Grožį lengva pastebėti, bet sunku apibūdinti. Nekyla abejonių, kad šiuolaikiniame pasaulyje patrauklumą lemia proporcijos, simetriški veido bruožai ir sveikas kūnas. Tačiau kiekvienoje šalyje tobula išvaizda suprantama skirtingai. Vieni vertina liekną liemenį ir įdegusį kūną, kiti žavisi blyškia oda bei apvaliu pilvuku. Ar grožį galima vertinti atsižvelgiant į kūno apimtis, odos, akių spalvas ir plaukų ilgį?

 

grozis

(Ne)gražu – kodėl?

 

Grožio samprata priklauso nuo daugelio veiksnių: geografinės padėties, kultūros, tradicijų ir požiūrio į moterį. Valstybėse, kuriose svarbiausia moterų misija – pagimdyti ir išmaitinti sveiką vaiką, gražiausiomis laikomos dailiosios lyties atstovės plačiais klubais ir didele krūtine. Ten, kur vyrauja skurdas ir nepriteklius, o didžioji visuomenės dalis badauja, patrauklios apkūnios bei stotingos moterys. Šalyse, kur dailiosios lyties atstovės neturi svaraus žodžio ir yra tik namų puošmena, idealiomis laikomos lieknos, didelės krūtinės ir juosmenį siekiančių plaukų savininkės. Ten, kur vyrauja vakarietiškos vertybės, grožio standartus formuoja ne tradicijos ar kultūrinis palikimas, o reklamos industrija arba žinomų žmonių pavyzdžiai.

 

Europiečių dailios išvaizdos suvokimas

 

2012 m. pasaulyje pasklido kalbos, kad gražiausios moterys gyvena Ukrainoje ir Švedijoje. Tyrimą vykdžiusi tarptautinė kelionių agentūra nustatė, kad šių šalių moterys labiausiai atitinka visus europietiško grožio standartus. Jos yra aukštos, iš prigimties lieknos, simetriškų veido bruožų, dažnai mėlynų akių ir šviesių plaukų gražuolės. Įrodyta, kad mėlynakės šviesiaplaukės laikomos grožio etalonu, kuriuo žavimasi 11 000 m. Šiandien mėlynakės blondinės laikomos seksualumo ir moteriškumo simboliu, tačiau senovėje tokios spalvos akys ir plaukai sieti su ilgaamžiškumu bei puikia sveikata. Be to, europietės pasižymi idealia juosmens ir klubų proporcija, kuri gaunama juosmens apimtį centimetrais padalijus iš klubų apimties. Nustatyta, kad tobulo kūno juosmens ir klubų proporcija atitinka 0,7 rodmenį. Moterys, galinčios tuo pasigirti, Europoje laikomos gražiausiomis.

 

Amerikietiškos grožybės

 

Amerikoje laikomasi dvejopos nuomonės. Šiaurės Amerikos grožio idealu vadinamos lėlės Barbės figūrą ir tarpą tarp šlaunų turinčios aukštos, didelių krūtų, itin liekno liemens, ilgų kojų, smulkių klubų, riesto užpakaliuko savininkės. Skamba gražiai, tačiau panašia figūra gali pasigirti tikrai nedaug moterų. Jeigu lėlė Barbė būtų tikra, jos ūgis siektų 175 cm, krūtinės apimtis būtų 87 cm, juosmens – 50 cm, klubų – 80 cm, o šlaunų – 40 cm. Beje, grožio standartai Šiaurės Amerikoje galioja net krūtų formai. Įrodyta, kad idealios moters krūtinė turi būti neprinokusio obuolio formos – stangri ir apvali. Amerikietiškus grožio standartus taip pat atitinka dailiosios lyties atstovės, turinčios simetriškus veido bruožus. Anot Toronto universitete dirbančių mokslininkų, jei veido plotis atitinka 100 %, tuomet atstumas nuo vienos akies centro iki kitos turi atitikti 46 %, o jei veido ilgis atitinka 100 %, atstumas nuo lūpų centro iki tarpuakio turi atitikti 36 %. Teigiama, kad tokiais simetriškais veido bruožais gali pasigirti JAV aktorė Jessica Alba. O štai Pietų Amerikos gyventojai žavisi moterimis, kurių figūra primena gitarą. Dailiosios lyties atstovės privalo turėti didelius klubus, apvalų užpakaliuką ir mažą krūtinę. Kol likęs pasaulis žavisi moterimis didelėmis krūtimis, Pietų Amerikos gyventojai teigia, kad tai ne tik negražu, bet ir per daug vulgaru.

 

Azijos idealas

 

Anksčiau patrauklia moterimi Azijos šalyse laikyta apvalių formų dama, tačiau vakarietiškos grožio tendencijos viską apvertė aukštyn kojomis. Kadaise Azijoje moterys putliais žandais laikytos gražuolėmis, tačiau dabar grožio standartus atitinka itin lieknos, blyškaus veido, ilgų ir tiesių plaukų savininkės. Nuo seno žinoma, kad balta, porcelianinė oda simbolizuoja aristokratišką prigimtį ir aukštą padėtį visuomenėje, o įdegusi azijiečiams asocijuojasi su valstiečiais, dirbančiais plantacijose. Šiuo metu šios mados vaikymasis pasiekė absurdišką ribą, nes azijietės netgi paplūdimyje dėvi nuo saulės spindulių apsaugančias medžiagines kaukes ir naudoja odą balinančius kremus. Beje, paradoksalu, tačiau azijiečiai itin vertina dideles ir išraiškingas akis. Norėdamos atitikti vyraujančias grožio tendencijas kinės ir japonės ryžtasi akių vokų operacijai, kai pašalinami ant akių užkritę viršutiniai vokai. Azijiečių teigimu, putlios lūpos – tai grožio, finansinės sėkmės simbolis ir šiltos asmenybės bruožas. O štai plonos lūpos siejasi su valdinga, sukta ir šalta moterimi, o tai nėra itin patrauklu. Graži azijietė privalo būti žemo ūgio, turėti liekną liemenį, itin nedideles pėdas ir plaštakas. Jeigu vyras yra aukšto ūgio, tai rodo, kad jis gali apginti ir rūpintis savo šeima.

 

Afrikos deivės

 

Kol Vakarų pasaulyje gražiomis moterimis laikomos tos, kurios dėvi XS–S dydžio drabužius, Afrikos gyventojai liekną figūrą laiko ligų ir skurdo ženklu. Idealu, jei moteris yra apkūni. Tokia figūra Afrikos šalyse siejama su patrauklumu ir puikia sveikata. Dauguma afrikiečių vartoja apetitą stimuliuojančius vaistus, mat jų siekis – didelė krūtinė, platūs klubai ir storos šlaunys. Tiesa, negalima teigti, kad visos afrikietės apkūnios. Šiuolaikinė jaunoji karta žengia koja kojon su vakarietiškomis mados tendencijomis. Visgi ir jos saugo savo kultūrinį palikimą – gražuolės afrikietės didžiuojasi plokščiais pilvukais, tačiau turi įspūdingo dydžio krūtines ir sėdmenis. Moters grožį taip pat atspindi ūgis ir odos spalva. Šiaurės Afrikos gyventojai tikina, kad kuo moteris aukštesnė ir tamsesnė, tuo ji geidžiamesnė.

 

2014 m. atliktas eksperimentas atskleidė, koks svoris būtų laikomas idealiu, jei moters ūgis siektų 165 cm.

 
Šalis Svoris (kg)
Ispanija 69,4
Kolumbija 66,7
Rumunija 66,2
Venesuela 65,8
Peru 64
Serbija 61,2
Egiptas 59,9
Sirija 58,5
Meksika 58,1
Filipinai 58,1
JAV 58,1
Argentina 57,6
Olandija 57,6
Didžioji Britanija 57,2
Ukraina 54,4
Italija 49
Kinija 46,3

 

Kas žavi egzotiškų šalių gyventojus?

 

Tai, kas gražu mums, gali būti nesuprantama kitų šalių gyventojams. Vakarietiškų madų besivaikanti visuomenė ant pjedestalo stato liekną, aukštą, rusvos odos moterį. O kokios išvaizdos savybės žavi egzotiškų šalių gyventojus?

 
  • Tailando Kayan genties supratimu, graži ir elegantiška moteris privalo turėti ilgą kaklą. 5 m. sulaukusioms genties mergaitėms ant kaklo uždedamas pirmas žiedas, kuris privalo kuo labiau pastarąjį ištempti. Bėgant metams uždedama vis daugiau žiedų. Suaugusios moterys dažnai nešioja dešimtis žiedų, sveriančių apie 10 kg.
 
  • Etiopijos karo genties moterys, siekdamos patikti vyrams, kūnus „puošia“ randais. Šie amžini ornamentai, kuriuos dailiosios lyties atstovės išsipjausto pačios, laikomi patrauklumo ir seksualumo simboliu. Merginų neatbaido nei skausmas, nei infekcijos, nei komplikacijos. Pietų Etiopijoje gyvenančios Mursi genties moterys laikomos gražios tik tuomet, jei turi ištampytas lūpas. Jas dailiosios lyties atstovės tampo specialiais diskais, kurių dydis panašus į įprastas lėkštes. Šis ritualas simbolizuoja seksualinę brandą ir nuostabų moters grožį.
 
  • Mauritanija. Kol šiuolaikinės pasaulio moterys yra apsėstos liekno kūno manijos ir stengiasi riboti maisto porcijas, Mauritanijoje laikomasi kitokių taisyklių. Čia vyrai pastebi tik apkūnias moteris. Todėl 5–7 m. sulaukusios mergaitės siunčiamos į specialias stovyklas, kur maitinamos riebiais patiekalais, o per dieną suvartoja net 15 000 kcal. Storos dailiosios lyties atstovės simbolizuoja aukštą vyro statusą. Be to, manoma, kad apkūnios moterys būna geresnės žmonos.
 
  • Iranas laikomas plastinių veido operacijų kraštu. Plastinės operacijos simbolizuoja turtus ir aukštą padėtį visuomenėje, o po operacijų naudojami specialūs pleistrai – grožį. Tad moterys juos dažnai laiko ilgiau, nei derėtų arba užsiklijuoja netgi tuomet, jeigu operacijos niekada nesidarė. Šioje šalyje populiariausia nosies plastinė operacija.
 
  • Kenijos gyventojai mano, kadideali moteris privalo turėti ištampytus ir skylėtus ausų spenelius. Tam, kad taptų gražios, šios šalies dailiosios lyties atstovės prasiduria ausis ir jas bando ištampyti akmenimis arba dramblių iltimis.
 
  • Naujoji Zelandija. Tatuiruotės šiuolaikiniame pasaulyje nėra naujiena, tačiau retai kada galima išvysti moterį tatuiruotomis lūpomis ir smakru. Naujosios Zelandijos gyventojai dailiosios lyties atstoves tatuiruotu veidu laiko vienomis gražiausių. Kuo piešinių ant kūno daugiau, tuo moterys atrodo patrauklesnės.
 
  • Indonezija. Manoma, kad išvaizdi dailiosios lyties atstovė privalo turėtibaltus, sveikus ir tiesius dantis. Tačiau vienos Indonezijos genties gyventojai su tuo nesutinka. Jie mano, kad gražios moters dantys turi būti aštrūs ir smailūs. Jaunoms merginoms, kurioms jau metas tekėti, didžiule savadarbe dilde šlifuojami dantys – tai skausminga ir žiauri procedūra, mat nenaudojamos jokios nuskausminamosios priemonės.
 

Naudingi patarimai

 
  • Žvilgantys australių plaukai. Žavingos australės puikiai žino, kaip atkreipti į save dėmesį. Stipraus vėjo ir kaitrios saulės nualintų plaukų būklę atkuria naudodamos įvairias namines priemones. Raudonplaukės australės naudoja natūralias spanguolių sultis. Pastarąsias reikia sumaišyti su plaukų kondicionieriumi, įtrinti plaukus, sušukuoti, palaikyti 5–15 min. ir išskalauti drungnu vandeniu. Brunetės skalauja plaukus stipria juoda kava. Ištrinktus plaukus reikia įtrinti šalta kava, palaikyti apie 20 min. ir išskalauti drungnu vandeniu. Blondinių plaukus galima atgaivinti ramunėlių arbatos ekstraktu. Reikia stipria atvėsusia arbata įtrinti švarius plaukus, palaikyti 5–10 min. ir išskalauti drungnu vandeniu. Beje, šviesiems plaukams tinka šampanas. 200 ml šilto vandens ir 200 ml šampano mišinys suteikia natūralaus blizgesio bei atkuria natūralią plaukų spalvą.
 
  • Glotni kiniečių oda. Žaliąją arbatą galima ne tik gerti, bet ir naudoti grožiui puoselėti. 100 g žaliosios arbatos miltelių užpilti 50 ml šaltos arbatos. Masė turi būti tiršta. Tuomet veidą ištepti gauta mase, palaikyti apie 10 min. ir nuplauti drungnu vandeniu. Prieš procedūrą kinės nusiplauna veidą taip pašalindamos per dieną ant odos susikaupusius nešvarumus.
 
  • Slaptas brazilių ginklas. Norėdamos atgaivinti spindulių nuvargintą odą, brazilės naudoja avižų košę. Reikia 500 g avižų užpilti karštu vandeniu, išmaišyti ir laikyti kambario temperatūroje, kol atvės. Tuomet supilti į vonią su vandeniu. Tada mėgautis vonios teikiamais malonumais, kol vanduo atvės. Taip ne tik atgaivinsite odą, bet ji taps glotni, skaisti ir švytinti.
 
  • Sveikai atrodanti afrikiečių oda ir plaukai. Vakarų Afrikos gyventojos neįsivaizduoja dienos be taukmedžių sviesto. Juo jos tepa savo šokoladinę odą, drėkina nusilpusius plaukus, naikina pleiskanas, stabdo plaukų slinkimą. Reikia ištrinktus plaukus ištepti taukmedžių sviestu, įvynioti į rankšluostį, palaikyti apie 20 min. ir išskalauti drungnu vandeniu. Taip plaukai ne tik kvepės bet ir žvilgės. Taukmedžių sviestas tinka bet kokio tipo odos priežiūrai. Kūno ir veido odą juo patariama tepti kas vakarą.
 
  • Stiprūs rumunių nagai. Rytų Europos moterys nagams stiprinti naudoja alyvuogių aliejų. Reikia kartą per savaitę pirštus pamirkyti 100 ml alyvuogių aliejaus ir kelių vitamino A lašų mišinyje. Tirpalas pamaitina nagus, saugo nuo sluoksniavimosi ir skilinėjimo.
 
  • Jamaikietiškas spuogų gydymas. Jamaikietės žino, kaip greitai ir lengvai atsikratyti atsiradusio spuogo. Reikia šaukštą kepimo miltelių sumaišyti su šaukštu vandens. Gautą masę užtepti ant spuogo, palaikyti apie 15 min. ir nuplauti drungnu vandeniu. Kepimo milteliai valo poras, šalina nešvarumus ir sugeria išsiskyrusius riebalus.
 

Įdomu

 
  • Harvardo universitete atlikto tyrimo duomenimis, tik 2 % skirtingų tautybių moterų laiko save gražiomis.
  • Statistinė moteris per gyvenimą makiažo priemonėms išleidžia 11 000 Eur.
  • Šviesiaplaukės turi daugiau plaukų nei brunetės, juodaplaukės ar raudonplaukės. Šviesiaplaukės turi 140 000, brunetės – 110 000, juodaplaukės – 108 000, raudonplaukės – 80 000 plaukų.
  • XX a. pradžioje moterys dėvėjo 34–36 dydžio batus, 1960 m. populiariausias buvo 37–38 dydis, o dabar statistinės moters kojos dydis siekia 38–40 dydį.
  • Dailiosios lyties atstovė per gyvenimą nepageidaujamiems plaukeliams šalinti išnaudoja skiria 58 dienas.
  • Statistinė moteris per gyvenimą dažymuisi skiria 330 val.
  • Makiažo specialisto paslaugomis naudojosi jau senovės egiptiečiai.
  • VIII a. japonių grožis priklausė nuo plaukų ilgio. Tos, kurių plaukai siekė liemenį, laikytos patraukliomis.
  • Įrodyta, kad kairė žmogaus veido pusė yra gražesnė.
  • 2005 m. atlikto tyrimo duomenys atskleidė, kad gražūs žmonės uždirba 5 % daugiau nei tie, kurie laikomi nepatraukliais.
  • Patrauklūs asmenys turi aukštesnį intelekto koeficientą.
 

Specialistės komentaras

 

Modelių agentūros „Modilina“ savininkė Jolanta Sadauskienė

 

Kokie, anot šiuolaikinės visuomenės, yra grožio standartai? Ar jie yra nevienodi skirtingose pasaulio šalyse?

 

Įtikti visai visuomenei – neįmanoma. Daugumai gali įtikti tik specialia kompiuterio programa patobulinta moteris. Tačiau bendri kanonai niekuomet nekinta. Priimta, kad graži mergina yra ta, kurios apimtys atitinka standartus, oda ir plaukai atrodo sveikai, o šypsena žavinga. Vis dėlto grožio supratimas įvairiose pasaulio šalyse skiriasi. Afrikos gyventojai žavisi dideliu užpakaliuku, o Lietuvoje turbūt gražiausiomis laikomos šviesiaplaukės didelėmis krūtimis. Statistiniam azijiečiui itin gražu balta oda. Azijiečiai itin greitai įdega, todėl tai, jų manymu, daro juos panašius į darbininkų klasės atstovus. Azijoje grožio etalonu laikomos apvalios ir didelės akys, tad dažnai azijietės darosi plastines vokų operacijas. Kartais jos laužo skruostikaulius tam, kad jų veidų bruožai pakistų ir būtų išraiškingi. Tačiau nėra prasmės bendrinti tokių abstrakčių sąvokų ir ieškoti vieno atsakymo. Kiekvienas individualiai suvokia, kas yra tobulumas.

 

Kaip keitėsi grožio samprata ir kas lemia jos kitimą?

 

Prieš 10–20 m. grožio idealu laikytos tobulos išvaizdos moterys. Tai buvo supermodelių era. Dabar grožio industrija labai išsiplėtė, o supratimas, kas yra idealu, pakito. Grožio sampratos raidai įtakos nedaro visuomenės nuomonė. Vyraujantys standartai priklauso nuo modelių atrankas organizuojančių vadovų ir populiarių manekenių, kurios atsiduria žiniasklaidos dėmesio centre.