Nenumaldomai artėja didžiausios metų šventės. Prekybininkai teigia, kad dabar perkamiausia prekė – kūčiukai. Net nedidelės kepyklėlės jų kasdien iškepa po keletą šimtų kilogramų. Lietuviai be prėskučių neįsivaizduoja šventinio stalo. Be to, mielai jų siunčia ir svetur gyvenantiems artimiesiems.

 

kuciukai

25 skirtingi pavadinimai

 

Etnologų teigimu, simbolinė kūčiukų prasmė siekia pagonybės laikus. Tuomet senoliai per žiemos saulėgrįžą aukodavo protėviams duonos kepaliuką. Vėliau šią tradiciją pakeitė šių mažų apvalių kvietinių miltų kepinių valgymas. XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje kūčiukai kepti duonkepėse arba molinėse keptuvėse, o dabar – skardose. Naktį jų visuomet buvo paliekama gerosioms dvasioms, aplankančioms namus.

 

Tiesa, įvairiais laikotarpiais ir skirtinguose šalies regionuose šis patiekalas keptas skirtingais būdais, skirtingų formų ir dydžių. Pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui Lietuvoje pradėtos kepti nedidelės bandelės su aguonomis. Suvalkijoje jos būdavo didesnės ir pailgos formos. Dzūkijoje keptas paplotis, kurį šeima prie stalo laužydavo ir mirkydavo į aguonpienį.

 

Įvairiuose šalies regionuose yra 25 šio patiekalo pavadinimai. Kūčiukai vadinti kleckučiais, prėskučiais, galkutėmis, kalėdukais, paršeliukais, šližikais ir t. t. Bendrinį kūčiukų pavadinimą šie kepiniai įgavo neseniai, ypač išpopuliarėjo šaliai atgavus nepriklausomybę.

 

Nauda sveikatai

 

Suteikia sotumo jausmą. Etnologų teigimu, kūčiukai nuo seno gaminami tik Kūčių dieną: paisant advento tradicijų, į juos nededama kiaušinių, grietinės, sviesto ir pieno. Tad pagrindinės šio gaminio sudedamosios dalys yra kvietiniai miltai, vanduo, aguonos, cukrus, mielės ir aliejus. Dažniausiai prėskučiai valgomi vieni arba užpilami aguonų pienu ar spanguolių kiseliumi. Jau nuo seno pastebėta aguonų nauda žmogaus sveikatai. 100 g šių sėklų yra 18 g (36 % rekomenduojamos paros normos) baltymų, 28 g (9 % rekomenduojamos paros normos) angliavandenių ir 41 g riebalų (64 % rekomenduojamos paros normos), tad jos ilgam laikui suteikia sotumo jausmą.

   

Stiprina širdį. 100 g aguonų yra 57 % rekomenduojamos paros normos tiamino, 21 % – folio rūgšties, 12 % – vitamino B6, 9 % – vitamino E. Šiose maistingose sėklose netrūksta ir kalcio (144 % rekomenduojamos paros normos), magnio bei fosforo (po 87 % rekomenduojamos paros normos), mangano (335 % rekomenduojamos paros normos). Mokslininkai teigia, kad aguonos normalizuoja kraujospūdį, gerina širdies veiklą, mažina skausmus, ypač migrenos, stiprina nervų sistemą.

 

Nesukelia alergijų. Dauguma pediatrų rekomenduoja gaminių su aguonomis duoti ne jaunesniems nei 2–3 m. vaikams, nes šiose sėklose yra opioidinių medžiagų. Tyrimai rodo, kad suvalgius 1–2 bandeles su aguonomis opioidinių medžiagų šlapime gali išlikti net 24 valandas.Mažiesiems ir turintiems jautrų skrandį patariama kačiukų valgyti su spanguolių kisieliumi, nes pastarasis mažiau nei aguonpienis apsunkina virškinimą. Tačiau kai kurie gastroenterologai tikina, kad dažniausiai didesnę žalą sveikatai daro ne aguonų pienas, o mieliniai kviečių miltų kepiniai. Mat mielės gali sukelti skrandžio refliuksą. Mielinių produktų patariama vartoti pavalgius. Paskui rekomenduojama išgerti šiek tiek arbatos.

 

Tradiciniai kūčiukai

 

100 g 270 kcal

6 porcijos

Ruošti 3,5 val.

   
  • 450 g miltų
  • 10 g mielių
  • 200 ml šilto vandens
  • 4 šaukštai cukraus
  • 2 šaukštai aguonų
  • 2 šaukštai aliejaus
  • Druskos pagal skonį
 

Gaminimas

 

Miltus persijoti ir šiek tiek pasūdyti. Mieles sumaišyti su 60 ml šilto vandens ir šaukštu cukraus. Leisti suputoti. Aguonas sumaišyti su likusiu cukrumi. Supilti likusį vandenį ir aliejų. Į skystą masę suberti miltus, sudėti mieles ir išminkyti tešlą. Uždengus laikyti šiltai apie 2 val. Iš tešlos formuoti ritinėlius, supjaustyti ir kepti apie 25 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 180 °Ctemperatūros, kol gražiai apskrus.

 

Specialistės komentaras

Gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė

 

Kūčiukai ir aguonpienis nėra vieninteliai patiekalai ant Kūčių stalo, tad norint nepakenkti sveikatai svarbu paisyti saiko. Visgi kūčiukų sudėtis tokia pati kaip ir duonos, tik jie patiekiami kitaip. Todėl saikingai jų valgant, nors ir kasdien, sveiko žmogaus organizmui neturėtų pakenkti. Besirūpinantiems sveika gyvensena rekomenduojama kūčiukų pasigaminti patiems. Tuomet galima pasirinkti organizmui naudingesnes jų sudedamąsias dalis. Kvietinius miltus galima keisti speltos miltais. Tai ypač aktualu, jeigu planuojama kūčiukais mėgautis keletą dienų ar savaitę. Svarbu nepamiršti, kad tai nėra saldus produktas, tad prėskučius patariama gardinti tik nedideliu kiekiu cukraus. Perkant kūčiukų parduotuvėje naudinga atkreipti dėmesį ne tik į jų sudėtį, bet ir į galiojimo laiką. Kuo jis ilgesnis, tuo didesnė tikimybė, kad juose bus konservuojančių medžiagų ar priedų. Kūčiukų nerekomenduojama laikyti šiltoje vietoje ir supakuotų polietileniniame maišelyje, nes gali pradėti pelyti.

 

Produktų su aguonomis mažesniais kiekiais turėtų vartoti vaikai ir vyresnio amžiaus žmonės, nes gausus jų kiekis (daugiau nei stiklinė aguonpienio ar kūčiukų) gali sutrikdyti virškinimo sistemos veiklą.

   
Spausdinti