Kol visas pasaulis sulaikęs kvapą laukia, kada paaiškės Zika viruso ir naujagimių apsigimimų ryšys bei bus sukurtas vaistas nuo pavojingos infekcijos, virusas plinta toliau. Anot Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Infekcinių ligų centro direktoriaus prof. habil. dr. Arvydo Ambrozaičio, grėsmės Europos gyventojams nėra, tačiau saugotis būtina. „Uodo įgėlimas ne vienintelis būdas užsikrėsti“, – įspėja pašnekovas.

 

"Zika virusas"Pasaulį šiuo metu krečia Zika viruso baimė. Nors ligos atvejai buvo fiksuojami jau ir prieš 69 m., pastaruoju metu jis plinta vis sparčiau. Kokios to priežastys?

 

 

Taip. Šis virusas tikrai nėra naujas. Zika virusas priklauso Flaviviridae šeimai ir yra susijęs su Dengės karštligės, japoniškojo encefalito, geltonojo drugio, Vakarų Nilo virusais, kuriuos taip pat perneša Aedes genties uodai. Zika virusas pirmą kartą aptiktas dar 1947 m. Ugandos miške gyvenančiai beždžionei. 1952 m. jis jau buvo aprašytas mokslinėje literatūroje, o 1954 m. pirmą kartą nustatytas žmogui Nigerijoje. Nuo viruso atradimo iki 2007 m. buvo registruojami pavieniai infekcijos atvejai Afrikoje, Pietryčių Azijoje. 2013-2014 m. Zika viruso protrūkiai buvo nustatyti kai kuriose Ramiojo vandenyno salose. Praeitais metais infekcijos atvejai nustatyti Samoa ir Saliamono salose, Naujoje Kaledonijoje, Fidžio, Vanuatu salose, Brazilijoje, Kolumbijoje, Meksikoje, Panamoje, Paragvajuje, Venesueloje ir Žaliojo Kyšulio salose. Manoma, kad toks spartus viruso plitimas yra susijęs su viruso pernešėjo – uodo plitimu.

   

Ar gresia šių uodų invazija ir Zika viruso grėsmė Europai?

 

 

Nėra jokios grėsmės Europai, o tuo labiau Šiaurės Europos šalims, nes minėtųjų uodų veisimuisi yra palankus tropinis klimatas. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) nerekomenduoja apriboti ir kelionių ar prekybos į šalis, kuriuose registruojama Zika virusinė infekcija. Rekomenduojama tik atidėti besilaukiančių moterų keliones į šias šalis.

   

Nors ilgai buvo tikima, jog šis pavojingas virusas plinta tik įgėlus uodui, neseniai nustatytas atvejis Teksaso valstijoje (JAV) kai moteris užsikrėtė lytiniu keliu. Kokie kiti galimi viruso plitimo būdai?

 

 

Yra galimybė užsikrėsti nuo viruso nešiotojo. Tačiau tik 20 % žmonių suserga. Likę 80 % taip ir nesuserga, nors gali virusą perduoti kitiems. Uodo įgėlimas – ne vienintelis būdas užsikrėsti. Susirgti po lytinių santykių su viruso nešiotoju yra realu, bet užregistruoti vos keli tokie klinikiniai atvejai pasaulyje. Itin pavojinga jei infekuotas žmogus taptų kraujo donoru, nes taip jo kraujyje esantis užkratas būtų perduotas recipientams. Visa laimė, kad šis virusas organizmo išskyrose gyvena palyginti neilgai – apie savaitę. Dažniausiai per šį laikotarpį imuninė sistema, jei ji pakankamai stipri, virusą sunaikina.

   

Kaip liga pasireiškia užsikrėtus?

 

 

Paprastai užsikrečia maždaug vienas žmogus iš penkių. Infekcijos inkubacinis laikotarpis yra 3–12 dienų. Ligos simptomai dažniausiai yra švelnūs ir tęsiasi 2 – 7 d.. Daugeliu atvejų Zika virusinė infekcija yra besimptomė. Ligai būdingos odos dėmės ar prasidedantis veido srityje ir išplintantis po visą kūną pūlingas bėrimas, sąnarių, raumenų, galvos skausmai, karščiavimas bei nepūlingas akių junginės uždegimas.

   

Nuo ko priklauso ligos patogenezė?

 

 

Liga gali pasireikšti skirtingai. Tai priklauso nuo sergančiojo amžiaus, gretutinių ligų ir, žinoma, imuninės sistemos. Tačiau, kaip ir daugelio ligų atveju, simptomai nebūna vienodi. Nėra vieno standarto, bet pats virusas nėra labai pavojingas ir paprastai mirtino pavojaus sveikatai nesukelia.

   

Koks gydymas skiriamas susirgus?

   

Nei specifinio gydymo, nei vakcinos nėra. Gydymas yra tik simptominis. Ligoniams rekomenduojamas lovos režimas, pakankamas skysčių kiekis, paracetamolis ir acetaminofenas. Aspirino bei nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas yra skiriamas ne visada dėl kraujavimo rizikos, kol nebus atmesta Dengės karštligės diagnozė. Zika virusinės infekcijos prevencija yra pagrįsta asmeninėmis apsaugos priemonėmis, panašiomis į Dengės karštligės ir Čikungunijos infekcijos apsaugos priemones.

 

 

Vis garsiau kalbama apie Zika viruso ryšį su mikrocefalija. Ar tiesa, kad šis virusas pavojingiausias nėščiosioms?

   

Anksčiau Brazilijoje vidutiniškai kasmet buvo užregistruojama 100 – 200 naujagimių mažagalvystės atvejų , o pastaraisiais metais – net 3530 įtariamų įgimtos mikrocefalijos atvejų. Net apie 1 % naujagimių labiausiai paveiktame viruso regione yra įtariama ši liga. Ryšys tarp Zika virusinės infekcijos nėštumo metu ir naujagimių mikrocefalijų yra labai tikėtinas, bet dar nėra moksliniais įrodymais pagrįstas. Taip pat tiriamas galimas Zika virusinės infekcijos ryšys su kitais neurologiniais sutrikimais, ypač su ūminės uždegiminės demielinizuojančios polineuropatijos, kurios eigoje žmogaus imuninė sistema pažeidžia nervines ląsteles ir tai sukelia raumenų silpnumą, o kartais ir paralyžių. Šios ligos atvejų taip pat daugėja.

 

 

Kodėl naujagimiams tai pasireiškia būtent mikrocefalija?

 

 

Tai iš tiesų rimta patologija. Naujagimiai neįprastai mažomis galvomis gimsta dėl sumažėjusio smegenų tūrio, tačiau priežastis dar nėra nustatyta.

     

Kurioje vystymosi stadijoje ir kaip yra paveikiamas vaisius?

Pavojingiausias yra pirmas nėštumo trimestras. Duomenys rodo, kad būtent tuo metu kai formuojasi naujagimio vidaus organai kyla didžiausia mikrocefalijos rizika. Virusas per kraują patenka į placentą ir taip pasiekia vaisių bei jo centrinę nervų sistemą, smegenis ir jas suardo.

 

 

Ar virusas paveikia ir motiną?

   

Visada yra rizika susirgti, bet tik nedidelė dalis žmonių iš tiesų suserga. Lemiamas veiksnys – ląstelinis imunitetas. Susergama kai žmogaus imuninė sistema turi defektą ar yra pažeista.

   

Kokiais tyrimais galima nustatyti virusą?

   

Įprasti kraujo tyrimai to neparodys. Zika virusas niekaip nepakeičia kraujo rodmenų. Tačiau virusą galima aptikti kraujyje nustačius šio viruso RNR arba specifinius virusui imunoglobulinus M (IgM).

   

Tad vienintelis apsaugos kelias – imuniteto stiprinimas?

   

Įprasti mums žinomi imuniteto stiprinimo būdai gali sustiprinti tik bendrinį imunitetą, bet mes kalbame apie specifinę imuninę sistemą, kurią gali sustiprinti vakcina. Tik skiepai gali sukurti šį imunitetą nuo konkrečios infekcijos. Šalyse, pranešančiose apie patvirtintas Zika virusines infekcijas, besilankantys keliautojai turėtų naudoti priemones, skirtas apsaugai nuo uodų įkandimų patalpose ir lauke: repelentą nuo uodų, vilkėti visą kūną dengiančiais drabužiais, ypač tuo metu kai uodai yra aktyviausi bei miegoti ar ilsėtis nuo uodų apsaugotose patalpose. Nėščiosios, imuninės sistemos sutrikimų turintys ar su mažais vaikais keliaujantys žmonės turėtų pasitarti su gydytoju dėl repelentų ir kitų prevencinių priemonių naudojimo.