Viešoje vietoje pastebėję parkritusį žmogų vieni paspartina žingsnį ir stengiasi nelaimėlį aplenkti, o kiti, nors ir nori padėti, ne visada tiksliai žino, ką daryti.

 

pirmoji pagalba

Kaip atpažinti gyvybei grėsmingas ligas?

 

Insultas

 

Ūmus galvos smegenų kraujotakos sutrikimas – insultas – smogia greitai ir yra labai pavojingas. Insultą išduoda nejautrios rankos ar kojos, vienos kūno pusės paralyžius, staigus kalbos ir orientacijos praradimas. Paprastai sutrinka regėjimas, eisena, koordinacija, suvokimas, svaigsta galva. Pastebėjus šiuos sutrikimus reikėtų padėti žmogui ramiai atsigulti, šiek tiek pakelti jo galvą, pečius, pasukti galvą į tą pusę, kuri yra paralyžiuota, ir padėti medžiagos gabalėlį seilėms sugerti. Būtina kuo greičiau iškviesti greitąją pagalbą. Duoti valgyti ar gerti nereikėtų – žmogus gali paspringti. Jei pradeda trikti kvėpavimas, ligonis netenka sąmonės ir neužčiuopiamas pulsas stambiųjų kraujagyslių srityse, reikėtų daryti išorinį širdies masažą: atsiklaupti, uždėti delnus vieną ant kito ir spausti apatinį krūtinkaulio trečdalį 4–5 cm gyliu maždaug 100 kartų per minutę dažniu.

 

Miokardo infarktas

 

Ne ką rečiau pasitaikantis sveikatos sutrikimas yra miokardo infarktas. Paprastai jis ištinka staiga užsikimšus vainikinei arterijai. Prieš priepuolį jaučiamas 5 min. ar ilgiau trunkantis stiprus skausmas širdies plote, dažnėja kvėpavimas, oda tampa blyški, išpila šaltas prakaitas, pradeda pykinti, darosi silpna. Skausmas gali plisti į ranką, apatinį žandikaulį, kaklą, mentę ar būti jaučiamas duobutės srityje. Pastebėjus šiuos požymius reikia kuo skubiau iškviesti greitąją ir pasiteirauti, ar žmogus nėra kam nors alergiškas, neserga opalige ir nevartoja kraujo krešėjimą mažinančių vaistų. Jei ne, galima duoti 160–325 mg aspirino tabletę. Reikėtų atlaisvinti drabužius, nuraminti ligonį. Jei žmogus praranda sąmonę, galima atlikti išorinį širdies masažą. Patiems žmogaus į ligoninę vežti nereikėtų, nes tai gali pakenkti jo būklei.

 

Medikų duomenimis, patyrus infarktą mirtis gali ištikti vos per 2 val. nuo pirmųjų ligos simptomų atsiradimo. Jei žmogui pirmoji pagalba nėra suteikiama, galimybė išgyventi kas minutę mažėja 7 %. Reaguoti būtina greitai, o atliekami veiksmai turi būti tikslūs. Nustatyta, kad neoperuojant širdies raumuo (miokardas) žūva per pirmąsias 6 val.

 

Hipoglikemijos priepuolis

 

Nustatyta, kad cukriniu diabetu visame pasaulyje serga daugiau nei 2 mln. žmonių, o ūmūs hipoglikemijos priepuoliai, kai gliukozės kiekis kraujyje tampa pernelyg mažas, bent kartą per metus ištinka apie 10 % cukriniu diabetu sergančių žmonių. Hipoglikemija pasireiškia drebuliu, padidėjusiu nervingumu, intensyviu prakaitavimu, alkio jausmu, dėmesio sutrikimais, silpnumo pojūčiu, kai kada agresyvumu. Pastebėjus šiuos požymius rekomenduojama išgerti 0,2 l vaisių sulčių gėrimo su cukrumi. Gliukozės kiekį kraujyje galima pakelti ir dražė ar gabalėliu cukraus. Jei pradeda trikti kvėpavimas ir sustoja širdis, reikėtų atlikti išorinį širdies masažą. Jei ligonis neatsigauna per 5 min., reikėtų nedelsiant kviesti greitąją.

 

Epilepsijos priepuolis

 

Viešose vietose gana dažnai ištinka epilepsijos priepuolis. Šia liga pasaulyje serga daugiau nei 50 mln. žmonių, Lietuvoje 24 tūkst., daugiau nei 4 tūkst. iš jų – vaikai. Ištiktą epilepsijos priepuolio žmogų apima staigūs sąmonės, emocijų ir elgesio sutrikimai. Atsiranda viso kūno traukulių, dėl kurių gali net plyšti raumenys ir sausgyslės, iš burnos teka putotas sekretas, veidas pamėlynuoja, vyzdžiai išsiplečia. Laiku nesuteikus pirmosios pagalbos žmogus gali smarkiai susižeisti ar net mirti. Jei priepuoliai kartojasi ir po keleto jų negrįžta sąmonė, o tokia būklė trunka 30 min., iškyla rimtas pavojus gyvybei. Labai svarbu paguldyti ligonį ant šono, neleisti jam susižeisti, po galva padėti ką nors minkšto. Tarp dantų nereikia dėti jokių daiktų, nes ligonis gali paspringti. Į ligoninę žmogų galima gabenti tik priepuoliui pasibaigus.

 

Įdomu

 
  • Lietuvos tyrimų duomenimis, net 65 % vairuotojų, neturinčių 20 m. vairavimo stažo, geba suteikti pirmąją pagalbą ištikus nelaimei. Tačiau tarp vyresnių nei 60 m. vairuotojų tik 18 % galėtų padėti ištikus nelaimei.
  • 42 % Amerikoje nelaimės ištiktų žmonių miršta, nes laiku nesuteikiama pirmoji pagalba.
  • Manoma, kad jei daugiau žmonių mokėtų teisingai ir laiku suteikti pirmąją pagalbą, Anglijoje kasmet išgyventų daugiau nei 150 000 žmonių.
  • 70 % miokardo infarkto ištiktų žmonių Amerikoje miršta dar nepasiekę ligoninės.
 

Specialistės komentaras

Renata Gajauskienė, gydytoja  anesteziologė-reanimatologė

 

Teikti pirmąją pagalbą ir taikyti pirminius gaivinimo veiksmus turėtų mokėti kiekvienas bendruomenės narys. Negrįžtamų pakitimų gali atsirasti jau po kelių minučių dėl deguonies stokos gyvybiškai svarbiuose organuose, o mirtis gali ištikti per 8–10 min. Egzistuoja ypač daug mitų apie mediciną. Esu girdėjusi, esą nuo bitės įgėlimo padeda tiesiai į širdį leidžiama adrenalino injekcija. Tai yra mitas, kaip ir nuomonė, kad peršalimo ligos lieknina ar vitaminas C stiprina imunitetą. Vitaminas C silpnina peršalimo simptomus, stiprina kraujagyslių sieneles, bet imuniteto neveikia. Žmonės neretai mano, kad nušalusias vietas reikia tepti šildomaisiais tepalais ar net trinti sniegu, ledu. To daryti negalima. Negalima ir nudegus plėšti nuo odos drabužių. Svarbu nudegimų vietas vėsinti šaltu vandeniu ne trumpiau nei 30 min. ir, esant reikalui, kreiptis pagalbos į medikus. Apsinuodijus rūgštimi negalima skatinti vėmimo. Paspringus kūdikiui negalima jo purtyti už kojų žemyn galva, nes gali išsilieti kraujas į smegenis. Tai vienos dažniausių žmonių daromų klaidų. Ištikus nelaimei svarbu mokėti tinkamai teikti pirmąją pagalbą tol, kol atvyks medikai. Mūsų sveikata – mūsų pačių rankose, tačiau tam, kad žmogus eitų teisinga kryptimi, patariu bendradarbiauti su medikais ir pasitikėti jais.