Šangrilos dietą sukūrė amerikiečių psichologijos profesorius Setas Robertsas. 2006 metais jis išleido knygą tokiu skambiu pavadinimu, kurioje aprašoma asmeninė autoriaus patirtis ir pastebėjimai. Su harmoningu gyvenimo būdu siejamas leidinio pavadinimas ir paprasti patarimai, kaip numesti svorio lėmė, kad knyga netrukus tapo bestseleriu, o jos autorius išgarsėjo visame pasaulyje.

 

kalnuose

Dietos, o vėliau ir knygos pavadinimą Setas Robertsas pasirinko neatsitiktinai. Šangrila – tai išgalvotos vietovės pavadinimas, pirmą kartą paminėtas 1933 metais Dž. Hiltono romane „Prarastasis horizontas“. Čia žmonės esą gyvena ramiai ir išmintingai, neturi nerealistinių lūkesčių ir nepuoselėja tuščių iliuzijų.

 

Viskas prasidėjo kartą Prancūzijoje, kai S. Robertsas su nauju pažįstamu vaišinosi skaniu, ypatingos sudėties gėrimu, bet labai kaloringu. Tada gimė idėja, kad viskas priklauso nuo skonio. Tai yra skanus maistas turi tiesioginį ryšį su papildomais kilogramais, todėl maistas nebūtinai turi būti iš tiesų kaloringas, kad didintų svorį.

 

Apetitas skirstomas į psichologinį ir fiziologinį. Fiziologinis priklauso nuo gliukozės kiekio kraujyje. Kai gliukozės sumažėja (paprastai praėjus 4 valandoms po valgio), smegenys gauna signalą. Atkūrus normalų gliukozės kiekį, kūnas „nusiramina“. Psichologinis apetitas susijęs su asociatyviąja atmintimi. Pavyzdžiui, užuodus gardaus maisto kvapą, žiūrint kulinarinę televizijos laidą, pamačius dailiai supakuotų saldainių dėžutę, žmogaus protas susieja matomus vaizdus su geru skoniu. Tai žinant, gali būti lengviau „apgauti“ apetitą.

 

Dietos esmė – kaip atsikratyti psichologinio apetito. S. Robertso nuomone, organizmą galima apgauti, valgant beskonį, bet gana kaloringą maistą mažomis porcijomis. Kaip maistą ir pagrindinį dietos produktą jis rekomenduojama vartoti ypač tyrą alyvuogių aliejų, skiestą vandeniu su fruktoze (6 šaukštus fruktozės ištirpinti litre vandens). 75 ml saldinto vandens yra maždaug 240 kalorijų, dar beveik tiek pat yra 2 šaukštuose alyvuogių aliejaus. Valgymo įpročiai lieka tokie patys, kaip ir anksčiau, tai reiškia, kad galima valgyti tai, ko norisi, tiesiog valandą prieš arba po pagrindinių dienos valgymų, du kartus per dieną išgerti šio mišinio. Praėjus šiek tiek laiko, anot mitybos specialisto, organizmas nustos įsisavinti maistą, nes jau gavo pakankamai kalorijų iš beskonio produkto ir taip sumažės psichologinis apetitas.

 

Laikantis tokio mitybos plano, S. Robertsas rekomenduoja nevartoti gazuotų gėrimų, vietoj saldėsių rinktis vaisius. Valgyti kuo daugiau skaidulinio maisto produktų: daržovių, pilno grūdo duonos gaminių. Dietą būtina derinti su reguliariu fiziniu krūviu. Knygos autorius pabrėžia, kad, pakeitęs gyvenimo būdą, numetė 20 kg ir sumažino svorį iki 80 kg per 8 metus.

 

Kaip kiti mitybos specialistai vertina Seto Robertso išgalvotą dietą? Labai prieštaringai. Vieni mano, kad tai netinkama mityba lieknėjantiems. Kiti pabrėžia faktą, kad pavojus priaugti svorio kyla ne tik vartojant skanų maistą. Dviprasmiškai vertinami autoriaus patarimai, susilpninti maisto produktų skonį, naudojant prieskonius. Be to, gryno alyvuogių aliejaus vartojimas kai kuriems žmonėms gali sukelti vėmimo refleksą ar kitokį diskomfortą. Ši dieta nėra ištirta kliniškai. Ji remiasi tik nedidelės, ją išbandžiusių žmonių grupės vertinimais ir asmenine patirtimi. Kita vertus, dietos veiksmingumas, remiantis žmogaus psichologija, priklauso nuo valios ir motyvacijos.

 

Kokiems asmenins turėtų tikti garsioji Šangrilos dieta? Tai tokie žmonės, kurie įpratę valgyti du kartus per dieną, didelėmis porcijomis, neturi pakankamai laiko arba galimybių rūpintis visaverte mityba. Šangrilos dieta tikrai nėra skirta visam gyvenimui, kaip, pavyzdžiui, šiaurietiška ar Viduržemio jūros regiono. Šangrilos dietos rekomenduojama laikyti ne ilgiau nei 1 – 2 mėnesius.

 

Dar šiek tiek apie Šangrilą. Manoma, kad ši utopinė vieta yra kažkur Himalajų kalnų slėnyje. Vokietiją valdant naciams buvo siunčiamos ekspedicijos į šį kraštą, nes buvo tikima, kad čia gyvena civilizacijos nepaliesta senovinė aukščiausioji rasė. 1937 metais buvo pastatytas filmas, kuris vadinosi taip pat kaip Džeimso Hiltono romanas („Šangrila“). Išvertus iš tibetiečių kalbos Šangrila reiškia „tyrą šalį“. Tai senovinis budistų mitas, kuris įkvėpė britų rašytoją ir vieta, kurioje atsirado Kalačakros mokymai. Kai kurie budistai mano, kad Šangrila arba Šambala yra fantastinis rojus. Ji yra įkurta tokioje vietoje, kad į ją netyčia neužklystų joks kelią pametęs keliautojas. Ši vieta privalo būti apsaugota nuo išorinio pasaulio įtakos.