Būti sveikam – tai ne tik sveikai maitintis, būti fiziškai aktyviam, bet ir kiekvieną naktį gerai išsimiegoti. Nei dirbti, nei sportuoti ir net pramogauti nesinorės, jei trūks miego, būtino, kad kūnas ir protas galėtų atgauti jėgas. Nereikia būti genijumi, kad tai būtų aišku. Tie, kurie vartoti nuo vieno šono ant kito, negalėdami išmokti, neretai pradeda domėtis įvairiais vaistais ir papildais nuo nemigos ir miego sutrikimų. Vienas iš populiariausių vaistų nemigai gydyti – melotonino preparatai. Tačiau ar jie tikrai yra naudingi ir saugūs vartoti?

 

miegas

Kas yra melatoninas? Tai hormonas, kurį gamina kankorėžinė liauka, daugiausiai naktį. Jis skatina mieguistumą ir padeda greičiau užmigti. Gydytojai šias natūralias organizmo išskiriamas medžiagas kartais vaizdingai vadina „tamsos hormonu“, nes jo koncentracija kraujyje pradeda didėti, kai nusileidžia saulė ir sumažėja šviesos intensyvumas. Melatoninas atsakingas už kūno biologinio laikrodžio veikimą ir reguliavimą. Šių 2015 metų kovo 29-ąją laikrodžių rodykles Lietuvos gyventojai vėl persuks viena valandą į priekį. Prasidės vadinamasis vasaros laikas. Pirmąją savaitę jis šiek tiek  sutrikdys natūralų organizmo paros ritmą, dėl to kai kurie žmonės gali tapti pernelyg mieguisti dieną ir žvalūs naktį. Melatonino gamyba kankorėžinėje liaukoje taip pat laikinai sutriks.

 

Smegenyse esanti kankorėžinė liauka gamina melatoniną iš aminorūgščių, gaunamų su maistu. Tačiau tai nereiškia, kad aminorūgščių turtingas maistas padeda užmigti. Tam, kad pradėtų gamintis melatoninas pirmiausiai maistą reikia suvirškinti, o tai – gana ilgas procesas. Kuo vėliau ir tamsiau, tuo daugiau šio hormono organizmas pradeda išskirti. Paprastai nuo 20 valandos melatonino lygis kraujyje pradeda kilti ir didėja maždaug iki 3 ryto. Hormono koncentracija pasiekia maksimumą, kai kūno temperatūra būna mažiausia. Paskui melotonino lygis pradeda kristi.

 

Ar nemigos problemas gali padėti išspręsti preparatų su melatoninu vartojimas? Gydytojai teigia, kad melotoninas iš tikrųjų gali sukelti miegą, bet negali užtikrinti kokybiško miego ir ilgos jo trukmės. Dėl šios priežasties sąlyginai nebrangų maisto papildą su dirbtiniu melatoninu renkasi nemažai žmonių. Melatonino papildai taip pat gali padėti žmonėms, kuriuos vargina nemiga, patekus į kitą laiko zoną arba tiems, kurie dirba pamainomis. Nereikia tikėtis, kad melatoninas išspręs visas problemas, lyg burtų lazdele pamojus. Neverta tikėtis, kad išgėrus lašų su dirbtiniu melatoninu, bus galima išmiegoti visą naktį ir atsikelti rytą žvaliems ir energingiems.

 

Įdomu, kad daugelyje maisto papildų melotonino būna daugiau nei rekomenduoja gydytojai – nuo 3 iki 10 mg. Iš tiesų organizmui užtektų 0,5 mg hormono. Teigiama, kad melotonino perdozuoti neįmanoma, bet iš tikrųjų nėra atlikta tyrimų apie šalutinį melotonino poveikį. Kai kurių mokslininkų nuomone, yra nedidelė tikimybė, kad melatonino vartojimas gali sumažinti kūno receptorių jautrumą. Tai reiškia, kad ilgainiui organizmas tiesiog nebemokės užmigti, jei gaus mažesnę melatonino dozę. Kiekvieną kartą reikės vis daugiau šio hormono. Kita vertus, jei organizmas gerai toleruoja šį maisto papildą, nėra jokio reikalo nutraukti vartojimą. Jis nesukels jokių didelių sveikatos pokyčių ir problemų.

 

Šiais laikais reklamos būna labai įtaigios, tačiau jomis pasitikėti aklai neverta. Prieš vartojant bet kokius maisto papildus ir vaistus, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Labai dažnai nemigos sutrikimų galima išvengti tiesiog vengiant ryškaus apšvietimo, prieš miegą išjungiant iš elektros tinklo arba išnešant iš kambario telefonus, kompiuterius ir kitus prietaisus, kurie skleidžia mėlyną švieselę. Be to, gydytojai parinks tinkamiausią melotonino dozę, atsižvelgiant į konkretų žmogaus organizmą. Jeigu vartojant melatonino papildus pasireiškia bet kokie šalutiniai poveikiai, taip pat reikia kreiptis į gydytojus. Tik bendradarbiaujant įmanoma rasti geriausią sprendimą.