Krampusas – siaubūnas, pusiau ožys, pusiau demonas, lazdomis vanojantis žmones, kad jie taptų mieli ir padorūs. Sunku patikėti, kad tai vienas iš džiaugsmingų Kalėdų, pagoniškas personažas.

 

Šv. Kalėdų naktį niekas nesvajoja susapnuoti šį monstrą tamsia oda, aštriomis iltimis ir ragais. Kitaip nei žilabarzdis Kalėdų senelis jis ateina ne su dovanų prikrautu maišu, o su beržinių lazdų rykšte, kuria išplaka išdykusius ir nepaklusnius vaikus. Paskui blogus vaikus jis nusitempia į požemių karalystę.

 

Krampuso vardas kilęs iš vokiečių kalbos žodžio „krampen“, reiškiančio leteną. Skandinavų mitologijoje pasakojama, kad jis yra mirusiųjų karalienės Helos sūnus. Legendinis siaubūnas turi panašių bruožų, kaip senovės graikų demoniškos būtybės: satyrai ir faunai.

 

Šiurpi Kalėdų legenda Vokietijoje gyvuoja ilgus šimtmečius, kur žiemos saulėgrįžos šventės prasideda nuo gruodžio pirmųjų dienų.

 

Krampusas yra Kalėdų senelio arba šventojo Mikalojaus, apdovanojančio vaikus saldumynais, antipodas. Jis ne tik nuplaka blogus vaikus lazdomis, bet ir nusitempia į savo tamsų, drėgme ir pelėsiais persismelkusį urvą.

 

Krampusas miestuose ir gyvenvietėse pasirodo gruodžio 6-ąją, vadinamąją Krampuso naktį („Krampusnacht“). Ši diena sutampa su šv. Mikolojaus pasirodymu. Rytą vokiečių vaikai bėga ieškoti dovanų batuose ar kojinėse, kurias paliko prie durų, prieš eidami miegoti. Geri vaikai rytą ras batus prikrautus saldumynų, o blogi – rykščių.

 

Šiais laikais Austrijoje, Vokietijoje, Vengrijoje ir Čekijoje gyvuoja tradicija rengti Krampuso gaudynes („Krampuslauf“). Jų metu velniais persirengę žmonės vaikosi eilinius praeivius.

 

Daugelį metų katalikų bažnyčia siekė, kad mitas apie siaubūno Krampuso egzistavimą, pasitrauktų užmarštin. Katalikų bažnyčia uždraudė triukšmingas Krampuso procesijas, o II-ojo pasaulinio karo metu naciai Krampusą laikė nepriimtinu, nes jį neva sukūrė socialdemokratai.

 

Pastaraisiais metais Krampusas vis dažniau prisimenamas. Ypač tų, kurie nori žiemos saulėgrįžą švęsti netradiciškai, domisi pagoniškais papročiais. Jungtinėse Valstijose kasmet vis populiaresni teminiai Krampuso vakarėliai. Austrijoje prekybininkai siekia Krampusą paversti komercine preke: pardavinėja šokoladus, statulėles bei kolekcinius ragus.