John Davison Rockefeller gimė 1839 m. liepos 8 d. Mirė 1937 m. gegužės 23 d. Savo mirties dieną jis buvo turtingiausias žmogus pasaulyje. Savo pirmąjį milijardą uždirbo per 25-erius metus bei turėjo turto, kurio vertė siekė 1,53 % viso JAV BVP. Tai garsiosios Rokefelerių dinastijos pradininkas Džonas D. Rokefeleris, naftos imperijos įkūrėjas, be to, dosnus filantropas, kuris įkūrė ne tik naftos kompaniją, bet ir Čikagos universitetą.

 

Pirmoji įmonė – nesulaukus 20-ojo gimtadienio

Džonas Devisonas Rokefeleris gimė Ričforde, JAV, ir buvo antras iš šešių vaikų šeimoje. Jo tėvas užsiėmė žemės ūkiu bei prekiavo įvairiausiais dalykais, pradedant naudotais baldais, baigiant vaistais. Berniuko motina – tikra priešingybė linksmabūdžiui sutuoktiniui, – vaikus auklėjo labai griežtai. 1853 m. šeima išsikėlė į dar tik augantį Klyvlendo miestą Ohajo valstijoje. Čia Džonas baigė vidurinę mokyklą, kurioje jam geriausiai sekėsi matematika. Tris mėnesius jaunasis Rokefeleris studijavo prekybos koledže, po kurių, būdamas 16-os, įsidarbino buhalterio padėjėju. Sekdamas savo religingosios motinos pėdomis, dešimtadalį savo uždarbio Džonas atiduodavo labdarai. Po trejų metų, sulaukęs 19-os, kartu su jaunu anglu Morisu B. Klarku įkūrė savo pirmąją kompaniją „Clark and Rockefeller“. Jaunieji verslininkai investavo 4 000 dolerių ir užsiėmė maisto produktų prekyba. Per pirmuosius metus įmonės apyvarta siekė 450 000 dolerių. Kolega Klarkas rūpinosi tiesiogine prekyba, o Džonas buvo atsakingas už biuro veiklą, buhalteriją ir santykius su bankais.

 

Nuo maisto iki naftos

1863 m., į kompaniją atėjus chemikui Samueliui Endriusui bei dviem Klarko broliams, įmonė iš prekybos buvo pertvarkyta į naftos perdirbimo. Tais laikais komercinė veikla naftos produktais buvo gana nauja verslo šaka, todėl nelabai populiari, tačiau šis faktas nesutrukdė įžvalgiąjam Rokefeleriui žengti į neištirtus plotus. Tuo metu rinkoje dominuojančios kompanijos naftos produktai buvo per brangūs eiliniam vartotojui, todėl išaugo pigesnės alternatyvos paklausa. Tai supratęs Rokefeleris nusipirko broliams Klarkams priklausančią kompanijos dalį ir tapo pagrindiniu įmonės savininku. Greitai ši investicija pasiteisino – po pilietinio karo atsigaunanti JAV ekonomika reikalavo daug degalų, taigi įmonės pelnas, nuolat toliau sumaniai investuojamas, sparčiai augo.

 

Didžiausio koncerno savininkas

1870 m. su broliu Viljamu ir dar keliais investuotojais Džonas įkūrė garsiąją „Standard Oil“ kompaniją, kurios vertė buvo vienas milijonas dolerių, o jau per pirmuosius metus ji davė 40 % pelno. Kol įmonė užėmė dešimtadalį Amerikos naftos perdirbimo rinkos, verslininkai jautė konkurenciją. 1873 m., po žiaurios finansinės krizės, Rokefeleris konkurentams tol darė spaudimą parduoti naftos perdirbimo įmones, kol šie galiausiai pasiduodavo. Turtuolio svajonė sukurti monopolį išsipildė 1882 m. – Rokefeleris įkūrė pirmąjį Amerikoje koncerną. Jo vertė buvo apie 70 mln. dolerių, o jis tapo didžiausios bei turtingiausios pramonės organizacijos pasaulyje savininku.

 

Asmeninis gyvenimas

1864 m. Rokefeleris vedė Laurą C. Spelman, su kuria susilaukė keturių vaikų: Besės, Altos, Editos ir Džono Devisono jaunesniojo. Augant jaunojo verslininko pajamoms, jo labdarai aukojamos sumos taip pat nemažėjo. Skaičiuojama, kad per visą savo gyvenimą garsusis turtuolis filantropiniams tikslams paskyrė apie 550 mln. JAV dolerių! Nors ir susilaukė milžiniškos sėkmės, Rokefeleris gyveno paprastai. Visą savo laiką jis iš pradžių skyrė verslo reikalams tvarkyti, vėliau rūpinosi labdaros projektais. Abiejose veiklos srityse vyras pasižymėjo tvarka, tikslumu, kruopštumu, atidumu ir puikiomis planavimo savybėmis, kurios jam leido sulaukti nepaprastos sėkmės ir nepražiopsoti pasitaikančių galimybių. Džonas D. Rokefeleris mirė sulaukęs garbingo 97 metų amžiaus.

 

Įdomūs faktai

  • Rokefeleris visą gyvenimą buvo ištikimas baptistų bažnyčiai – jis tarnavo jai mokydamas sekmadieninėje mokykloje, taip pat kaip globėjas, patarnautojas, retkarčiais net kaip durininkas.
  • Rokefeleris aktyviai reiškėsi politikoje, iki mirties išlikdamas respublikonų partijos nariu. Jis palaikė Abraomą Linkolną ir priešinosi juodaodžių vergovės panaikinimui.
  • Visą gyvenimą Rokefeleris susilaikė nuo tabako ir svaigiųjų gėrimų, didžiąją dalį pinigų išleisdamas labdarai. Už šias savo būdo savybes turtuolis sakėsi esąs dėkingas savo mamai, kuri jį nuo mažens mokė, kad „tas, kuris švaistosi pinigais, sulaukia liūdnos, skurdžios pabaigos“.
  • Šio žmogaus garbei buvo pavadintas asteroidas „904 Rokefelija“.
  • Atsižvelgiant į infliaciją, Rokefeleris ir šiandien išlieka turtingiausiu žmogumi pasaulyje per visą istoriją.