Vieni žmonės tamsoje jaučiasi nejaukiai, kiti jos paniškai bijo. Visgi tamsa gali kelti ne tik neigiamas emocijas. Organizmas tamsoje atsipalaiduoja, geriau pailsi, o netradicinė medicina netgi siūlo išbandyti tamsos terapiją kaip gydymo nuo įvairių psichologinių ligų būdą.

 

tamsos terapija

Kada taikoma?

 

Dažniausiai tamsos terapija taikoma kenčiantiesiems nuo maniakinės depresijos. Turinčiuosius šį sutrikimą vargina nuotaikų kaita, pasikartojantys manijos ir depresijos priepuoliai. Manijos būsenoje žmogus yra laimingas ir linkęs bendrauti. Depresijos būsenoje užsisklendžia savyje, atsiskiria nuo visuomenės, praranda apetitą, visko bijo… Tamsos terapija padeda lengviau ištverti kritinį laikotarpį. Šis netradicinis gydymo būdas taikomas ir kenčiantiesiems nuo nemigos, įtampos bei nuovargio.

 

Kaip veikia?

 

Tamsos terapija – tai eksperimentinis gydymas, kurio metu pacientas kurį laiką būna tamsoje. Tai gali trukti nuo 6 iki 16 valandų, priklausomai nuo ligonio būklės. Kartu su tamsos terapija taikomas griežtas miego režimas. Pacientas turi kasdien eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu. Tamsos terapijos esmė – manipuliavimas žmogaus biologiniu laikrodžiu, turinčiu įtakos hormonų pusiausvyrai ir nervų sistemai. Taigi ši terapija atkuria sutrikusį biologinį laikrodį ir grąžina žmogų į normalų gyvenimą.

 

Gyvenimo rimto nepaisymas išderina organizmą ir sukelia lėtinį nuovargį. Pastarasis turi įtakos ne tik žmogaus nuotaikai ir darbingumui, bet ir sveikatos būklei. Deramai nepailsėję aliname savo organizmą, tampame irzlūs, negebame susikaupti ir tinkamai atlikti darbų. O tai kelia stresą ir dar labiau sekina organizmą. Tada pakliūvame į užburtą ratą – neišsimiegame, tačiau negalime anksčiau užmigti, nes kankina stresas.

 

Sezonų sandūroje

 

Keičiantis metų laikams, organizmui tenka prisitaikyti prie pakitusio šviesos ir tamsos ciklo. Todėl jautresnius žmones neretai pradeda kamuoti nemiga arba nuolatinis mieguistumas.

 

Miego sutrikimai labai kenkia sveikatai. Nakties miego metu kankorėžinė liauka gamina hormoną melatoniną, kuris lėtina medžiagų apykaitą ir slopina skydliaukės veiklą. Šis hormonas veikia ir kaip antioksidantas – naikina laisvuosius radikalus. Sutrikus miegui, sutrinka ir melatonino gamyba, žmogų pradeda varginti įvairios ligos.

 

Tamsos terapija gali būti puiki išeitis, nes jos metu organizme taip pat išsiskiria hormonas melatoninas. Šis netradicinis gydymo būdas gali padėti išsivaduoti nuo depresijos.

 

Melatonino stygius būdingas ir senatvėje, kuomet sutrinka kankorėžinės liaukos veikla. Tad garbingo amžiaus žmonėms taip pat vertėtų išbandyti tamsos terapiją.

 

Šviesos terapija – dviguba nauda?

 

Dažnai tamsos terapija, siekiant didesnio poveikio, derinama su šviesos terapija. Pastaroji yra visiška tamsos terapijos priešingybė. Gydymui naudojamos tiek vienspalvės, tiek viso regimojo spektro šviesos. Šviesos terapija itin naudinga žiemą, kai labai trūksta natūralios dienos šviesos. Procesas labai paprastas – pacientas turi praleisti tam tikrą laiką gausiai apšviestoje patalpoje. Įrodyta, kad šviesos terapija suteikia energijos, padeda kovoti su nemiga ir išvengti depresijos. Taip pat šia terapija gydomos kai kurios onkologinės ligos, grybeliniai susirgimai, žaizdos, infekcijos, sąnarių skausmai.

 

Tačiau šviesos terapija gali turėti trumpalaikį šalutinį poveikį – sukelti galvos skausmus, regos sutrikimus.

 

Pasitelkti tamsą

 

Jeigu gyvenimo ritmas sutriko ir užmigti sekasi vis sunkiau, reikėtų pasitelkti tamsą. Organizmas daug lengviau pereina į poilsio režimą tamsioje aplinkoje. Tad einant miegoti reikia užsidėti specialius šviesai nepralaidžius akinius. Taip pat nederėtų užtraukti užuolaidų – ryte į kambarį pateks natūrali šviesa. Taip išmoksite susigyventi su gamtos ritmu. Jeigu stinga energijos, slegia prasta nuotaika, derėtų namie susikurti kuo šviesesnę aplinką. Atminkite – tamsa reikalinga tik miegant.

 

Įdomybės

 
  • Gydoma ne tik tamsos arba šviesos terapija, bet ir spalvomis – chromoterapija. Pastarasis gydymo būdas buvo žinomas dar senovės Kinijoje, Egipte ir Indijoje.
  • Skirtingos spalvos skirtingai veikia žmogų.
  • Atsipalaiduoti padeda mėlyna, žalia ir violetinė spalvos. Raudona suteikia energijos, geltona ir oranžinė spalvos padeda nugalėti depresiją.
  • Spalvos gydo ne tik psichologinius sutrikimus, bet ir lėtinį skausmą, vidaus organų ligas.