Daugelis žmonių galvoja, kad sušiai yra maistingas ir nekaloringas maistas, tačiau ar iš tiesų? Vieno tyrimo metu paaiškėjo, kad tie, kurie dažnai mėgaujasi šiais į dumblių lapą įvyniotais užkandžiais, rizikuoja susirgti širdies ligomis.

 

Mokslininkų grupė iš Rutgerso universiteto Jungtinėse Valstijose nustatė, kad valgyti pernelyg daug sušių yra pavojinga sveikatai, nes žuvyse, iš kurių gaminamas šis Tolimųjų Rytų patiekalas, kaupiasi gyvsidabris.

 

Įvairiose žuvyse kaupiasi metilo gyvsidabrio junginiai, kurie ilgainiui gali tapti širdies ligų, smegenų ir nervų sistemos vystymosi ir pažintinės funkcijos sutrikimų priežastimi. Be to, metilo gyvsidabris sumažina teigiamą omega 3 riebiųjų rūgščių poveikį organizmui.

 

Omega 3 riebiosios rūgštys mažina cholesterolio lygį, riziką susirgti kai kurių organų vėžiu, apsaugo nuo širdies ligų, aukšto kraujo spaudimo, širdies smūgio ir priešlaikinio gimdymo.

 

Atlikdami tyrimą mokslininkai apklausė 1200 žmonių apie žuvies produktų ir sušių suvartojimą. 92 procentai apklaustų amerikiečių per mėnesį valgydavo maždaug penkis patiekalus su žuvimi. 10 procentų žuvies valgytojų viršijo sveikatos ministerijos nepavojinga laikoma metilo gyvsidabrio normą.

 

Daugiausiai šio kenksmingo junginio aptikta Atlanto mėlynuosiuose tunuose. Unguriuose, krabuose, lašišoje bei rusvuosiuose dumbliuose metilo gyvsidabrio koncentracija buvo mažesnė.

 

Nėščioms moterims nerekomenduojama valgyti žuvies, kuriose daug gyvsidabrio, nes ši cheminė medžiaga gali pakenkti kūdikio vystymuisi. Taip pat reikėtų riboti tuno vartojimą.