Viena įspūdingiausių XVIII–XIX a. sandūros moterų gebėjo suvilioti daugybę vyrų ir gauti naudingos informacijos. Prancūzijos revoliucijos metais palaikydama monarchiją Grace Dalrymple Elliott įėjo į istoriją kaip geriausia visų laikų šnipė.

 

Gainsborough_-_Grace_Dalrymple_Elliott

 
Vardas Grace Dalrymple Elliott
Gimė 1754 m., Edinburgas, Škotija
Mirė 1823 m. Ville d’Avray, Prancūzija
 

Stebėjo aplinką

 

Grace gimė aristokratiškoje škotų šeimoje. Nuo mažumės žinojo, kas yra turtai ir pripažinimas. Būdama jauniausias šeimos vaikas, sulaukdavo tiek dėmesio, kiek užsimanydavo, ir sparčiai mokėsi manipuliuoti savo žavesiu. Jos tėvas buvo garsus advokatas, laimėdavęs daug sudėtingų bylų. Nors tėvai išsiskyrė vos gimus mergaitei, Grace žinojo, kas yra jos tėvas, ir naudojosi jo vardu, girdamasi kitiems. Motinai persikrausčius į savo tėvų namus, mergaitė pamažu suprato, kokia tvarka vyrauja visuomenėje. Ji matė, kad dauguma moterų neturi žodžio, negali gauti to, kas joms priklauso, o po skyrybų dažniausiai negauna nieko, kas bendrai užgyventa. Negalėdama susitaikyti su tokia neteisybe, Grace davė sau pažadą kovoti už moterų teises ir gauti tai, ko nusipelno.

 

Mergina buvo išsiųsta mokytis į Prancūziją. Nors motina tikėjosi, kad Grace įgis tinkamą išsilavinimą, mokslai mergaitės gyvenimą pakreipė visai kita linkme. Maištinga prigimtis, neeilinis grožis ir teisybės siekimas padėjo stiprius pamatus kurtizaniškam šnipės gyvenimui.

 

Pasipelnė iš santuokos

 

Aukšta, liekna, įsimintinų veido bruožų moteris, po studijų grįžusi iš Prancūzijos, netruko būti pastebėta ir gimtojoje Škotijoje. Elegantiška dama viename pobūvyje sužavėjo senyvo amžiaus be galo turtingą mediką. Vyriškis nuo pirmos akimirkos apibėrė merginą dovanomis ir komplimentais. Suprasdama, kad ryšys galėtų būti naudingas, Grace drąsiai flirtavo ir gundė. Netrukus pora susituokė. Gal bendras gyvenimas ir būtų teikęs laimės, tačiau moteris gana greit pastebėjo, kad sutuoktinis jai neduoda jokios laisvės. O laisvės šiai moteriai reikėjo itin daug. Sklandė gandų apie aistringas naktis, praleidžiamas garsių Škotijos turtuolių namuose. Galiausiai neapsikentęs apkalbų sutuoktinis paprašė skyrybų, net nepagalvodamas apie finansinę grėsmę. Išmananti teisę Grace drąsiai bylinėjosi, siekdama prisiteisti priklausančią dalį ir buvo pirmoji taip pasielgusi moteris. Po ilgo teismo proceso moteris gavo daugiau nei 12 000 svarų. Pagal to meto perkamąją galią tai buvo didelis turtas. Skaičiuojant pagal šių dienų pinigų vertę, ji iš buvusio sutuoktinio prisiteisė maždaug 1 500 000 eurų.

 

Išlaisvino kitas vyras

 

Po skandalingų skyrybų Grace prarado visuomenėje turėtą autoritetą, patyrė panieką ir žeminimą. Tuometinėje Anglijoje išsituokusi moteris buvo laikoma negebančia išsaugoti šeimos ir įtikti vyrui, todėl jai tekdavo išgirsti ne pačių gražiausių epitetų. Visuomenės įsiūtį skatino ir Grace pasiryžimas kovoti už savo teises ir reikalauti dalies šeimos turto. Po šio žingsnio nuo moters nusigręžė ne tik draugai ir aplinkiniai, bet ir patys artimiausi žmonės. Giminaičiai manė, kad jai pasimaišė protas arba ją apsėdo velnias. Norėdami, kad ši moteris nebeterštų giminės reputacijos, artimieji suorganizavo jos pagrobimą. Pavakare grįždama namo moteris buvo pagrobta, išgabenta į Prancūziją ir uždaryta vienuolyne. Artimieji buvo įsitikinę, kad asketiškas gyvenimas ir atsidavimas tikėjimui jaunai moteriai grąžins šviesų protą ir padės suvokti, koks yra moters vaidmuo gyvenime. Laimė, apie Grace ištikusią bėdą sužinojo žymus dvarininkas lordas Cholmondeley. Vyras jau seniau buvo įsižiūrėjęs žaviąją viliokę. Nusprendęs pasielgti kaip didvyris ir pelnyti moters palankumą, lordas ją išlaisvino ir nedelsdamas parsivežė į Londoną. Vyras labai mylėjo Grace, ja rūpinosi ir vadino savo gyvenimo moterimi, tačiau net didžiulis dėmesys ir karšta meilė nenumaldė moters aistringos prigimties ir nuotykių troškimo. Vienu metu ji turėdavo bent dešimtį turtingų sugulovų. Jie aprūpindavo moterį viskuo, ko ši užsigeisdavo. Sužinojusi, kad laukiasi kūdikio nuo Velso princo, moteris siekė, kad dukra būtų krikštijama kaip kilmingos šeimos narė, tačiau princas, baimindamasis skandalo, nepripažino tėvystės. Vėliau moteris ir pati pripažino, kad negali tiksliai pasakyti, kurio iš meilužių vaikas iš tiesų gimė. Geraširdis oficialus Grace vyras lordas Cholmondeley pripažino vaiką kaip savo ir sakė, kad būtent jis yra tikriausias mergaitės tėvas. Grace, žinoma, buvo nepatenkinta, kad nepavyko vaiko susieti su kilminga šeima, tačiau, bijodama dėl mergaitės ateities, labai nesispyriodama sutiko tėvu pripažinti lordą Cholmondeley.

 

Politiniai veiksmai

 

Velso princas, pastebėjęs, kaip lengvai Grace geba suvedžioti vyrus, supažindino ją su įtakingu Prancūzijos grafu, tikėdamasis gauti politinės informacijos. Grafas buvo taip sužavėtas jaunosios kurtizanės, kad netrukus pasiūlė jai gyvenamąją vietą ir finansinę paramą. Moteris netrukus suviliojo dar keletą įtakingų prancūzų ir gavo reikiamų žinių. Prancūzijos revoliucijos metu ji rinko įvairius dokumentus, korespondenciją ir slapta gabeno anglų šnipams, perduodantiems reikšmingą informaciją į Didžiąją Britaniją. Būdama monarchijos šalininkė, Grace D. Elliott padėjo Prancūzijos rojalistams, slėpdama juos savo namuose. Ypač dažnai priglausdavo moteris su vaikais, saugodama nuo grėsmių ir bausmių, tačiau nevengė priimti ir persekiojamų monarchijos rėmėjų vyrų. Kartą per kratą po jos lova buvo rastas besislepiantis prancūzas. Dėl kenkimo revoliucijai šnipei grėsė giljotina, tačiau apsukri moteris sugebėjo pabėgti ir su pačios padirbtais dokumentais saugiai pasiekti gimtąją Angliją. Nors Grace D. Elliott kėslai buvo išaiškinti, ji iki šiol pripažįstama kaip viena paveikiausių kurtizanių, padariusių stulbinam šnipės karjerą ir vos išvengusią giljotinos kirčio.

 

Šypsojosi Fortūna

 

Drąsi kurtizanė, norėdama gauti informacijos, susidėdavo su įvairaus plauko tipais, pradedant valstybių vadovais, baigiant valdininkais ir eiliniais pasiuntiniais. Moteris, regis, buvo gimusi po laiminga žvaigžde ir vis išsisukdavo iš kebliausių situacijų. Jai ne kartą teko bėgti ar slėptis nuo įtūžusių mylimųjų. Kelis kartus ji buvo demaskuota, perduodama politinės reikšmės infomaciją, tačiau vis išvengdavo atsakomybės. Prancūzijos revoliucijos metu Grace D. Elliott kalėjo keturiuose Prancūzijos kalėjimuose, buvo nuteista iki gyvos galvos, netgi išgirdo numatytą giljotinavimo datą. Vis dėlto dėl savo apsukrumo ir įtakingų mylimųjų ryšių sugebėjo išvengti bausmių.

 

Įdomu

  • Grace D. Elliott gyvenimą pakeitė prancūzų kurtizanės, išmokiusios ją viliojimo meno.
  • Tai buvo pirmoji moteris istorijoje, per skyrybas prisiteisusi nemenką sumą pinigų.
  • Savo nuotykius Prancūzijos revoliucijos metu Grace D. Elliott aprašė atsiminimuose. Jie buvo išspausdinti tik praėjus daug metų po jos mirties.
  • Kalbama, kad Grace D. Elliott buvo gavusi paties Napoleono pasiūlymą tekėti, tačiau jį atmetė.
  • Nors gyvenime netrūko pavojų, Grace D. Elliott mirė nugyvenusi ilgą ir turiningą gyvenimą.
  • Kurtizanė kalėjo kartu su žymiu revoliucijos veikėju M. Robespierre’u. Pastarajam nuo mirties išsisukti nepavyko.
  • Dėl aukšto ūgio moteris turėjo pravardę Flirtuojanti aukštuolė.