Atrodo, kad iš visų skausmo gydymo metodų tik akupunktūrą lydi nuolatinė sėkmė. Akupunktūros nauda neabejojama, tačiau ją sunku paaiškinti. Gydytojams ir mokslininkams vis dar paslaptis, kodėl į tam tikrus odos taškus įsmeigtos adatėlės stebuklingai malšina skausmą.

 

Išradėjai – kinai

Ilgai manyta, kad vietinė nejautra yra geriausias skausmo malšinimo būdas. Pavyzdžiui, Viduržemio jūros regione skausmą malšindavo pridegindami žaizdą, t. y. nudegindami pažeistus audinius. Visiškai kitokį skausmo mažinimo būdą prieš daugelį metų sukūrė kinai. Šis metodas vadinamas akupunktūra ir vis labiau pripažįstamas visame pasaulyje. Labai plonomis auksinėmis, sidabrinėmis ar chirurginio plieno adatomis susmaigstomi biologiškai aktyvūs odos taškai. Skirtingai nei kiti skausmo malšinimo būdai, akupunktūra nenukreipiama į vieną vietą – ji veikia ir kitus kūno taškus.

 

Gydymo filosofija

Kinijoje akupunktūra praktikuojama apie 3 500 metų. Pirmasis medicinos vadovėlis, kuriame ji paminėta, išleistas apie 400 m. pr. Kr. Europoje šis metodas pradėtas taikyti XVI a. Jo pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžių acus (adata) ir punctum (durti), o jo sudarytoju laikomas XVII a. gyvenęs olandų gydytojas Vilemas Rynas, šio meno išmokęs Japonijoje. Dėl kiniškos kilmės akupunktūra Europoje daugelį metų buvo nepripažinta ir priimta tik XX a.

Tradicinė kinų medicina remiasi sampratomis, kurios yra ne tik medicininės prigimties, bet apima visus gyvenimo aspektus, taip pat ir socialinę struktūrą. Organizmas suprantamas kaip gamtos sudedamoji dalis, kurioje normaliomis sąlygomis išlaikoma pusiausvyra tarp dviejų priešingų ir viena kitą papildančių jėgų Jin ir Jan. Jin reiškia moteriškąją jėgą, Jan – vyriškąją. Jin yra pasyvi ir rami, įkūnijanti tamsą, šaltį, drėgmę ir plėtimąsi. Jan – agresyvi ir stimuliuojanti, simbolizuojanti šviesą, šilumą, sausumą ir traukimąsi.

Sutrikus šių dviejų jėgų pusiausvyrai, galima susirgti ir sunegaluoti. Jin perteklius sukelia skausmą, drebulį, audiniuose kaupiasi skysčiai, jaučiamas nuovargis. Jan vyravimas gali tapti uždegimų, ūmių galvos skausmų, spazmų ir aukšto kraujospūdžio priežastimi. Taikant akupunktūros terapiją galima atkurti pusiausvyrą tarp šių dviejų jėgų.

 

Taškai ir meridianai

Gydoma įsmeigiant adatas į tam tikrus paciento kūno taškus, išsidėsčiusius išilgai nematomų linijų, vadinamų meridianais. Tai energijos srovės, kurios kaip tinklas dengia kūną, ir kurių išilgai teka Jin ir Jan. Kiekvienas meridianas tiesiogiai susijęs su tam tikromis kūno dalimis. Savo meridianus turi kieti vidaus organai (kepenys, tulžies pūslė, širdis ir plonoji žarna), jutiminiai organai (liežuvis, akys, burna) ir audiniai (pavyzdžiui, oda ir raumenys). Be to, meridianų tinklas yra sujungtas vidiniais saitais, o tai reiškia, kad specialistas, griežtai laikydamasis taisyklių, vietoj vieno taško gali pasirinkti kitą.

 

Ne tik malšina skausmą

Vakaruose akupunktūra gydomos skausmingos ligos: artritas, nugaros skausmai, reumatas. Sunku patikėti, kad į sergančio žmogaus odą įdurta adata panaikina skausmą, bet iš tiesų taip yra.

Akupunktūra puikiai papildo įprastus skausmo gydymo metodus. Tradicinėje medicinoje žinomi trys kovos su skausmu būdai. Pirmuoju, antalgija, malšinamas jau esamas skausmas, antrasis, analgezija, naudojamas skausmui išvengti, o trečiuoju, anestezija, nuslopinamas ne tik skausmas, bet ir bet koks jautrumas. Analgezinis akupunktūros poveikis nėra labai stiprus, bet jo pakanka, kad būtų galima sumažinti didelį anestetikų, skiriamų per lengvesnes operacijas, kiekį. Tačiau šis metodas tinka tik stabilioms asmenybėms – fiziškai ir dvasiškai stipriems žmonėms.

 

Įdomu

● Nustatyta, kad tam tikri taškai veikia labai specifines zonas ir kad taškų grupės stimuliavimas išsklaido arba malšina skausmą.

● Manoma, kad akupunktūra veikia įvairius nervų sistemos lygius kartu su pasirinktais taškais, paciento nusiteikimu ir meridianų tinklu.

● Akupunktūra gali apsaugoti žmones ir gyvūnus nuo skausmo ar jį slopinti. Tačiau, kad ji būtų veiksminga, reikia kruopščiai išanalizuoti esamą ar laukiamą skausmą, gerai išmanyti nervų sistemą ir, remiantis tradicinėmis taisyklėmis, teisingai pasirinkti gydomuosius taškus.

● Daugiau kaip 200 metų Vakaruose akupunktūra buvo taikoma slaptai. Dabar tai pripažintas gydymo būdas nepaisant jai būdingo visiškai kitokio požiūrio į kraujotakos ir nervų sistemas.

● Akupunktūra gali skatinti priešlaikinį gimdymą, todėl neturėtų būti taikoma nėščiosioms, nebent siekiant tam tikro terapinio poveikio (ir tai atliekant labai atsargiai). Gydymo tikslu akupunktūra gali būti taikoma siekiant pagreitinti ir palengvinti gimdymą.

● Akupunktūros negalima taikyti ligoniams, sergantiems onkologinėmis, psichinėmis ligomis, tiems, kuriuos kamuoja įvairūs odos uždegimai, pakilusi aukšta temperatūra ar tiesiog nenori bendrauti su gydytoju.