazimodo sindromas. Kai kūno dismorfinis sutrikimais, labai pavojingas psichikos sutrikimas, pasireiškiantis obsesinėmis mintimis apie perdėtą arba įsivaizduojamą fizinį defektą. Pacientai nuolat žvilgčioja į veidrodį, norėdami rasti kampą, kuriame tariamas defektas nesimatytų; jie atsisako fotografuotis, kad tik jų trūkumas nebūtų užfiksuotas nuotraukose; jie pernelyg rūpinasi savo išvaizda; jie turi dėl šio ypatingo bruožo problemų meilės santykiuose arba kitur gyvenime; turi žemą savigarbą; viešose vietose jaučiasi nejaukiai, manydami, kad kiti pastebės defektą ir pasijuoks.
 
  • Erotomanija. Tuos, kurie kenčia nuo erotomanijos, kažkas, be abejo, myli, paprastai tai yra kažkas, turintis aukštesnį socialinį statusą (pavyzdžiui, įžymybė). Pacientai tiki, kad jų įsivaizduojami gerbėjai rodo dėmesį tam tikrais ženklais, slaptais signalais, telepatija, užkoduotomis žinutėmis žiniasklaidoje. Sunku įveikti šį sutrikimą: net jeigu tariamas meilužis pasako: „ne“, pacientas, turintis erotomaniją, interpretuoja tai, kaip dalį slaptos strategijos, bandant nuslėpti santykius nuo visuomenės.
 
  • Kapgraso sindromas. Šį sindromą turintys asmenys tiki, kad yra kažkoks jiems labai artimas žmogus arba jie patys buvo pakeisti dubleriu. Pacientas gali tvirtinti, kad dėlto, kas nutiko blogo, kaltas dubleris, kuris atrodo identiškai kaip jis. Sutrikimą dažnai lydi šizofrenija.
 
  • Fregoli sindromas. Šiuo atveju pacientas tiki visiškai priešingu dalyku: po nepažįstamųjų arba artimųjų kaukėmis slepiasi jam artimas žmogus, kuris nuolat dėvi makiažą ir keičia savo išvaizdą, norėdamas pasiekti tam tikrų tikslų. Sindromas pirmą kartą aprašytas 1927 metais: jauna mergina buvo įsitikinusi, kad ją persekioja du aktoriai iš teatro, kuriame ji mėgdavo lankytis, užsimaskavę kitų jos pažinotų asmenų išvaizda.
 
  • Adelės sindromas. Tai apsėdimas, kai žmogus jaučia patologinę meilę. Gydytojai tik neseniai tai pripažino, kaip psichinį sutrikimą, dėl kurio gresia pavojus žmogaus sveikatai ir gyvenimui. Obsesiją galima palyginti su alkoholizmu, nevalingu potraukiu lošti ir kleptomanija. Sindromo simptomai primena gilią depresiją, bet gali būti daug pavojingesni: kito asmens persekiojimas, saviapgaulė, iliuzinės viltys, savanoriškas pasiaukojimas, draugų ir kitų artimų žmonių patarimų ignoravimas, nerūpestingas elgesys, domėjimosi kitais dalykais ir temomis praradimas.
 
  • Kriptomnezija. Tai tam tikras atminties sutrikimas, kai žmogus negali prisiminti, kad vyko tam tikras įvykis arba tai, ar tai buvo sapnas, ar realybė, pavyzdžiui, ar jie parašė eilėraštį, ar tiesiog atsiminė, kad jį perskaitė. Kitaip tariant, informacijos šaltinis užmirštamas ir žmogus nebegali nustatyti, ar kokia nors idėja priklauso jam, ar kitam žmogui. Šį sindromą dažnai lydi „Jamais vu“, kuris yra priešingas „Deja vu“, kada staiga aplanko jausmas, kad gerai žinoma vieta ar asmuo yra visiškai nepažįstamas ir neįprastas, tarsi matytų tai pirmą kartą.
 
  • Alisos stebuklų šalyje sindromas. Šis sindromas keičia paciento suvokimą apie supančią aplinką ir objektus: jie gali atrodyti didesni arba mažesni nei yra, jie gali suprasti, kad yra toli, bet, kažkokiu būdu, ir labai arti. Sunkiausiais atvejais žmogus savo kūną suvokia netinkamai: jie negali suvokti jo formos ir dimensijos. Šiuo atveju nei paciento akys, nei kiti organai nėra pažeisti, o pokyčiai vyksta tik mentaliniame lygmenyje.
 
  • Obsesinis kompulsinis sindromas. Pacientai, turintys šį sindromą, kenčia nuo nerimą keliančių minčių ir negali niekaip jų atsikratyti. Jie tampa priversti nuolat atlikti tuos pačius ritualus, nors ir supranta, kad tokie veiksmai yra absurdiški. Jeigu nepaiso tų „ritualų“, jie jaučia labai stiprų nerimą.
 
  • Parafrenija. Sutrikimas išsiskiria paranoiškomis iliuzijomis ir ryžtingumu. Pacientų klaidinančias idėjas nuolat lydi pseudo haliucinacijos ir netikri prisiminimai. Jie įsivaizduoja esantys pasaulio valdovai, mano, kad yra nemirtingi, dieviškos kilmės, teigia, kad yra parašę didžiųjų rašytojų knygas ir pasirašę skirtingais slapyvardžiais. Šią diagnozę turintys asmenys neretai kitiems atrodo labai arogantiški ir paslaptingi.
 
  • Daugybinio tipo asmenybės sutrikimas. Tai retas psichikos sutrikimas, kai asmenybė yra susiskaldžiusi į daugybę dalių. Kartais atrodo, kad viename kūne yra daugybė skirtingų žmonių. Šios „asmenybės“ gali turėti skirtingų lyčių, amžiaus, tautybių, temperamentų, mentalinių gebėjimų, turėti skirtingą požiūrį į pasaulį ir net kitokių ligų. Šio sutrikimo priežastys dažniausiai būna sunkios vaikystės traumos: vaikas pradeda suvokti, kad tai, kas vyksta su jais, iš tikrųjų vyksta su visai kitu žmogumi.