Paklausus, kas yra sėkmė, turbūt ne vienas atsakytų, kad tai, kas atsitinka asmeniui, nepriklausomai nuo jo valios, tai, kaip jam sekasi, ir yra toji sėkmė. Visgi gal ją galime patys prisišaukti ir prisijaukinti?

 

sekmes ritualai

Rytiniai užsiėmimai

 

Tikriausiai visi žino posakį – gera pradžia yra pusė darbo. Štai kodėl labai svarbu, kaip ir kokiais veiksmais, ritualais pradedama diena. Pateikiame 10 pagrindinių ryto ritualų, kuriuos atlieka vieni įtakingiausių pasaulio žmonių.

 
  • Sportas. Buvęs JAV prezidentas Barakas Obama pradeda kiekvieną rytą su sporto rutina. Ją sudaro jėgos ir kardiotreniruotės. Nemėgstantiems sportuoti galima ryte apie 30 min. medituoti. Tokia kasdienė praktika leidžia susikaupti, išlaikyti dėmesį, išmokti būti čia ir dabar, netgi gerina atmintį.
 
  • Rašymas. Anglų aktorė ir modelis Cara Delevingne, verslininkas Timas Ferrissas pradeda savo dieną nuo vadinamosios rytinių puslapių rutinos. Šis žurnalistinis metodas apima ne mažiau kaip trijų puslapių užpildymą sąmoningomis mintimis, kurios kyla vos tik atsikėlus ryte. Tai veiksmingas būdas išvengti psichikos sutrikimų, sutelkti dėmesį ir atverti kūrybiškumą.
 
  • Motyvavimas. „Apple“ įkūrėjas Steve’as Jobsasturėjo labai paprastą, tačiau pramingą ryto rutiną. Kasryt pažvelgęs į veidrodį klausdavo savęs: „Jeigu šiandien būtų paskutinė mano gyvenimo diena, ar aš norėčiau tai padaryti ir ar būtent šiandien?“ Jis teigė, kad jei atsakymas būdavo „ne“ keletą dienų iš eilės tam pačiam klausimui, tai reikšdavo, kad jam reikia kažką keisti. Autorius, politikas, politologas, mokslininkas ir išradėjas Benjaminas Franklinas pradėdavo rytą klausdamas savęs: „Ką šiandien gero galiu padaryti?“ Šio mažo įpročio ugdymas gali motyvuoti laikytis savo tikslų, nuteikti teigiamai ir tikslingai dienai.
 
  • Sveiki pusryčiai. Oprah Winfrey rytais visada renkasi maistingus ir turtingus vitaminų pusryčius. Žinoma moters apie žmogaus organizmą teigia: „Niekada nebuvau variklių ekspertė, bet žinau tik viena – jie neveikia be degalų.“ „Mūsų kūnai yra kaip varikliai, todėl aš labai dėmesingai renkuosi pusryčius“, – priduria žinoma laidų vedėja. Jos pusryčių maiste visuomet vyrauja baltymų, riebalų ir angliavandenių pusiausvyra.
 
  • Išvardyti 5 dalykus, dėl kurių esate dėkingi. Aktorė, dainininkė, šokėja Julianne Hough kiekvieną rytą išvardija 5 dalykus, už kuriuos dėkoja. Užuot prabudę ir puolę naršyti instagramą arba feisbuką, sugalvokite dalykus, dėl kurių esate dėkingi ir kurie kelia jums šypseną. Tai leis pasiruošti naujai dienai ir įgyvendinti dar bent 5 dalykus, dėl kurių galėsite sau ir kitiems dėkoti kitos dienos rytą.
 
  • Pasivaikščiojimas. Vokiečių filosofas ir rašytojas Friedrichas Nietzsche rašė, kad visos tikrai didelės mintys sukurtos vaikščiojant. Vyras tai laikė būtina jo rašymo prielaida. Kiekvieną dieną 11 val. ryte jis 2 val. vaikščiodavo su savo užrašų knygute. Kai kildavo puiki mintis, ją tuoj pat užsirašydavo. Kasdienių rytinių (ir ne tik) pasivaikščiojimų gerbėjų tarp intelektualių bei sėkmės lydimų žmonių būta ir daugiau. Tai Albertas Einšteinas, Piotras Čaikovskis, Čarlzas Dikensas. Specialistų teigimu, užtenka pasivaikščioti bent 20 min., kad diena būtų produktyvesnė ir kūrybingesnė.
 
  • Sekti naujienas. Pasidomėti ryte bent 1–2 naujienomis, aktualijomis, kas įvyko šią dieną jūsų apylinkėje ir pasaulyje. Sėkmės lydimi žmonės, pavyzdžiui, Billas Gatesas ir Warrenas Buffettas, visada rytą pradeda nuo naujienų sekimo. Tačiau tai verta daryti tikslingai – būtina gebėti tas žinias pritaikyti kasdienybėje ir įgyti vertingų įžvalgų.
 
  • Kurti dienos planą. Jo sukūrimas leidžia efektyviau užpildyti savo dieną. Galima sudaryti sąrašą mažesnių arba didesnių darbų, pasiekimų, kuriuos tikimasi tądien įgyvendinti. Pavyzdžiui, „Donna David Company“ prezidentė Donna David kiekvieną rytą skiria 15 min., kad susiorganizuotų savo dieną ir nusistatytų tris dalykus, kuriuos nori atlikti, tarkime, verslo plano tobulinimo srityje arba santykiuose.
 
  • Atlikti sunkiausią užduotį. Rašytojas Markas Twainas sakė: „Iš pat ryto suvalgykite gyvą varlę, ir likusią dienos dalį nieko blogiau nenutiks.“ Tai reiškia, kad pirmiausia ryte neatidėliojant reikia atlikti sunkiausią užduotį. Taip ugdoma valia, didėja pasitikėjimas savo jėgomis ir per dieną kilę iššūkiai atrodo lengvi, nėra ko bijoti.
 
  • Pasikloti lovą. „Four Hour Work Week“ tinklaraščio įkūrėjas ir autorius Timas Ferrissas teigė, kad jo prioritetas ryte – lovos pasiklojimas. Šis ritualas parengs protą kasdieniam darbui.
 

Pagrindinius sėkmės lydimo žmogaus formulės komponentus atskleidė koučingo namų „Klausk“ specialistė Lina Mockutė ir psichologė Svetlana Misevičienė.

 

Pasak L. Mockutės, koučingo (ugdomojo vadovavimo) sritis ne nurodo konkrečius veiksmus, kuriuos žmogus turėtų atlikti, tačiau atskleidžia įsitikinimus (proto ritualus arba įpročius), kurie ir lemia tolesnius veiksmus. Moteris pasidalijo 6 patarimais, kuriuos vadina klestinčio žmogaus pasirinkimais.

 

1. Prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Svarbiausias žingsnis –būti savo gyvenimo autoriumi.Tuomet tampa įmanomi visi kitižingsniai, vedantys į sėkmę, laimę, pilnatvę ir kitus jausmus. Būti savo gyvenimo autoriumi reiškia prisiimti atsakomybę už savo sprendimus ir (ne)pasiektus rezultatus. Tai taip pat rodo, kad žmogus neprisiima nei aukos, nei gelbėtojo vaidmens.

 

2. Realizuoti sprendimus. Prisiėmus autorystę už savo gyvenimą tampa paprasta dėmesį fokusuoti į sprendimus,užuot kalbėjus apie problemas. Šnekėdami apie bėdas tampame aukomis, tarsi murkdomės purve ir taip iššvaistome visą energiją, kūrybines galias, laiką. Dar daugiau – įteigiame protą gyventi vengiant blogų dalykų. Natūralu, kad laikui bėgant nemalonių patirčių krepšelis gausėja, tačiau jei viso to vengsime, greitai suprasime, kad gyvenime nėra kur žengti nė žingsnio – tiek daug vengtinų dalykų aplink, kad nepavyksta kurti savo gyvenimo. Tad jei tikslas – gražesnis rytojus, tai į jį ir fokusuokimės, t. y. šviesesnę ateitį.

 

3. Įsiklausyti į savo širdį ir išsigryninti svajones. Suaugusieji dažnai negeba svajoti būtent dėl to, kad neleidžia sau net mintyse kurti tobulybės ir iškart nustumia mintis, jeigu tik svajonė atrodo per sunkiai pasiekiama. Svajojant svarbiausia – suprasti širdies troškimus. O tikrą svajos įgyvendinimo kainą pavyks išsiaiškinti vėliau, kitame etape. Galbūt pasirinksime šios kainos nemokėti, tačiau žinosime, kad iš tikrųjų svajonę įgyvendinti galėjome – tiesiog kaip tikri savo gyvenimo autoriai kainą įvertinome kaip per didelę ir galbūt pasirinkome kitus dalykus.

 

4. Nusistatyti tikslus pagal asmenines vertybes. Didis tikslas lieka tik skambia fraze, jeigu nėra grindžiamas tuo, kas žmogui asmeniškai svarbu, nes būtent asmeninės vertybės yra tikslų varikliai. Čia svarbu įsiklausyti į save, atskirti vidinį balsą nuo visuomenei, šeimai, draugams svarbių dalykų, klausti savęs – o kas man svarbu ir ką man tai duos, kai pasieksiu šį tikslą? Tik laisvanoriškai pasirinktos, o ne primestos vertybės skatina veikti.

 

5. Atidžiai rinktis įsitikinimus. Jie – tai išsipildančios pranašystės, todėl tikėkime tuo, kas mums naudinga. Bet koks požiūris yra pasirinkimas – tiek pasaulio matymas per juodus akinius, tiek per rožinius. Klausimas tik vienas – per kokius akinius jį naudingiausia regėti man, kad galėčiau lengviausiai nueiti ten, kur noriu? Nenaudingi įsitikinimai: „Esu nevertas tai gauti“, „Toks mano likimas“ ir pan. Naudingi įsitikinimai: „Darau taip gerai, kaip galiu“, „Turiu visus reikalingus išteklius arba galiu juos įgyti“, „Pats kuriu savo realybę.“ Vienas naudingiausių įsitikinimų – klaidų traktavimas kaip būdas informacijai gauti. Suklydau, vadinasi, kažko išmokau ir gavau naudingos informacijos, reikalingos tikslui pasiekti. Taigi, galėsiu pakoreguoti savo veiksmus ir bandyti dar kartą.

 

6. Imtis veiksmų. Būtent jie, o ne mintys, veda į rezultatus.Kai žmogus priima sprendimą kažką pasiekti, net jei laukia ilgas kelias iki tikslo, svarbu veikti iškart – nieko nelaukiant. Tiesiog padaryti pirmą, nors ir labai mažą, žingsnelį. Visos kelionės nuo to prasideda. Tuomet sugrįžti atgal būna sunkiau.

 

Psichologė S. Misevičienė teigia, kad sėkmės lydimas žmogus ne tik įgyvendina savo tikslus, bet ir geba juos suderinti su savo vertybėmis, poreikiais bei išorinėmis aplinkybėmis. Ji išvardijo 7 aspektus, kurie būdingi klestintiems asmenims, ir patarė, kaip tokiems tapti.

 

1. Turėti aiškius tikslus: gyvenimui, 10-mečiui, 5-mečiui ir šiandienai. Pagal juos kurti savo įpročius ir rutinas, kurie lemia mūsų elgesį beveik visu 100 %. Taigi, norint keisti ydingą elgesį būtina išsikelti aiškius ir pasiekiamus tikslus.

 

2. Orientuotis į rezultatą. Jų rekomenduojama siekti vadovaujantis 2 nuostatomis.

 

a)      nuolat mokytis, t. y. šis procesas svarbus, nes siekiant geresnių rezultatų tyrinėjami būdai tai padaryti ir suvokiama, kad klaidos yra neišvengiama proceso dalis.

 

b)      planuoti savo laiką, t. y. nusistatyti aiškias jo ribas kiekvienam tikslui pasiekti ir susidėlioti prioritetus taip, kad laiką pavyktų išnaudoti kuo efektyviau.

 

3. Susitelkti į veiksmą. Būtina įveikti tingulį ir baimes, nebijo klysti ir greitai įvykdyti suplanuotus darbus. Tai vienas svarbiausių įpročių siekiant materialinės gerovės.

 

4. Išlaikyti kokybiškus santykius. Sėkmės lydimo asmens pirminis tikslas – būti tarp žmonių ir gebėti sutarti, išsiugdyti supratimą, kantrybę, palaikymą bei kitas žmogiškas vertybes. Darnūs santykiai – vienas iš būdų siekti laimės, mąstyti ir gyventi pozityviai.

 

5. Sveikame kūne – sveika siela. Sėkmės lydimas žmogus rūpinasi savo fizine ir psichine būsena. Tik gerai jausdamas savo kūną ir jo ribas gali tiksliai kurti (ne)įveikiamus tikslus.

 

6. Būti nuoširdiems. Su savimi ir pasauliu. Tikslai privalo būti realūs bei atitikti žmogaus vertybes, derėti su gyvenimo būdu ir aplinkybėmis. Tik tikėdami tuo, ką darome, galime išties tuo mėgautis ir lengviau pasiekti trokštamų rezultatų.

 

7. Labai svarbi savikontrolė. Ji padeda užtikrinti visų kitų įpročių tęstinumą ir sėkmę. Disciplina ir gebėjimas tesėti kasdien sau duotus pažadus, užsispyrimas bei vidinė motyvacija padeda siekti tikslų visose gyvenimo srityse.

 

Sėkmė – subjektyvu. Dar verta pridurti, kad sėkmės lydimas asmuo dažnas įsivaizduojamas turtingas, vilkintis kostiumą, turintis laimingą šeimą, pomėgius, užimantis atsakingas pareigas ir žinantis, ko nori. Tačiau tikrovė yra šiek tiek kitokia. Pavyzdžiui, vienas jausis laimingas turėdamas didelę ir darnią šeimą, kitas – aukštas pareigas darbe ir truputį daugiau nei aplinkiniai pinigų. Taigi, iš esmės viskas priklauso nuo mūsų požiūrio ir vertybių.

 

Pabaigai psichologė S. Misevičienė pasidalijo tuo, kas įprastai daro žmogų lydimą nesėkmės.

 

Tingėjimas. Kartais šis įprotis tampa gyvenimo būdu (pvz., kaip auklėjimo pasekmė), kartkarčiais jis yra kovojimo su aplinka išraiška (pasyvi agresija), o retsykiais – ir psichikos sutrikimas, painiojamas su asmenine savybe. Visais atvejais tai – rimtas trukdis siekti užsibrėžtų tikslų. Tačiau tik suvokę tingulio priežastis galėsime rasti būdų jam įveikti. Norėdami sau padėti pirmiausia turime paklausti savęs žemiau išvardytų klausimų.

 
  • Kas mane stabdo šitą darbą padaryti, atlikti šią užduotį, kokie motyvai ir priežastys, baimės?
  • Ko aš dabar noriu labiau, ko trokšta mano kūnas (pvz., gal jaučiuosi tiesiog pervargęs)?
  • Kodėl kėliau sau šį tikslą kažkada?
  • Kas padėtų jį įgyvendinti?
  • Kas blogiausio nutiktų, jeigu jo neįgyvendinčiau iš viso?

 

Dažniausiai nesiseka, kai:

 
  • bandoma įgyvendinti per didelius tikslius ir/ ar pasirenkamas per trumpas laikotarpis;
  • įgyvendinama per daug svajonių vienu metu;
  • mėginama realizuoti ne savo sugalvotus siekius ir nelabai žinoma, kodėl apskritai jie reikalingi;
  • pervargstama ir negirdima kūno siunčiamų ženklų;
  • žmonės nežino, ko patys nori;
  • tikslai neatitinka jų vertybių arba esamų gyvenimo sąlygų, aplinkos.
 

Laima Brazauskaitė