Energetiniai gėrimai rinkoje atsirado prieš maždaug šimtą metų ir iš pradžių buvo parduodami tik medicininiais tikslais. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais šis produktas išpopuliarėjo ir tapo kone neatsiejama šiuolaikinio žmogaus gyvenimo dalimi. Ir nors daugelis šneka apie tokių gėrimų pavojus, jų atsisakyti visi neskuba.

 

Energijos antplūdį suteikiantys gėrimai nuo pirmųjų dienų vadinami skambiais, įspėjančiais apie pavojų pavadinimas: „Monster“ (angl. monstras), „Rockstar“ (angl. roko žvaigždė), „Cocaine“ (angl. kokainas). Iš pradžių manyta, kad energetiniai gėrimai suteikia momentinės energijos, tačiau šalutinių poveikių beveik neturi. Tačiau suvartojimui didėjant, žiniasklaidoje pasirodė pirmieji pranešimai apie mirtis, kurias sukėlė nesaikingas energetinių gėrimų naudojimas.

 

Energetiniuose gėrimuose gausu taurino – amino rūgšties, natūraliai randamos žmogaus organizme ir reikalingos įvairioms kūno organų funkcijoms. Tačiau jo perteklius gali sukelti inkstų pažeidimus.

 

Energetinio gėrimo porcijoje yra apie 500 mg kofeino (maždaug penkis kartus daugiau nei 150 ml puodelyje įprastos kavos). Kofeinas – stipri medžiaga, kuri sukelia įvairių šalutinių poveikių: drebulį, nervingumą, pykinimą, nemigą. Perdozavus gali kilti širdies ritmo sutrikimų, priepuolių, gresia dehidratacija. Kofeinu praturtinti gėrimai kelia pavojų nėščių moterų, vaikų ir jautrių kofeinui žmonių sveikatai. Kita vertus, saikingas energetinių gėrimų vartojimas, nors juose be tuščių kalorijų ir kofeino daugiau nieko nėra, dažniausiai yra nekenksmingas.

 

Be sveikatai pavojingo kofeino ir taurino, energetiniuose gėrimuose yra labai daug cukraus. Vartojant per daug šio produkto gali pakilti cukraus lygis kraujyje, sutrikti kasos ir inkstų veikla. Cukraus perteklius gali lemti skysčių susilaikymą organizme.

 

Taip pat aktyvių žmonių mėgstamuose gėrimuose daug sveikatai nenaudingų kvapiklių, dažiklių, konservantų.

 

JAV 2010 metais atlikta apklausa atskleidė, kad studentai reguliariai gerdavę energetinius gėrimus, buvo labiau linkę į alkoholizmą. Tačiau gali būti, kad alkoholio vartojimas skatina energetinių gėrimų vartojimą. Teigiama, kad šis produktas padeda išvengti pagirių ar daugiau išgerti.