Kai žiemą spaudžia šaltukas ir daugelis nekantriai laukia pavasario, sveikos gyvensenos entuziastai šypsodamiesi lenda į ledo šaltumo vandens telkinius. Daugybė žmonių šiuos drąsuolius pavadina bepročiais ar ligų ieškotojais, tačiau Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė paneigs visus mitus ir skleidžiamus gandus.

 

 

vil09

Maudytis žiemą lediniame vandenyje daugeliui atrodo ekstremalu… Kokio pasirengimo reikia maudynėms? Kaip grūdintis?

 

Specialaus pasirengimo ar grūdinimosi visiškai nereikia, svarbiausia tvirtas psichologinis nusiteikimas ir bendraminčių kompanija.

 

Daugelį tokių neįprastų maudynių neišbando baimindamiesi nušalti, susirgti… Ar tos baimės pagrįstos? 

 

Žmonės bijo daug dalykų – ne tik šalto vandens, bet ir blogo viršininko, vagysčių, nelaimių ir t.t. Manau, kad žmonės, kurie išdrįsta maudytis šaltame vandenyje, atsikrato ne tik šalto vandens, bet ir kitų baimių. Jie gali lengviau ir drąsiau priimti sprendimus, yra aktyvesni, atviresni pokyčiams.

 

Ar drąsuoliams negresia ir peršalimas?

 

Ne, tai patvirtinti galima netgi remiantis gyvenimiškais pavyzdžiais: kai įlūžta ledas ir atsiduriama lediniame vandenyje, rimtomis ligomis susergama labai retai, nebent tokioje padėtyje išbūnama ilgą laiką. O jeigu į vandenį įbrendama šešioms sekundėms prieš tai apšilus, o po maudynių šiltai apsirengiama, tai jokio peršalimo būti negali. Atvirkščiai: organizmui sukeliamas stresas, imuninė sistema pradeda aktyviau kovoti su virusais ir bacilomis. Jeigu organizme jau yra koks nors uždegimas, bet žmogus to dar nejaučia, po šalto vandens sukelto streso sveikatos būklė gali pagėrėti. Pavyzdžių, septynių dienų sveikos gyvensenos programos metu pradingsta uždegimai, radikulitas, angina, sloga, mažėja kraujospūdis, žmonės tampa laimingesniais, žvalesniais, energingesniais. Tačiau jokiu būdu nereikia maudytis lediniame vandenyje kiekvieną dieną, užtenka 2-3 kartų per metus, maudynės turi trukti labai trumpai, keletą sekundžių.

 

 

Kalbama, kad ledines maudynes mėgstantys sveikuoliai senatvėje turi sveikatos problemų, susijusių su šlapimo pūslės veikla. Iš to, ką kalbate, viskas atrodo priešingai…

 

Šlapimo pūslės uždegimas gali būti dėl pačių įvairiausių priežasčių ir greičiausiai ne dėl maudynių.Apskritai naivu tikėtis, kad sveikai gyvenantis žmogus niekada nesirgs jokiomis ligomis. Netgi jauni žmonės kartais suserga: suskausta galvą, prireikia gydyti dantis ir pan. Svarbu tai, kad sveikai gyvenantis žmogus pasveiks greičiau. Be to, sveikuolių nevargina kraujospūdžio problemos, migrena, diabetas. Beje,Dainius Kepenis jau 25-erius metus mažiausiai 10 dienų per mėnesį lenda į lenda į ledinį vandenį, tačiau yra sveikas kaip ridikas.

 

 

Ir vis dėlto, ar galima išskirti tam tikrus negalavimus bei ligas, kuriomis sergant maudynių geriau atsisakyti?

 

Manau, kad nėra tokios ligos, kuri neleistų žmogui grūdintis. Nebūtina iš karto lįsti į eketę, galima pradėti nuo šalto dušo procedūrų. Pavyzdžiui, aš pati peršalusi visada išsimaudau po šaltu vandeniu, kad imuninė sistema suaktyvėtų ir padėtų organizmui kovoti. Svarbu suprasti, kad grūdinimasis yra tik vienas iš keleto sveikos gyvensenos elementų: jeigu žmogus vartoja alkoholį, rūko,nereguliariai ir nevisavertiškai maitinasi, nuolat sunkiai dirba ir nepailsi, tai vien grūdinimasis naudos neduos, priešingai – gali netgi pakenkti.

 

Žiemos maudynėms pasiryžta netgi pradinėse klasėse besimokantys vaikai. Manoma, kad augantis organizmas labai jautrus, tad ar vaikams maudynės nėra pavojingesnės negu suaugusiesiems?

 

Mūsų vaikai maudosi ir jokių problemų nėra. Kiek pastebėjau, taip kalba tie, kurie niekada patys nesimaudė, nemaudė savo vaikų arba kažkada, įlūžus ledui, buvo patekę į šaltą vandenį ir dabar nepagrįstai baiminasi.

 

„Palangos ruonių“ maudynės vyksta jau daugelį metų. Ar šios šventės populiarumas auga?

 

Man, atrodo, kad „ruonių“ išlieka tiek pat, o štai žiūrovų skaičius auga (juokiasi). Paskutinius dvejus metus šventės metu Palangojebuvo apie 10-15 tūkst. žiūrovų ir apie 200 besimaudančiųjų. Kažkada buvo pasiektas rekordas – virš 1600 besimaudančiųjų, tačiau tąkart reikėjo labai daug pastangų, kad susirinktų tiek daug žmonių. Ši šventė smagi tiek mums, tiek žiūrovams, pasitaiko, kad kai kurie visiškai netikėtai prisijungia prie besimaudančiųjų.

 

Beje, 2014-ųjų sausio 1-ąją, 15 val. rengiame maudynes visoje Lietuvoje. Kviečiame visus prisijungti. Kas propaguoja sveiką gyvenimo būdą, gali išsimaudyti savo vietovėje vieni, su draugais, šeima ar didesniu būreliu žmonių.

 

Kaip galėtumėte padrąsinti žmones išbandyti tokias maudynes?

 

Įprastai nieko nemotyvuojame ir neįkalbinėjame, pats žmogus turi pajausti norą. Dažnas, sveikatingumo mokykloje pamatęs kitus besimaudančius ir visiškai sveikus po dvejų trejų maudynių, išdrįsta prie jų prisijungti. Dingsta nedrąsumas, skeptiškas nusiteikimas, įvairūs stereotipai, nes išsimaudęs pamato, kad nieko blogo neatsitiko. Kol žmogus to pats nepatiria, pasakojimais jis nepatikės. Geriausia maudytis kartu su bendraminčiais, kurių susirasite įvairiuose miestuose įsikūrusiuose klubuose, o galima vieną kartą tiesiog nueiti pasižiūrėti į besimaudančius, gal iš karto kils noras prisijungti.

 

 

 

Irmina Žukauskaitė