Nereguliari mityba, nekokybiškas, perdirbtas ir konservantais užterštas maistas, nuolatinė įtampa bei stresas – vieni didžiausių gero virškinimo priešų. Skrandžiu turite rūpintis patys. Nieko nelaukite – jau dabar išbandykite 10 veiksmingų patarimų.

 

Laikytis režimoshutterstock_1886551888

 

Jei turite problemų su skrandžiu, teks peržiūrėti kasdienius įpročius ir pereiti prie griežtesnio režimo. Dažniausiai skrandžio veikla sutrinka vien dėl chaotiško gyvenimo būdo, kai vieną dieną valgoma tada, kai spėjama, o kitą – išvis nelieka laiko net užkąsti. Taigi, sutrikus normaliai skrandžio veiklai visgi teks rasti laiko kasdien pavalgyti panašiu metu. Prie stalo geriausia sėsti tris kartus per dieną tomis pačiomis valandomis. Be to, naudinga ne tik valgyti tam tikru metu, bet ir sureguliuoti miego režimą. Gero virškinimo nesitikėkite, jeigu einate miegoti vidurnaktį. Tai skrandžiui nepatinka. Geriausia eiti miegoti iki 23 val. ir keltis anksčiau.

 

Neužkandžiauti

 

Tai itin netikęs įprotis. Skrandis gali sustreikuoti vien dėl to, kad visą dieną be paliovos kažką dedate į burną. Organizmas tiesiog nespėja atsigauti nuo maisto, yra perkraunamas, todėl tarp valgymų būtina daryti bent 3 val. pertraukas. Kai kils noras griebti sausainį ar traškutį, eikite geriau pasivaikščioti ar giliai pakvėpuokite – nukreipsite mintis į šalį ir noras valgyti tikrai sumažės.

 

Atsisakyti beverčio maisto

 

Skrandžio skausmų ir virškinimo sutrikimų priežastis neretai būna netinkamo maisto vartojimas. Tad jei norite išvengti bėdų su skrandžiu, atsikratyti pilvo pūtimo, vidurių užkietėjimo, nevalgykite šlamštmaisčio. Atsisakykite rafinuoto, konservuoto, daug kartų apdoroto ir ilgai galiojančio maisto. Tradiciniai pusryčiai, pavyzdžiui, sumuštinis su kava – tikrai netinkamas pasirinkimas. Valgykite kuo daugiau daržovių, vaisių, grūdinių produktų.

 

Valgyti lėtai

 

Jei skubate, geriau valgymą išvis praleiskite, nei greituoju būdu sukimšite maistą. Greitai ir dideliais kąsniais rydami maistą sukelsite skrandžiui šoką, gali iškart sutrikti virškinimas, imti diegti skrandį. Todėl valgykite lėtai, ramiai, kuo ilgiau kramtydami kąsnius. Gerai sukramtant jis geriau susimaišys su seilėmis, tad maistą lengviau suvirškins, be to, persivalgyti bus sudėtingiau, nes greičiau pasijus sotumas.

 

Į valgiaraštį įtraukti raugintų produktų

 

Pagerinsite virškinimą į kasdienę mitybą įtraukę daugiau raugintų produktų – kefyro, rūgusio pieno, jogurto. Šaltymečiu ypač naudinga valgyti kuo daugiau raugintų daržovių – kopūstų, agurkų, pomidorų, paprikų. Pasirūpinkite, kad kiekvieną dieną suvalgytumėte bent vieną jų porciją.

 

Gerti kmynų ir mėtų arbatos

 

Jei skrandis jautrus, išbandykite nuo senų laikų patikrintą receptą – kmynų arbatą. Jau proseneliai žinojo, kad kmynai mažina rūgimą ar puvimą žarnyne. Kaip žinia, visi organai tarpusavyje glaudžiai susiję, ypač skrandis, kepenys, žarnynas, kasa, tulžies pūslė. Virškinimą taip pat gerina, tulžies išsiskyrimą skatina mėtos. Šaukštelį jų užpilkite stikline verdančio vandens. 10 min. leiskite pastovėti, nukoškite. Gerkite tarp valgymų.

 

Rinktis mažesnes porcijas

 

Nors persivalgymą dažnas sieja tik su skrandžio perpildymu, visgi suvalgius per daug maisto kyla rimtas pavojus virškinimo sistemai. Dideliam maisto kiekiui suvirškinti reikia daugiau fermentų, tad organizmas patiria tikrą stresą. Kai prikemšame kalną maisto, dvigubu pajėgumu turi dirbti ne tik skrandis, bet ir kasa, kepenys, tulžies pūslė. Jei šie organai silpnesni, ilgai laukti nereikės – pajusite tuojau pat. Tad jei turite problemų ne tik su skrandžiu, bet ir tulžies pūsle, kepenimis ar dvylikapiršte žarna, visada atsisakykite didelio maisto kiekio, rinkitės su mažai arba visai be riebalų ruoštus patiekalus. Jeigu einate į vakarėlį, susitarkite su savimi, kad patiekalus ne valgysite, bet kiekvieno jų paragausite. Kai į lėkštę įsidėsite tik mažą kiekį, išvengsite ir pavojingo persivalgymo. O dieną, kai žinote, jog vakare laukia soti vakarienė, nesugalvokite badauti, nes skrandžiui tai irgi nepatiks. Tokią dieną pavalgykite įprastai, nepraleiskite pusryčių ir pietų, nes ilgesni nei 5–6 val. tarpai tarp valgymų gali išderinti alkio ir sotumo pojūčius. Vakare, prisėdę prie gausaus vaišių stalo, jei yra galimybė, vaišintis pradėkite nuo skaidulų ir baltymų gausių patiekalų: javų grūdų gaminių, pupelių, žirnių. Jeigu taip nutiko, kad persivalgėte ir maudžia skrandį, eikite pasivaikščioti – maistas bus greičiau suvirškintas. Net pusvalandis vaikštynių gryname ore bus naudingas visam organizmui.

 

Prie stalo sėsti gerai nusiteikus

 

Skrandžiui svarbu ne tik tai, ką ir kiek dedate į burną, bet ir kokios nuotaikos sėdate prie stalo. Virškinimą slopina pyktis, nerimas, liūdesys. Dėl slogios nuotaikos išsiskiria hormonas kortizolis, kuris dar labiau padidina alkio jausmą, slopina sotumo pajautimą, dėl ko gali grėsti didesnis persivalgymas. Medikai tvirtina, kad nervų sistemos veikla turi nemažai įtakos hormonų pusiausvyrai, virškinimui. Jei prie stalo sėsite jausdami nerimą, įtampą, negalėsite suvaldyti streso valgydami, virškinimo sistema nepajėgs taip gerai virškinti maisto. Jei visgi atėjo metas valgyti, o niekaip negalite susitvarkyti su įtampa, galvoje ūžia spiečius slogių minčių, vienas geriausių būdų greitai nusiraminti – lėtai ir giliai pakvėpuoti. Įkvėpdami skaičiuokite iki 5, tiek pat laiko sulaikykite kvėpavimą ir skaičiuodami iki 5 iškvėpkite. Kai protas bus užsiėmęs skaičiavimu, natūraliai nukryps dėmesys nuo problemų. Kelias minutes taip pakvėpavus aktyvuojama parasimpatinė nervų sistema, kuri atsakinga už virškinimą.

 

Įsiklausyti į organizmą

 

Įdomus dalykas – skrandis kartais gali lengvai suvirškinti ir sunkesnį patiekalą, jei jis konkrečiai jums tinka. Jeigu pažįstate savo organizmą ir žinote, kas jums tinka labiau, o nuo ko gali būti prastai, būtinai to paisykite. Prieš valgant visada naudinga į pagalbą pasitelkti intuiciją. Tiek renkantis vieną produktą, tiek derinant kelis labai svarbu žiūrėti individualiai, kas tinka. Jei visada būna gerai net po keisčiausio produktų derinio, viskas puiku – taip ir toliau maitinkitės. Tačiau stenkitės, kad valgiaraštyje vyrautų daugiau augalinio maisto: sėklų, riešutų, alyvuogių aliejaus, daržovių. Niekam nenaudingas krakmolingas maistas, greitai įsisavinami angliavandeniai (saldainiai, tortai, saldūs gazuoti gėrimai ir pan.).

 

Pamažu keisti įpročius

 

Jei turite problemų su virškinimu, bet mėgstate skaniai pavalgyti, pasidomėkite plačiau, kuo galite pakeisti nesveikus ingredientus sveikesniais. Kaip žinia, mitybos specialistai itin skatina atsisakyti baltų miltų, pridėtinio cukraus, hidrintų riebalų. Baltus miltus keiskite į visų grūdo dalių, vietoj margarino naudokite sviestą, cukrų keiskite saldžiais džiovintais vaisiais ir iš jų gaminamais sirupais (klevų, agavų, datulių). Be to, saldų maistą mitybos specialistai pataria valgyti ryte, tik ne vakare. Vaisius įpraskite valgyti atskirai nuo maisto, o ne po maisto, kaip dažnai žmonės daro. Kas vyksta, jei jų užvalgysite iškart po sočių pietų? Dietologų teigimu, skirtingos maisto medžiagos – baltymai, angliavandeniai, riebalai – pradedami virškinti skirtingose virškinimo trakto vietose. Kol skrandyje virškinami pietūs, pavyzdžiui, žuvis, tai užtrunka apie kelias valandas, o vaisiai, kurie „laukia eilėje“, praranda naudingąsias medžiagas. Vaisiai apvirškinami burnoje ir toliau jų virškinimas vyksta plonojoje žarnoje. Tad į ją jau patenka praradę maistinę vertę: skaidulas, mikroelementus, vitaminus.

 

Autorius Jūratė Bratikienė