Įprasta manyti, kad vyrai seksu domisi labiau nei moterys. Esą kuo stipriosios lyties atstovai jaunesni, tuo lytiniai santykiai jiems svarbesni už emocinį ryšį. Ar tai tiesa ir kaip kinta vyrų seksualumas skirtingais gyvenimo periodais, pasakoja individualiosios psichologijos analitikas, seksologas Viktoras Šapurovas.

 

vyrai

Kada prabunda stipriosios lyties atstovų seksualumas? Kokio amžiaus būdami Lietuvos jaunuoliai pradeda lytinį gyvenimą?

 

Neužtenka apklausų, kad būtų galima tiksliai atsakyti į šį klausimą. Neabejojama, kad lytinis gyvenimas pradedamas vis anksčiau. Vaikinams lytinis brendimas dažniausiai prasideda 13–15 m. Iš pradžių dar nebūna susiformavęs noras lytiškai santykiauti, bet juntamas nerimas dėl vidinių pokyčių, todėl pamažu bunda seksualumas. Apie pusė jaunuolių lytinį gyvenimą pradeda 14–15 m. Yra ir tokių, kurie laukia iki 18 m. arba perkopia 20 m. ribą. Tačiau tokių vaikinų vis mažėja.

 

Dažnai manoma, kad jauniems vaikinams rūpi tik seksas, o emocinis ryšys neįdomus. Ar tikrai galima teigti, kad jaunuolių seksualinį gyvenimą valdo instinktai?

 

Jeigu vaikinai būtų palikti likimo valiai su savo instinktais ir hormonų audromis, nebūtų lytiškai šviečiami, auklėjami, jiems nebūtų diegiamos tam tikros vertybės, tuomet iš tiesų jaustų instinktyvų norą kuo skubiau patirti, kas yra lytinis gyvenimas, o fizinis artumas jiems teiktų didžiausią prasmę. Tokiu atveju į moterį būtų žiūrima kaip į sekso objektą, o ne kaip į subjektą, su kuriuo galima dalytis emocijomis, mintimis, gyvenimo siekiais. Todėl labai svarbu, kad jaunuoliai žinių apie seksualinį gyvenimą semtųsi ne tik iš interneto, draugų ar panašių šaltinių, bet ir šeimos, ugdymo įstaigų. Iš čia turi atkeliauti pagrindinė informacija, formuojanti požiūrį į lytinį gyvenimą.

 

Taigi didžiausią lytinį potraukį stipriosios lyties atstovai jaučia paauglystėje?

 

Didžiausias lytinis potraukis jaučiamas paauglystėje. Tai tęsiasi maždaug iki 25 m. Žinoma, tai – tik apytikris skaičius, nes viskas priklauso nuo individualių vyrų savybių.

 

Sakoma, moters seksualumas pabunda tik perkopus 30 m. ribą, taigi lyčių libido nesuderinami iš prigimties?

 

Ilgai kartu esančios poros išgyvena įvairius laikotarpius. Įprastai pastebima, kad jaunystėje vyrai nori daugiau sekso, o moterys mažiau, paskui poreikis suvienodėja, dar vėliau didesnį seksualinį apetitą jaučia moterys, o stipriosios lyties atstovų libido mažėja. Seksualine prasme labai geras derinys – 20 m. vaikinas ir 30–35 m. moteris. Būtent jų libido maždaug sutampa. Visgi didelė tikimybė, kad tokia pora susidurs su kitomis problemomis, tarkime, vertybių, lūkesčių, emocinio ryšio. Taigi geriau kartu išgyventi įvairius seksualinio gyvenimo etapus ir rinktis panašaus į save amžiaus partnerį. Seksualinio potraukio skirtumo problemą padės spręsti supratimas ir pagalba vienas kitam. Juk orgazmą partneriui galima padėti patirti ne vien tradicine sueitimi, bet ir kitais būdais. Jeigu partneriai stengsis vienas dėl kito, jų partnerystė bus harmoninga iki gyvenimo pabaigos.

 

Kada įprastai vyras nori kurti tvirtus ir harmoningus santykius, šeimą?

 

Teoriškai asmenybė baigia formuotis sulaukus maždaug 25 m. Tuomet gana aiškiai suvokiami poreikiai, susiformuoja atsakomybės jausmas, asmuo jau būna kažką pasiekęs gyvenime, karjeros srityje. Tada ir atsiranda noras kurti šeimą. Juk pastarajai kurti reikia brandžios asmenybės, galinčios pasirūpinti ne tik savimi, bet ir kitu žmogumi, vaikais.

 

Kaip sukūrus šeimą ir susilaukus vaikų kinta vyro seksualumas?

 

Vyro lytinis potraukis šiek tiek mažėja, seksualiniame gyvenime lieka mažiau skubėjimo. Sukūrus šeimą viskas tampa stabilu, ramu ir užtikrinta. Daug pokyčių intymiame gyvenime atsiranda gimus vaikams, ypač sutuoktinei esant nėščiai ir po gimdymo. Kai moteris būna nėščia, ateina tam tikras laikotarpis, kai jai draudžiama mylėtis arba ji pati to nenori, negali. Taip būna ir kurį laiką po gimdymo. Stipriosios lyties atstovui tenka su tuo susitaikyti. Jeigu moteris pagimdo natūraliu būdu, apie 50 % porų dėl jos anatominių pokyčių turi iš naujo kurti meilės akto modelį, kuris teiktų malonumą abiem partneriams, nes buvusi technika, leidžianti dailiosios lyties atstovei patirti orgazmą, gali būti neveiksminga. Vyrui šiuo gyvenimo etapu tenka būti supratingesniam, kantresniam ir išradingesniam. Šeimoje atsiradus naujam nariui padaugėja buities rūpesčių. Dauguma darbų, susijusių su kūdikio priežiūra, tenka moteriai, todėl vyras turi stengtis jai padėti atlikti namų ruošos darbus. Jis turi pasirūpinti, kad jo žmona nebūtų nuvargusi ir turėtų noro mylėtis. Net mažajam šeimos nariui ūgtelėjus gali kilti sunkumų bandant jį įpratinti miegoti atskirai. Tai gali kenkti poros lytiniam gyvenimui. Taigi seksualinis gyvenimas tampa komplikuotesnis ir reikalauja daugiau pastangų.

 

Kas nutinka, kai vaikai paūgėja, o vyras sulaukia vidutinio amžiaus? Manoma, kad stipriosios lyties atstovų dažnai neaplenkia amžiaus vidurio krizė, lydima seksualinių eksperimentų, netgi nesantuokinių meilės ryšių.

 

Prasidėjus šiam gyvenimo etapui atrodo, kad seksas jau atliko savo funkciją, t. y. pora ne tik turi vaikų, bet jie jau ir paūgėję. Ne visiems užtenka intymaus gyvenimo teikiamo malonumo, kitiems reikia gilesnės prasmės, todėl mylintis gali kilti klausimas: „Kam visa tai?“ Neretai apninka monotonija. Dauguma moterų seksualiniame gyvenime nenori eksperimentuoti. Jeigu su partneriu sukuriama moterį tenkinanti sekso technika, ši nenori jos atsisakyti, nes bijo, kad eksperimentuodama gali nepatirti malonumo. Vyrui, kuriam orgazmą patirti gerokai lengviau, rutina gali pabosti. Tuomet gali kilti noras ieškoti seksualinių nuotykių, kitos moters. Bet kokio amžiaus stipriosios lyties atstovui svarbus moters grožis, todėl jei jo žmona per ilgus bendro gyvenimo metus apsileido, nesistengia sužavėti partnerio, vyras natūraliai gali pradėti domėtis kitomis, dažnai jaunesnėmis dailiosios lyties atstovėmis. Naujos moters paieškos gali būti susiję ir su vyro siekiu įrodyti savo vertę, ypač jei polinkis į neištikimybę pasireiškė tik sulaukus vidutinio amžiaus.

Ką vyrui suteikia nauja moteris, meilužė?

 

Ji sukelia daugiau rūpesčių nei duoda naudos. Pasitenkinimas, pergalės jausmas būna tik trumpalaikis. Su nauja moterimi vyrui tenka ieškoti naujų būdų, kaip ją patenkinti ir kartu patirti malonumą pačiam. Visuomet išlieka neplanuoto nėštumo, lytiniu keliu plintančių ligų rizika. Nesantuokiniai santykiai dažnai reikalauja ir nemažai išlaidų.

 

Kokio amžiaus sulaukus dažniausiai vyrams kyla lytinės funkcijos problemų?

 

Stipriosios lyties atstovams seksualinis potraukis pradeda pamažu mažėti maždaug nuo 25 m. Tačiau jo mažėjimo greitis labai individualus. Kai kurie vyrai lytinį potraukį jaučia iki pat mirties, kitiems jis išnyksta sulaukus vos 50 m. Atsiranda su amžiumi susijusių prostatos pokyčių, pasireiškia erekcijos sutrikimų. Pastarieji turi tiesioginį ryšį su vyro amžiumi: tarp 40 m. stipriosios lyties atstovų erekcijos sutrikimais skundžiasi 40 % vyrų, tarp 50-mečių – 50 %, tarp 60-mečių – 60 % ir t. t.

 

Įdomu

 
  • Vyrų orgazmas vidutiniškai trunka 6 sek.
  • Kasdien arba kelis kartus per dieną apie seksą galvoja 54 % vyrų, 43 % – kelis kartus per savaitę ar mėnesį, 3 % – rečiau nei kartą per mėnesį.
  • Anot mokslininkų, norint būti sveikiems, reikia mylėtis ne rečiau negu 2–3 kartus per savaitę. Apklausus 18–70 m. vyrus paaiškėjo, kad 2–3 kartus per savaitę arba dažniau mylisi apie 2,7 % vienišų stipriosios lyties atstovų, 15,4 % turinčių antrąją pusę ir apie 14,1 % vedusių vyrų.
  • 20–25 % stipriosios lyties atstovų bent kartą per vedybinį gyvenimą buvo neištikimi.
  • Apie 25 % vyrų pripažįsta, kad per pastarąjį mėnesį bent kartą lankėsi pornografijos svetainėje.
  • Apie 2 % vyrų teigia, kad niekada nesimasturbavo.
  • Apie 75 % stipriosios lyties atstovų patiria orgazmą kaskart mylėdamiesi.
  • Vidutiniškai vyras per gyvenimą turi 8 sekso partneres.
  • 15–30 % stipriosios lyties atstovų išbandė seksą už pinigus.
  • Apie 37 % vyrų mano, kad lytinį gyvenimą pradėjo per anksti.