Beveik 40 metų Kenijoje ir Sudane užaugęs fotografas ir režisierius Harry‘is Hookas praleido fotografuodamas klajoklių, medžiotojų ir rinkėjų genčių gyvenimo kasdienybę Afrikoje.

 

„Viskas nuolatos keičiasi. Liepiu sau nebūti nostalgiškam, nes turiu užfiksuoti tai, kas Afrikoje kinta kiekvieną dieną, tai, kas vakar buvo svarbu, o šiandien – jau nelabai reikšminga“, – pasakojo fotografas.

 

Afrika vyrą nepaliauja žavėti nuo vaikystės. Didžiąją savo gyvenimo dalį vyras paskyrė Samburu juodaodžių klajoklių ir Tanzanijos Hadza medžiotojų – rinkėjų genčių gyvenimui stebėti.

 

Dažnas europietis galvoja, kad juodajame žemyne laikas tarsi sustoja. Tačiau naujausis H. Hooko dokumentinis filmas parodo visiškai kitokią realybę: per keletą pastarųjų dešimtmečių klajoklių gyvenimo tradicijos nenumaldomai kito. Filme rodomos penkios Samburu genties šiaurės Kenijoje moterys, kurias pirmą kartą H. Hookas nufotografavo prieš 30 metų.

 

Klajoklių gentys dabar tapo sėslesnės. Viena moteris Ndito Lekisoli ir po 30 metų gyveno tik maždaug 3 km toliau nuo tuometinės vietos, o per visą gyvenimą nebuvo nukeliavusi toliau nei 20 km. „Jų gyvenimas išties labai pasikeitė. Samburu žmonės tapo sėslesni, tačiau tai reiškia gerus dalykus, nes jie gali leisti vaikus į mokyklas, gauti medicininę pagalbą, vandens ir pan. Nesu tas, kuris gailėtųsi, kad negrįš tas laikmetis, kuris praėjo, tačiau tradicijos žmonių gyvenime yra labai svarbios“.

 

Keliaujant per milžinišką (maždaug 20720 kvadratinių kilometrų) Samburu genties žemę ir nacionalinį parką, H. Hookui tapo aišku, kad daugelis senųjų tradicijų vis dar gyvos tautos atmintyje. Šios tradicijos neišnyko net tarp tų žmonių, kurie iš kaimų persikėlė gyventi į miestus.

 

Samburu gentys gyveno toliau nuo miestų negu, pavyzdžiui, masajai, todėl papročius jie sugebėjo išsaugoti šiek tiek ilgiau. Tačiau labiau nei Vakarų pasaulio technologijos jiems pavojų kėlė karas, gyvenimas netoli neramumų kamuojamo Sudano. Fotografas gentainius apibūdino kaip svetingus, džiugius ir išdidžius žmones.

 

Įdomu, kad genties žmonės iki šiol dažo plaukus. Rausvą atspalvį plaukams suteikia galvijų šlapimas, naudojamas kaip plaukų spalvos blukiklis.

 

Afrikos klajoklių genčių vaizduojančias H. Hooko nuotraukas galite peržiūrėti PASPAUDĘ ČIA.