Dviejų žmonių santykiai sunkiai įsivaizduojami be sekso. Visgi kartais dėl tam tikrų priežasčių tenka patirti lytinę abstinenciją. Jei ji trunka neilgai, didelių problemų nekyla, tačiau ilgiau susilaikyti gali būti žalinga abiejų lyčių atstovams.

 

susilaikymas

Seksualinis susilaikymas dėl religijos

 

Krikščionybėje lytiniai santykiai iki vedybų yra laikomi nuodėmingais, nes neatitinka žmogaus pašaukimo. Seksas negali būti skirtas vien tik pasitenkinimui ar malonumui, tai dviejų žmonių meilės ir pagarbos vienas kitam ženklas, neįsivaizduojamas be ištikimybės, atvirumo ir pasitikėjimu vienas kitu. Be to, susilaikymas iki vestuvių ugdo skaistumą ir prisideda prie santuokos tvirtumo. Lytinių santykių paskirtis – kurti gyvybę, meilę, bendrystę, tarpusavio santykį. Judaizme lytiškai santykiauti draudžiama pasninko metu ir dvylika kiekvieno mėnesio dienų, islame negalima mylėtis pasninko metu ir žmonai kraujuojant (mėnesinių metu, po gimdymo ir pan.), o budizme kuo žmogus mažiau mylisi, tuo labiau priartėja prie ramybės. Pasak budistų, sveiką kūną palaiko žmogus, kuris dirba, medituoja, valgo vegetarinį maistą ir atsisako seksualinių troškimų; be to, susilaikymas nuo lytinių santykių esą ilgina gyvenimą, nes saugo spermą. Kinų imperatoriai nuo senų laikų dažnai mėgaudavosi kūniškais malonumais, todėl gyvendavo trumpai. Liangų dinastijos imperatorius Vu gyveno ilgiau nei 80 m., nes neva per visą gyvenimą nedaug mylėjosi.

 

Seksas po vestuvių – geresni santykiai?

 

Psichologai įsitikinę, kad jei du žmonės bendru sutarimu nusprendžia susilaikyti nuo sekso iki vestuvių, jie tvirtina tarpusavio santykius, emocinį ryšį, stiprina charakterį. Neretai tiems, kurie iškart tenkina įsižiebusią aistrą (neretai net ir pirmą pažinties vakarą), mylėjimasis virsta mechaniniu veiksmu – jie tiesiog tenkina fiziologinį poreikį. Įdomų tyrimą atliko Brigham Young universiteto profesorius Deanas Busby. Jis internetu apklausė 2035 poras ir nustatė, kad tos poros, kurios lytinį gyvenimą pradėjo po vestuvių, savo santykius vertino geriau nei tos, kurios intymiai bendrauti pradėjo nesusituokusios. Poros, kurios lytinius santykius pradėjo po vestuvių, savo tarpusavio santykių stabilumą vertino 22 %, pasitenkinimą santykiais 20 %, sekso kokybę 15 %, tarpusavio bendravimą 12 % geriau nei tos, kurios pradėjo mylėtis nesusituokusios.

Visgi yra ir kita medalio pusė. Seksualiniai santykiai – svarbus dalykas dviejų žmonių gyvenime, tad iš anksto išsiaiškinti abiejų partnerių seksualinius poreikius tikrai nėra blogai. O kas, jei jie nesutampa ir net praėjus kuriam laikui nepavyksta jų suderinti? Tada partneriai pasitenkinimo gali bandyti ieškoti už santuokos ribų. Apklausų duomenimis, daugiau nei 40 % respondentų yra įsitikinę, kad seksą reikia išbandyti iki vestuvių vien tam, kad ateityje būtų išvengiama nesusipratimų. 28 % mano, kad nekaltybę reikia saugoti tam vieninteliam (-ei).

 

Susilaikymo nauda – sublimacija

   

Jeigu žmogus kurį laiką susilaiko nuo lytinių santykių, vėliau patiria sublimaciją – geba susikaupusią seksualinę energiją nukreipti kurdamas ką nors naujo, ieškodamas vertybių ir atrasdamas dvasinius klodus. Tuomet jis visas savo mintis ir energiją nukreipia į vieną tikslą ir atkakliai jo siekia: pradeda studijuoti, profesionaliai sportuoti, ką nors kurti, t. y. užsiima savirealizacija. Tai ypač naudinga, kai lytinis susilaikymas įvyksta dėl skyrybų su antrąja puse. Tuomet ne tik palengvėja gyvenimas be sekso, bet ir sumažėja išsiskyrimo skausmas. Visgi ir šiuo atveju, kad ir kaip veiksmingai nukreipiama seksualinė energija, susilaikyti nereikėtų pernelyg ilgai. Labai koncentruojantis į vieną dalyką gali būti nuolat jaučiamas nuovargis, silpnumas, varginti išsekimo pojūtis ar netgi atsirasti depresija.
Ramvydė Vitartaitė, psichologė

 

Kokios gali būti pagrindinės lytinio susilaikymo priežastys?

 

Lytinis susilaikymas – tai savanoriškas ar priverstinis lytinio gyvenimo nutraukimas tam tikram laikui. Priežasčių gali būti įvairių: nerandamas tinkamas partneris, bijoma užmegzti santykius su priešinga lytimi, moraliniai įsitikinimai, religija, vaikystės traumos ir pan. Priverstinai ar savanoriškai nusprendus susilaikyti nuo lytinių santykių, kai jau lytiškai santykiauta, iš pradžių būna sunku visiems, kurie nepatyrę traumų šioje srityje. Mintys apie lytinį aktą neduoda ramybės, tačiau laikui bėgant noras vis mažėja ir galų gale gali išvis pradingti, tačiau pradėjus vėl gyventi reguliarų lytinį gyvenimą jis atsinaujina. Kaip sunku susilaikyti, priklauso nuo žmogaus amžiaus, temperamento, libido stiprumo (seksualumo ir lytinio potraukio) ir kiek daug aplink pagundų.

 

Kuo susilaikymas gali būti žalingas žmogui?

 

Susilaikant nuo lytinių santykių lieka laisvos seksualinės energijos. Niekur nenaudojama ji kaupiasi ir gali turėti neigiamų psichologinių bei fiziologinių pasekmių. Žmogus tampa irzlus, priekabus, nepatenkintas gyvenimu. Jam gali vystytis neurozė, varginti depresyvi nuotaika. Jauni vyrai, patiriantys seksualinę abstinenciją, gali jaustis menkaverčiai, nevyriški, krenta pasitikėjimas savimi. Jiems sunkiau nei vyresnio amžiaus vyrams ištverti be lytinių santykių ir dėl aktyvesnės hormonų veiklos. Tačiau vyresniame amžiuje (40–50 m.) abstinencija gali sukelti impotenciją, sutrikdyti erekciją. Moterims seksualinis susilaikymas sukelia daugiau psichologinių pokyčių – jos tampa irzlios, nervingos, neurotiškos, priekabios, keičiasi jų charakteriai (dažniausiai ne į gera), gali tapti ypač emocionalios, įkyrios. Lytinis susilaikymas moteriai gali sukelti kraujo užsistovėjimą mažojo dubens organuose, vadinasi, sutrinka lytinių hormonų veiklos procesai. Moterys, kurios tik pradėjo lytinį gyvenimą, gali lengviau ištverti lytinį susilaikymą, nei seksualiai subrendusios. Tačiau seksualinę energiją lytinės abstinencijos metu galima sublimuoti – nukreipti kita linkme, pavyzdžiui, į sportą, meną, darbą su dvasinėmis ar materialiomis vertybėmis. Dažnai žmones patraukia kūryba ar visuomeninė veikla, tuomet psichologiniai sunkumai būna lengvesni arba jų iš viso nebūna. Tai padeda žmogui tobulėti, galbūt geriau pažinti save, tačiau jei susilaikoma labai ilgai, sutrinka fiziologija, nes, kaip žinoma, nenaudojami organai nyksta, tampa neveiksnūs. Tad visiškai atsisakyti sekso nepatartina. Svarbu stebėti savo organizmą, psichologinę būklę ir pagal ją vadovautis. Norint išvengti problemų, lytinius santykius galima pakeisti masturbacija.

 

 

Med. dr. Mindaugas Danilevičius, gydytojas urologas-seksologas

 

Ar lytinis susilaikymas naudingas?

 

Vienareikšmiškai lytinis susilaikymas daugiau žalingas, nei naudingas. Tik neilgai trunkantis galėtų paaštrinti poros jausmus ir seksualinį gyvenimą – kai kurį laiką (dėl kelionės, ligos ar pan.) intymiųjų santykių neturėjusi pora svajoja kuo greičiau pulti į meilės guolį. Štai tuomet lytinis aktas po pertraukos būna aistringesnis.

 

Iki pirmųjų lytinių santykių susilaikymas laikomas norma ir išgyvenamas lengviau nei patyrus sekso, nes organizmas dar nėra pripratęs prie reguliaraus lytinio gyvenimo.Lytinį gyvenimą jau gyvenantiems vyrams seksualinis susilaikymas gali sukelti erekcijos ir ejakuliacijos sutrikimų, priešlaikinę ejakuliaciją. Moterims nevisavertis seksualinis gyvenimas keičia charakterį, be to, didėja tikimybė susirgti depresija. Minėti sutrikimai jauniems žmonėms dažniausiai būna laikini, nes pradėjus reguliariai santykiauti problemos išsisprendžia savaime. Susilaikymas nuo sekso jauniems vaikinams rimtų sveikatos problemų dažniausiai nesukelia, bet gali turėti įtakos psichologijai. Vyro genuose užprogramuota apvaisinti kuo daugiau patelių, todėl ilgai nesimylėdamas vyras gali pasijusti nevisavertis. Paprastai psichologinių sunkumų kyla netikėtai įvykus skyryboms, nes iki tol nuolatinę partnerę turėjęs vyras staiga jos netenka.

 

Kitaip yra vyresniame amžiuje. Po ilgo susilaikymo sutrumpėja lytinio akto trukmė, gali būti kiek sunkiau lytiškai susijaudinti ir pasiekti orgazmą nei reguliariai mylintis. Lytinių santykių metu žmogaus organizme išsiskiria feromonų, jie didina žmogaus seksualumą ir troškimą mylėtis. Tad kuo daugiau pora mylisi, tuo labiau norisi tai daryti.

Dažni lytiniai santykiai moterims mažina krūties vėžio riziką. Lytiniai santykiai 2 kartus per savaitę mažina širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymo riziką abiejų lyčių atstovams.

 

Škotų tyrėjai nustatė, kad asmenims, susilaikantiems nuo lytinių santykių, sunkiau susidoroti su stresinėmis situacijomis, pvz., kalbėti prieš didelę auditoriją, negu tiems, kurie per dvi savaites bent kartą mylėjosi. Sekso metu smegenys išskiria cheminių medžiagų (hormonų oksitocino ir endorfinų), kurios padeda jaustis gerai. Šie hormonai padeda labiau atsipalaiduoti.

 

Pasaulyje atlikti keli tyrimai parodė, kad vidutinio amžiaus vyrams, kurie patirdavo orgazmą bent 2 kartus per mėnesį, būdavo net 50 % mažesnė tikimybė mirti.

 

Ar dėl ilgalaikio susilaikymo nuo lytinių santykių gali nukentėti lytiniai organai?

 

Moterims lytinių santykių metu mažėja makšties sausumas, didėja makšties sienelių elastingumas. Be to, seksas – tai šlapimo nelaikymo prevencinė priemonė, nes lytinio akto metu aktyviai dirba dubens raumenys, kurie ir atsakingi už šlapimo sulaikymą. Tačiau dėl lytinių santykių nebuvimo lytiniai organai nenukenčia.

 

Kuo reguliarūs lytiniai santykiai naudingi vyrams?

 

Vyrams, kurie mylisi bent 2–3 kartus per savaitę, sumažėja rizika sirgti prostatos ligomis. Sergantiems lėtiniu prostatitu rekomenduojama kuo dažniau mylėtis, nes įvykstant ejakuliacijai prostatos liauka išsivalo. Būtina paminėti, kad vyresniems nei 50 m. vyrams bent kartą per metus būtina ištirti PSA (prostatos specifinio antigeno) kiekį ir apsilankyti pas gydytoją urologą. PSA – tai prostatos vėžio žymuo, kuris nustatomas visiškai neskausmingai atliekant bendrą kraujo tyrimą. Jį turi žinoti kiekvienas vyras. Beje, tais atvejais, kai šeimoje jau yra sirgusių piktybine liga, būtina šį testą atlikti sulaukus 45 m.

 

Asta Ivaškevičiūtė, lektorė, reiki meistrė

 

Stipriosios lyties atstovas dėl nevaldomo seksualumo tampa kvailiu. Vyras tarsi veikia dviem režimais – intelekto ir emocijų. Moters protas funkcionuoja pasitelkdamas kartu emocijas ir intelektą, todėl jai sunku priimti sprendimus. O vyras koncentruojasi į vieną dalyką, priklausomai nuo to, kuo kliaujasi, – emocijomis ar protu. Kai stipriosios lyties atstovas kliaujasi protu, gali kelti sau aukštus tikslus, siekti jų, koncentruotis į išties svarbius dalykus, skirti gėrį nuo blogio, priimti teisingus sprendimus, tapti lyderiu ir t. t. Kai ima vadovautis emocijomis, pradeda elgtis kvailai, tampa gašlus, nesaikingai tenkina instinktus, praranda protą, atmintį, tampa tingus. Stipriosios lyties atstovui nieko nėra blogiau, negu ilgą laiką kliautis emocijomis.

 

Šiuolaikinės moterys dažnai nepasižymi stipriu vidiniu pasauliu, tačiau turi gražius kūnus. Graži išvaizda labai svarbi, tačiau be gražaus vidaus yra bevertė. Tokios dailiosios lyties atstovės negali paveikti vidinio vyrų pasaulio, pasiekti ir paliesti jų esmės, jos tiesiog šokiruoja juos savo išvaizda. Ir tuomet stipriosios lyties atstovai ima kliautis emocijomis, jiems sužadinamas geismas. Taip moterys pritraukia emocijomis besivadovaujančius vyrus, o paskui stebisi, kad suvilioja kvailius. Taip pat stebisi, kodėl kai tekėjo už vyro, jis buvo protingas, turėjo svajonių, siekė tikslų, o vėliau tapo tinginiu, kuris nori tik gulėti ant sofos ir žiūrėti televizorių. Moters menas – ne sužadinti vyrui geismą, o tarsi įjungti intelekto režimą.

 

 

Įdomu

 
  • Seksopatologai skiria dvi susilaikymo fazes: kankinamąją, kai geidžiama pasimylėti, ir ramiąją, kai libido pamažu gęsta ir jį susigrąžinti ne visada lengva.
  • Lytinis susilaikymas gali būti traktuojamas kaip kontracepcijos būdas, kurio metu vengiama lytinių santykių, pvz., moters ciklo viduryje, apie ovuliaciją, kai didžiausia rizika pastoti.
  • Mokslininkai pastebėjo, kad intelektas šiek tiek slopina seksualumą. Kuo labiau išsilavinę partneriai, tuo rečiau mylisi. Išsilavinusios moterys sunkiau prieinamos, joms reikia daugiau švelnumo, laiko susijaudinti, be to, tokių dailiosios lyties atstovių vyrai dažnai prisibijo.
  • Seksualumui įtaką daro klimatas. Kuo šiltesniame krašte žmonės gyvena, tuo būna seksualesni, nes kuo šilčiau, tuo organizme didesnis testosterono lygis.
  • Visame pasaulyje seksualiai aktyvūs suaugusieji teigia vidutiniškai pasimylintys 103 kartus per metus.
  • Tyrimų duomenimis, nerūkantys vyrai mylisi du kartus dažniau nei rūkantys.
  • Nustatyta, kad vidutinio intelekto moterys mylisi du kartus dažniau nei aukšto intelekto.
  • Mylintis organizme išsiskiria oksitocino. Šis hormonas vadinamas meilės hormonu, jis stiprina ryšį su partneriu ir skatina įsimylėti.
  • Skaičiuojama, kad sekso metu galima sudeginti 100–500 kcal, orgazmo metu –60–80 kcal, o kai kurios sekso pozos prilygsta treniruotei sporto salėje.
  • Nustatyta, kad dažniausiai santykiaujama per pirmuosius dvejus poros lytinio gyvenimo metus arba iki gimdymo.
  • Lytinį aktyvumą lemiantys biologiniai veiksniai: amžius, kūno sudėjimas, somatinė ir psichinė sveikata. Įtakos turi ir gyvenimo sąlygos bei partnerių suderinamumas.
  • Žemo seksualinio temperamentožmonėms seksas nėra pagrindinis dalykas gyvenime – jie gali lengvai susilaikyti nuo lytinių santykių ir mylėtis vos kartą per mėnesį. Tokie žmonės vertina seksą iš meilės ir dažniausiai per gyvenimą pakeičia vos kelis partnerius. Vidutinio seksualinio temperamento yradidžioji dalis žmonių. Jie mylisi 2–3 kartus per savaitę. Jaunystėje išbando nemažai seksualinių partnerių, o subrendę nurimsta ir apsistoja ties vienu. Aukšto seksualinio temperamento žmonės mėgsta viską išbandyti, jiems lytiniai santykiai būtini kone kasdien.