Daugelis mano, kad dirbant įprastą darbą biure, nėra lengva maitintis sveikai. Ar sveika kasdien pietauti kavinėse, o gal geriau atsinešti savo maisto? Ką rinktis užkandžiams, norint išsaugoti sveikatą ir gražią figūrą?

 

workplace-828692_1920

Į visus šiuos klausimus atsako gydytoja-dietologė L. Romeraitė-Kuklierienė, projekto „Sultys ir glotnučiai – SMART formos vitaminai“ ekspertė.

 

Kokį maistą lengva ir patogu neštis į darbą (pietus, užkandžius)? Ar sultys ir glotnučiai gali būti sveiku užkandžiu?

 

Pietums, bene patogiausia neštis įvairius troškinius, nes juos lengva pašildyti ir užtenka vieno indo – nereikia atskirai neštis mėsos ar žuvies, daržovių ir garnyro (virtų bulvių ar kruopų). Toks derinys, beje, yra subalansuotų pietų pavyzdys. Jei galimybės pasišildyti nėra, galime iš namų neštis salotų su sūriu, paukštiena ar kitais baltyminiais produktais (kiaušiniai, žuvis, liesa mėsa, ankštinės daržovės) bei riekele kokybiškos bemielės pilno grūdo ruginės duonos. Užkandžiams patogiausia neštis vaisius. Verta prisiminti, kad vieną užkandį galime pakeisti pakeliu vaisių, daržovių glotnučiu ar stikline 100 proc. sulčių, kurie yra maistingų užkandžių variantas.

 

Ką patartumėte žmonėms, norintiems darbe valgyti sveikiau? Kokių klaidų vengti?

 

Pagrindinis ir daugeliui neįprastas dalykas yra kitos dienos valgiaraščio planavimas. Tai garantuoja, kad kitą dieną valgysime subalansuotai, sveikai, reguliariai ir, žinoma, nekils noras persivalgyti ar užkandžiauti daug cukraus, druskos turinčiu ir riebiu maistu.

 

Rekomenduoju visiems planuoti valgiaraštį pirmiausia sudarant reikalingų produktų sąrašą, apgalvojant, kokių produktų reikės pusryčiams, pietums, vakarienei bei dviems užkandžiams tarp pagrindinių valgių; visa tai susidėti iš vakaro į patogius indus ar dėžutes, kad galėtumėte neštis į darbą. Netgi pusryčius galima pasiruošti iš vakaro. Pavyzdžiui, termose ar puode su sandariu dangčiu užpilti kruopas verdančiu vandeniu, taip ryte turėsite sveiką, šiltą kruopų košę, kurią gydytojai dietologai rekomenduoja rinktis rytais kuo dažniau. Jei prie košės pridėsite stiklinę sulčių, turėsite sveikus ir pilnaverčius pusryčius. Biuruose dirbantys darbuotojai dažniausiai turi sąlygas pasišildyti iš namų atsineštą maistą ir tai, be abejonės, yra geriausias būdas valgyti sveikai bei reguliuoti svorį.

 

Kavinių, viešojo maitinimo įstaigų maistas dažniausiai ne tik žymiai riebesnis, bet ir gardinamas įvairiais prieskonių mišiniais su cheminiais priedais, iš kurių populiariausias, o ir kenksmingas sveikatai, yra mononatrio glutamatas. Tai skonio ir aromato stipriklis, žymimas E621, kuris sukelia ne tik alergines reakcijas, virškinimo sistemos sutrikimus, bet ir skatina persivalgyti, nes užblokuoja sotumo centrą smegenyse.

   

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja per dieną suvartoti apie 400 g daržovių ir vaisių. Daugeliui tai atrodo labai didelis kiekis. Pateikite pavyzdį, ką valgant galima suvartoti tokį kiekį vaisių ir daržovių. Ar dalį šio kiekio gali sudaryti sultys ar glotnučiai?

 

Tai tikrai nedidelis kiekis. Pavyzdžiui, jei abiems užkandžiams suvalgysime po 1 vidutinio dydžio obuolį, bus 300 g, o vienas pomidoras ar 2 trumpi agurkėliai tai dar 150 g daržovių. Noriu atkreipti dėmesį, kad per dieną suvalgomų daržovių kiekis turėtų būti didesnis nei vaisių, tai atsispindi ir sveikos mitybos piramidėje. Remiantis naujausiomis rekomendacijomis, reikėtų per dieną suvalgyti daugiau nei 400 g daržovių ir iki 300 g vaisių. Taigi, jei pagrindinių valgių metu valgysite daržovių, o užkandžiams rinksitės vaisius, šis kiekis tikrai netaps iššūkiu. Beje, viena iš penkių daržovių ir vaisių porcijų gali būti pakelis glotnučio ar stiklinė 100 proc. sulčių, kurie padės paįvairinti valgiaraštį. Dažnai, ypač vaikams ar senyvo amžiaus žmonėms, tai padeda suvalgyti rekomenduojamą kiekį daržovių ir vaisių.

 

Ar sultys ir glotnučiai gali prilygti neapdorotiems vaisiams ir daržovėms?

 

Tai tikrai gera alternatyva, jei gaminama šviežiai – ypač glotnučiai. Glotnučiuose lieka ne tik didžioji dalis vitaminų, bet ir visas kiekis vaisių ar daržovių, iš kurių gaminami, skaidulų. Beje, skirtingai nei dauguma įpratę manyti, pirkdami 100 proc. sultis ar glotnučius, galite būti tikri, kad juose nėra pridėtinio cukraus ar konservantų. Tai tikrai puikus pasirinkimas, siekiant suvartoti rekomenduojamas 5 vaisių ir daržovių porcijas per dieną.

 

###

 

Kampanijos „Sultys ir glotnučiai – vitaminai patogioje formoje“ finansavimas remiamas Europos Sąjungos ir Lenkijos Respublikos bei Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo fondo ir KUPS narių lėšomis.

 

Daugiau informacijos apie smart vitaminus, taip pat patarimus, kaip vaikų mitybą papildyti vaisiais ir daržovėmis, rasite adresu visit www.sultysirglotnuciai.eu ir Facebook profilyje www.facebook.com/Būk-SMART

 

Nacionalinė sulčių gamintojų sąjunga (KUPS) yra ne pelno siekianti organizacija, apimanti sulčių, nektarų ir gėrimų gamintojus. Nuo 1993 m. sąjunga imasi įvairių iniciatyvų, siekdama tinkamai atstovauti pramonės plėtrą. Sąjunga bendradarbiauja su šalies ir užsienio mokslo institucijomis, laboratorijomis, pramonės organizacijomis, įrenginių ir pakuočių gamintojais. Organizacija taip pat dirba vartotojų labui, siekdama, kad vartotojus pasiektų tik aukštos kokybės produktai. Todėl 2002 m. buvo įkurta „Savanoriška sulčių ir nektarų kontrolės sistema“.

 

Be to, KUPS užsiima reklamine ir švietėjiška veikla, kuria skatina sveikos mitybos įpročius, įskaitant ir penkių daržovių bei vaisių porcijų, kurių vieną gali pakeisti stiklinė sulčių, idėją.

 

Daugiau informacijos apie KUPS rasite adresu www.kups.org.pl