Sunku patikėti, bet kai kuriems galvos smegenų pažeidimai padėjo atsiskleisti talentams. Iki tol jie nepasižymėjo jokiais išskirtiniais gabumais ir talentais. Tokios istorijos skatina susimąstyti, galbūt iš tiesų genijus slypi kiekviename iš mūsų? Galbūt tuo nereikėtų labai stebėtis, nes žmogus per gyvenimą išnaudoja ne daugiau kaip 10 % smegenų galimybių. Tie, kurie sugeba panaudoti daugiau, tampa genijais. Visi žino tokį seną, gerą posakį: „Per kančias į žvaigždes“. Ar tai reiškia, kad kelyje į tobulumą žmogus turi patirti fizinį skausmą ir kūno traumą? Galbūt jiems tai tarsi atlygis už tai, ką teko iškęsti…

 

talentai

  • Derekas Amatas (Derek Amato) po smegenų traumos vadinamas antruoju L. van Bethovenu.  2006 metų spalio 27-osios vakarą jis dalyvavo smagiame draugų vakarėlyje prie baseino ir žaidė futbolą. Lemtingą akimirką jis šoko virš vandens, norėdamas pagauti kamuolį, bet paslydo ir trenkėsi su galva į baseino kraštą. Nedelsiant buvo nugabentas į ligoninę. Apžiūrėję gydytojai diagnozavo smegenų sukrėtimą ir paleido gydytis namuose. D. Amatas miegojo 5 dienas, o pabudęs nuėjo tiesiai į geriausio draugo namus, kur buvo pianinas. Keista, nes jaunuolis niekada anksčiau negrojo šiuo instrumentu, bet dėl nepaaiškinamų priežasčių jautė labai stiprų norą tą daryti. Neįtikėtina, bet pirmą kartą vaikinas grojo 6 valandas sudėtingą muzikos kūrinį. Netrukus po to jis pradėjo groti ant scenos ir filmuotis įvairioms televizijos programoms.
 
  • Alonsas Klemonsas (Alonzo Clemons) garsėja tobulai sukurtomis molinėmis gyvūnų skulptūromis. Daugiausiai lipdo žirgus, antilopes ir jaučius. Sunku patikėti, kad šis talentas galbūt atsirado, nes amerikietis ankstyvoje vaikystėje patyrė sunkią galvos smegenų traumą, po kurios įgijo negalią ir raidos sutrikimą (intelekto koeficientas siekia 40 – 50 balų). Vyras pats nemoka užsirišti batų raištelių, bet, pamatęs per televiziją, geba sukurti identišką molinę gyvūno kopiją per pusvalandį.
 
  • Savamokslis tapytojas ir chiropraktikas Džonas Sarkinas (Jon Sarkin) po kraujo išsiliejimo į smegenis ne tik pasveiko, bet ir tapo kur kas produktyvesnis. Menininkas po kraujo išsiliejimo į smegenis ir insulto apkurto, beveik apako ir turėjo pusiausvyros sutrikimų. Po operacijos jis nebegalėjo suvokti pasaulio kaip visumos, todėl pasikeitė tapybos braižas, simboliai, spalvos. Paveiksluose vaizduojami persidengiantys patirčių ir idėjų sluoksniai. Dž. Sarkinui tapymas tapo paguoda ir išsigelbėjimas.
 
  • Džeisonas Pedžetas (Jason Pedgett) po galvos smegenų traumos, kurią patyrė, kai einant namo jį užpuolė keli chuliganai ir žiauriai sumušė, pradėjo piešti sudėtingus grafinius paveikslus. Pabudęs ligoninėje po sudėtingos smegenų operacijos jis pradėjo matyti, kad pasaulis sudarytas iš daugybės smulkių detalių. Jos suformuodavo sudėtingus raštus, kai vyras pajudėdavo ar tiesiog įdėmiai stebėdavo. Šviesa, atsispindinti nuo automobilio stiklų jam rodėsi kaip trikampių rinkinys. Vizijos nedingo net praėjus nemažai laiko po operacijos. Tris metus jis praleido užsidaręs namuose, išeidamas tik tada, kai baigdavosi maisto atsargos. Tačiau vėliau pradėjo piešti savo vizijų eskizus, kurie menininką išgarsino visame pasaulyje.
 
  • Dažniausiai po galvos smegenų pažeidimų nepaprastų talentų atsiranda vyrams, tačiau pasitaiko ir moterims. Amerikietė, nepanorusi atskleisti savo tikro vardo ir pavardės, teigia, kad po nelaimingo atsitikimo slidinėjant kalnuose, kur patyrė galvos smegenų traumą, įgijo nepaprastų atminties galių: ji gali prisiminti kiekvieną detalę erdvėje ir nupiešti jos eskizą. Užsienio žiniasklaidai moteris atskleidė, kad po tragiško incidento per šeimos atostogas ji gali piešti sudėtingus žemėlapius ir aplinkos schemas iš atminties.