Stipresnį ar silpnesnį galvos, raumenų, pilvo skausmą yra patyrę visi. Tačiau atskirti trumpalaikį, palyginus nereikšmingą skausmą nuo to, kuris negydomas gali turėti skaudžių pasekmių, nėra lengva. Kartais net nestiprus skausmas gali sukelti didelių sveikatos problemų. Toliau aprašomi 8 dažniausiai pasitaikantys skausmų tipai, kurių negalima ignoruoti. Jaučiant neaiškios kilmės skausmą, reikėtų pasitarti su gydytoju, kuris apžiūrės ir tiksliau įvertins sveikatos būklę.

 

"skausmai"

8 priežastys, sukeliančios skausmus, kurių negalima ignoruoti:

 
  • Staigus ir stiprus galvos skausmas. Vieną minutę viskas gerai, o kitą – atrodo, kad galva plyš pusiau. Skausmas tiesiog nepakenčiamas. Tokį skausmą gali sukelti plyšusi galvos smegenų aneurizma arba nusilpusi smegenų kraujagyslė, dėl kurios gali prasidėti kraujavimas smegenyse ir žmogus net mirti. Jaučiant tokio pobūdžio skausmą rekomenduojama nelaukti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją arba nuvykti tiesiai į ligoninę.
 
  • Skausmas blauzdų srityje. Sportuojantiems arba sunkiai fiziškai dirbantiems asmenims skausmas blauzdų srityse gali pasireikšti dėl raumenų skausmo, tačiau gali būti ir kitų priežasčių. Skausmas ir mėšlungis blauzdose gali būti giliųjų venų trombozės simptomas, kuris atsiranda, kai kraujo krešulys kojų giliosiose venose blokuoja kraują, grįžtantį į širdį. Nuo krešulių gali atsiskirti dalelių, kurios gali nukeliauti į plaučius ir sukelti skausmą krūtinės srityje, apsunkinti kvėpavimą ar net sukelti mirtį. Ypač reikėtų sunerimti, jei koja atrodo paraudusi, patinusi ir kaistanti. Ilgas sėdėjimas vienoje vietoje, pavyzdžiui, ilgų kelionių automobiliu arba lėktuvu metu, didina giliųjų venų trombozės riziką. Tokiu atveju reikėtų nepamiršti bent retkarčiais atsistoti ir padaryti kojų mankštelę.
 
  • Deginantis skausmas krūtinėje ir pilvo srityje. Tokio tipo skausmą gali sukelti rėmuo arba virškinimo sutrikimai. Tačiau jeigu skausmas kartojasi, nepraeina ir negerėja, vartojant nereceptinius vaistus nuo skausmo, vargina ir kiti simptomai (pavyzdžiui, krenta svoris arba atsiranda tamsių išmatų), gali būti, kad dėlto kalta opa. Pepsinės opos arba atviros žaizdos skrandžio gleivinėje arba viršutinėje žarnyno dalyje atsiranda, kai skrandžio rūgštys pradeda griaužti ir ardyti plonus virškinimo sistemos organų audinius. Jei opos negydomos, jos gali sukelti stiprų kraujavimą arba infekciją.
 
  • Rankų arba pečių skausmas, veržimas arba spaudimas, kuris atsiranda staigiai, gali įspėti apie gresiantį širdies priepuolį. Rankos skausmas turėtų kelti ypač didelį susirūpinimą, jeigu skausmas eina iš krūtinės į ranką, ypač į kairę. Kiti širdies priepuolio simptomai: prakaitavimas, krūtinės skausmas ir spaudimas, skausmas, apimantis žandikaulį ir ausį, nuovargis, dusulys, galvos svaigimas ir pykinimas. Pajutus šiuos simptomus, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus.
 
  • Apatinės pilvo srities skausmas dešiniame šone. Pilvo srities skausmą gali sukelti įvairios priežastys, iš kurių kai kurios gali kelti didesnį nerimą negu kitos. Neaiškios priežasties skausmas, kuris prasideda maždaug ties bamba ir palaipsniui stiprėja ir plinta į apatinę dešinio šono pusę, dažniausiai įspėja apie apendicitą – apendikso uždegimą. Skausmas gali stiprėti judant, gali pakilti temperatūra, dingti apetitas, gali kilti pykinimas arba vėmimas. Pasireiškus šiems simptomams reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus, kol apendicitas neplyšo. Moteris apatinės pilvo srities skausmas dešiniame šone gali kilti dėl kiaušidžių veiklos sutrikimų, cistų.
 
  • Kaklo skausmas. Kaklo skausmą dažniausiai sukelia raumenų įtampa ir stresas. Tačiau jeigu skausmą lydi tirpimas, dilgčiojimas, diegliai, silpnumas rankose ar plaštakose, tai kaklo skausmą galėjo sukelti užspaustas nervas ir reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Sustingęs kaklas, kurį sunku pajudinti, gali būti meningito simptomas – tai pavojinga smegenis dengiančių membranų infekcija.
 
  • Akių skausmas. Skausmas, tinimas ir regėjimo pokyčiai vienoje arba abejose akyse gali įspėti apie pavojingų akių ligų išsivystymą (akiduobės uždegimą arba ūminę glaukomą). Dėl akiduobių uždegimo gali patinti akių vokai ir skruostai, „išsprogti“ akys, pakilti temperatūra arba pradėti pykinti. Ūminės glaukomos atveju akies vidinėje dalyje padidėja spaudimas ir gali atsirasti regėjimo nervų pažeidimų. Sergant ūmine glaukoma akys gali parausti, išsausėti, gali būti jaučiamas stiprus akių skausmas, pablogėti arba pasikeisti regėjimas. Jeigu atsiranda bent keletas iš šių simptomų, reikėtų kreiptis į akių ligų gydytoją.
 
  • Viršutinės pilvo srities skausmas dešiniame šone arba skausmas po krūtinės ląsta gali įspėti apie tulžies pūslės veiklos sutrikimus.Skausmai, kurie atsiranda ir sustiprėja po valgio, ypač riebaus, gali būti susiję su tulžies akmenimis, kurie blokuoja tulžies pūslės latakus. Jeigu skausmas nepraeina ir sukelia pykinimą, vėmimą, aukštą temperatūrą, jis gali įspėti apie tulžies pūslės uždegimą (cholecistitą). Sergant gelta, kurią išduoda pageltusios akys ir oda, tokio tipo skausmas gali sukelti cholangitą, pažeidžiantį kepenų ir tulžies latakėlius. Abejais atvejais dažniausiai prireikia chirurginės operacijos.