Pastaruoju metu etiketo žinovai pataria, prieš skambinant telefonu pašnekovui, pirmiausiai parašyti žinutę ir gauti sutikimą kalbėtis žodžiu. Introvertams tokios naujos taisyklės labai patinka, bet visiems kitiems kelia daug problemų. Štai keletas patarimų, kaip bendrauti su žmonėmis, kurie vietoj triukšmingų vakarėlių, renkasi ramius šeimos vakarus.

 

introvertai

Svarbiausios taisyklės, kaip bendrauti su introvertais:

 
  • Nepainioti jų su kukliais asmenimis. Nemanykite, kad, jei žmogus staiga pradeda žiūrėti į sienas, paveikslus, lubas, vaizdą už lango, nuobodžiauja, ar yra labai kuklus ir nedrąsus, ir nepradėkite jo žūtbūt linksminti. Iš tikrųjų introvertai yra labai atviri, linksmi ir draugiški, tik jiems retsykiais reikia „pakrauti baterijas“, kad vėl galėtų normaliai bendrauti su visuomene. Tad, jei draugas introvertas atrodo labai nuobodžiaujantis, tiesiog palikite jį vieną kuriam laikui. Tik be nereikalingų žodžių, nes taip niekas neveiks.
 
  • Neversti bendrauti su daugiau žmonių. Ekstravertai, kuriems bendrauti yra gyvybiškai svarbu, nes kitaip jie netektų gyvenimo džiaugsmo ir nuobodžiautų, dažnai nesupranta, kad introvertams priešingai reikia dėl to paties tikslo būti tarp keturių sienų ir su niekuo nesimatyti. Jie neturėtų tokio introvertų elgesio modelio priimti asmeniškai: kai tik žmogus patenkins savo poreikį pabūti vienas, jis vėl bus labai patenkintas kitų žmonių kompanija.
 
  • Gerbti kitų ribas. Nedarykite spaudimo asmeniškai ir nedemonstruokite, kad žinote geriau, kaip reikėtų elgtis konkrečioje situacijoje. Nepamirškite: kas yra gerai jums, nebūtinai tinka ir kitam asmeniui. Todėl, jeigu pažįstamas introvertas leidžia jums suprasti, kad tam tikri dalykai jam yra nepriimtini, laikykite tai savaime suprantamu dalyku ir nereikalaukite elgtis taip, kaip jūs manote, esant teisingiausia.
 
  • Nespręsti pagal save. Kita klaida, kurią daro žmonės, bendraudami su introvertais, yra ta, kad jie linkę vertinti kitus pagal save ir daryti išvadas, kurios iš esmės nėra teisingos. Kitaip tariant, jeigu toks žmogus jums pasakė, kad nori padaryti pertrauką ir, pavyzdžiui, nekalbėti kelias dienas, nereikėtų prisigalvoti tokių dalykų, kad jūs tam žmogui neberūpite, jis rado kitą draugą ir santykiai su tuo žmogumi yra žlugę. Šiam žmogui tiesiog reikia laiko pamąstyti, pasverti pliusus ir minusus, nuspręsti, kaip elgtis toliau.
 
  • Neprotinti ir nemokyti. Nebandykite pakeisti introverto, dalydamiesi savo išmintimi ir nemėginkite jo paprotinti, kaip reikėtų iš tiesų elgtis. Greičiausiai tas žmogus puikiai jaučiasi gyvendamas savo ritmu ir kartais yra pasirengęs išeiti pasižmonėti ir pasilinksminti, nors po to jam ir prireiks pertraukos vienumoje. Jei vertinate santykius su šiuo žmogumi, jus turėsite eiti į kompromisus ir atsižvelgti į jo norus (ir galimybes).
 
  • Išmokti klausytis ir priimti. Svarbiausia nekalbėti be sustojimo, neleidžiant nė žodeliu įsiterpti introvertui, bet klausytis, ką jis nori pasakyti. Galbūt tada suprasite, kad jis bando užsiminti, kad šią akimirką jis jaučia diskomfortą ir norėtų pakeisti situaciją į ramesnę. Pabandykite priimti jo norus, neprimeskite savų. Pavyzdžiui, galima leisti introvertui išeiti anksčiau iš vakarėlio, jei jis pavargo nuo bendravimo ir toliau likti linksmintis vieniems.
 
  • Duoti laiko pagalvoti. Jeigu sunku nekalbėti be sustojimo, tada reikia duoti laiko introvertui pailsėti ir pasikrauti energijos. Nepriklausomai nuo to, kaip jis vertina jūsų santykius, introvertas tokiu atveju visada ieškos galimybių pabūti vienas su savimi. Dėlto neįsižeiskite ir nekelkite ultimatumų. Viskas, ką galite padaryti šioje situacijoje – tai kuriam laikui introvertą palikti vieną. Ir nesijaudinkite, jei introvertas kelioms dienoms dingsta iš jūsų regėjimo lauko. Kai tik jis jausis pasiruošęs tęsti bendravimą, jis leis jums tai žinoti.