Ar žinojote, kad priemonių nuo saulės negalima naudoti kelis sezonus iš eilės? O tai, kad makiažo pagrindas idealiai odos neapsaugo nuo žalingų ultravioletinių spindulių? Saulėtų dienų Lietuvoje mažiau per metus negu kokioje nors Ispanijoje ar Italijoje, todėl daugelis lietuvių į apsaugą nuo saulės neretai numoja ranka. Tačiau saulė vienodai arši visose Žemės platumose, todėl tokiais mitais reikėtų nustoti tikėti.

 

idegis

10 mitų apie įdegį:

 
  • Nuo saulės saugančias priemones reikia naudoti tik šviesaus gymio asmenims. Tiesa yra ta, kad visi žmonės, nepriklausomai nuo jų odos fototipo, vasaros atostogų metu turėtų naudoti priemones nuo saules su aukštu SPF. Šias priemones taip pat reikėtų naudoti visą vasarą, net tada, kai leidžiamas laikas savo gimtajame mieste.
 
  • Oda negali įdegti, kai yra debesuota. Tiesa yra ta, kad debesys praleidžia net 80 % ultravioletinių spindulių, todėl galima nudegti odą net tada, kai debesuota.
 
  • Užtenka ištepti odą priemone nuo saulė vieną kartą per dieną, prieš einant į paplūdimį. Tiesa yra ta, kad priemones nuo saulės reikia pakartotinai tepti kas 2 – 3 valandas, taip pat išsimaudžius vandenyje. Toniniai veido kremai su SPF taip pat veikia tik kelias valandas.
 
  • Nuo saulės saugančias priemones galima naudoti kelis sezonus iš eilės. Tiesa yra ta, kad dauguma šių priemonių galioja tik metus, po to tampa nebe tokios veiksmingos, pasikeičia jų savybės ir konsistencija.
 
  • Priemonėmis nuo saulės reikia tepti tik atviras kūno vietas. Tiesa yra ta, kad UV spinduliai yra tokie stiprūs, kad jie gali prasiskverbti net pro pastatų ir automobilių langus. Štai kodėl priemonėmis nuo saulės reikia ištepti visą kūno odą, net, jei dalį jos dengia drabužiai.
 
  • Prieš vykstant prie jūros reikėtų apsilankyti soliariume. Tiesa yra ta, kad soliariumuose lankytis apskritai nerekomenduojama dėl didesnės vėžio rizikos.
 
  • Valgant daug morkų pavyks gražiai įdegti. Iš dalies tiesa, nes karotenoidai morkose suteikia odai oranžinį atspalvį, bet nebūtina valgyti kilogramų morkų – geriau 1 – 2 savaites prieš atostogas vartoti maisto papildus su karotenu. Tuomet nereikės pusryčiams, pietums ir vakarienei valgyti morkų.
 
  • Naudojant nuo saulės saugančias priemones su didžiausiu SPF galima nebijoti ilgai leisti laiką lauke, kai saulės aktyvumas didžiausias (vidurdienį). Tiesa ta, kad tai, kiek laiko saulėje gali praleisti skirtingi žmonės yra labai individualu. Manoma, kad didžiajai daliai žmonių saugu praleisti saulėje apie 20 – 25 minutes.
 
  • Odos vėžys gali atsirasti tik tada, jei oda nudega saulėje. Tiesa yra ta, kad dėl saulės poveikio prasidedančios mutacijos ląstelėse ilgą laiką nėra plika akimi pastebimos priešingai nei odos nudegimai.
 
  • Deginimasis padeda gauti tinkamą vitamino D dozę. Tiesa yra ta, kad organizmas gautų pakankamai vitamino D iš saulės pakanka per dieną lauke pasivaikščioti 15 min. Degintis nėra būtina.