Psichologai ir vaiko elgesio specialistai gali padėti rasti skirtumą tarp nedėkingų vaikų nuo tų, kurie tapo toksiškos tėvų įtakos aukomis. Pavyzdžiui, amerikiečių psichologai Sethas Meyersas ir Prestonas Ni aiškina, kaip tėvų veiksmai gali sugadinti vaikų gyvenimus. Kita vertus, auginti ir auklėti vaikus yra labai sudėtinga ir niekas neturi teisės smerkti, kad kažkas pasirenka kitokius vaikų auklėjimo metodus. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad yra labai plonytė linija tarp klaidų, kurių padaro tėvai ir netinkamo toksiškų tėvų elgesio. Žemiau tekste pateiktos frazės gali padėti nustatyti ir susidoroti su toksiškomis situacijomis, kurios gali būti kenksmingos mūsų sveikatai.

 

santykiai

Toksiškos tėvų frazės, gadinančios vaikams gyvenimą:

 
  • „Bijok manęs, bet mylėk“. Toksiškiems tėvams emocinės atakos yra meilės ir dėmesio sinonimai. Tokiose šeimose vaikai išmoksta nuspėti tėvų nuotaiką pagal tai, kaip jie numeta raktus ar stato pėdas ant žemes. Tokie vaikai gyvena nuolatinėje baimėje ir nerime. Toks toksiškų tėvų tipas dažnai įsižeidžia, kai jų malonus elgesys vaikų vertinamas įtariai. Tada jie sako: „Aš viską dariau dėl tavęs, o tu toks nedėkingas!“.
 
  • „Privalai spręsti suaugusiųjų problemas, bet neturite visiškai jokių teisių“. Toksiškose šeimose tėvai dalijasi atsakomybe su vaikais. Pavyzdžiui, vaikas tiki, kad tai dėl jo blogo elgesio, tėvas pradėjo nesaikingai vartoti alkoholį, kad nusiramintų. Vėliau vaikai yra įtraukiami į suaugusiųjų skandalus. Paaugliai yra priversti klausytis tėvų skundų, prisitaikyti prie „komplikuotų situacijų“, pasijusti tėvų kailyje, padėti, toleruoti, guosti. Deja, šiais atvejais vaikai neturi teisės pasakyti savo nuomonės.
 
  • „Būk geriausias, bet nepamiršk, kad nesi ypatingas“. Narciziški tėvai tikisi, kad jų vaikai pasirodys geriausiai. Tačiau visus vaikų pasiekimus taip pat laiko savaime suprantamu dalyku. Menkinantys komentarai gali tikrai sugadinti vaikų gyvenimus, nes jie auga įsitikinę, kad visada sukels tėvų nusivylimą.
 
  • „Atsiverk man, bet nenustebk, jei aš iš tavęs pradėsiu šaipytis“. Toksiški tėvai verčia vaikus būti nuoširdžiais ir kartais net kaltais, kad nesidalija savo jausmais. Vėliau jiems atskleista informacija yra panaudojama prieš vaikus. Gali būti 2 scenarijai: giminės, kaimynai ir kiti žmonės žino viską, ką vaikas atvirumo valandėlę pasakė tėvams. Tėvai tame nemato nieko blogo. Vaikas suteikia galimybę tėvams jį koneveikti ir laidyti sarkastiškus komentarus.
 
  • „Tu esi blogas, todėl net nesistenk būti geresniu“. Kuo mažesnė vaiko savivertė, tuo lengviau jį kontroliuoti. Toksiški tėvai kalba apie vaiko klaidas ir trūkumus, ir dažniausiai komentuoja vaiko išvaizdą, nes tai yra jautriausia tema. Jeigu nėra akivaizdžių trūkumų, jie vis tik ką nors sugalvoja. Tokie tėvai turi nepilnavertiškumo kompleksą dėl savo vaikų ir, jeigu jie nemato, kad vaikai išbando naujus dalykus ir jiems tai nepasiseka. Toksiški žmonės nenori turėti sėkmingo vaiko, kuris demonstruoja savo valią.
 
  • „Tobulinkis, bet pamiršk apie savo ateities planus“. Tėvai nori, kad vaikams sektųsi, bet jiems nerūpi, kaip jie tai padarys. Pavyzdžiui, jie gali tikėtis, kad vaikas padarys sėkmingą karjerą, bet niekada nepaliks tėvų namų. Narciziškas tėvas džiaugsis vaikų pasiekimais 2 atvejais: jiems patinka girtis vaikų sėkme, kad kiti pavydėtų. Sėkmingi vaikai garantuoja geresnį tėvų gyvenimą. Kartais tėvai primena vaikams, kad yra didelis atstumas tarp jų ir jų puoselėjamų tikslų.
 
  • „Elkis taip, kaip mes sakome, bet nesėkmės atveju kaltink tik save patį“. Šiuo atveju tėvai su vaiku elgiasi kaip su daiktu: jie patys kuria planus ir tikisi, kad vaikai jų laikysis. Tačiau jiems nerūpi, kokios bus tokios visiškos kontrolės pasekmės. Jeigu kažkas nepavyksta, tai ne jų kaltė.
 
  • „Eik šalin, bet nepalik manęs vieno“. Sveikose šeimose tėvai padeda vaikams išsikraustyti ir pradėti savarankišką gyvenimą. Toksiški tėvai niekada nenori leisti vaikams išeiti, bet jie visada nurodo, kad namai, maistas, pinigai priklauso jiems. Bet kokie vaikų pasirinkimai ir prieštaravimai yra ignoruojami. Ko tokie tėvai iš tikrųjų nori? Jie nori, kad paklusnūs vaikai visada liktų šalia!
 
  • „Priimk mūsų pagalbą, bet nustok mus išnaudoti“. Šie tėvai siūlo vaikams kažką, be ko šie galėtų lengvai apsieiti, bet atsisakymas sukeltų daug pykčio. Vaikas pradeda mąstyti: „Mano tėvai galbūt tik nori kompanijos ir nori jaustis reikalingi“. Todėl jie priima pagalbą, padėkoja ir pasiūlo jiems ką nors mainais. Tačiau laimingos pabaigos čia nėra, nes tėvai nuolat primins, kokią malonę jie padarė vaikams. Vaikai jaučiasi tarsi įkalinti: jie negali atsisakyti padėti tėvams, nes mano, kad tai bus nemandagu. Jeigu vaikai sutiks priimti pagalbą, jie jausis, kad turėtų būti dėkingi tėvams už paramą ir privalo būti pasirengę padėti visada.
 
  • „Pasitikėk mumis, bet saugokis“. Asmeninis gyvenimas? Privati erdvė? Tai neegzistuoja vaikų, turinčių toksiškus tėvus, gyvenime. Jeigu stengsitės apriboti tėvų priėmimą į savo asmeninę teritoriją, tėvai gali apkaltinti jus nepasitikėjimu. Net nuosavas butas ar namas neapsaugos suaugusio vaiko, nes tokei tėvai tiesiog pasinaudos atsarginiais raktais. Ir tada pradės klausinėti vaikų tokių klausimų: „Kodėl neišsiplovei puodelio?“, „Kodėl švaistai pinigus niekams?“. Tokie tėvai visiškai negerbia vaikų gyvenimų ir asmeninių sprendimų.